Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért van urambátyám világ...

Miért van urambátyám világ Magyarországon?

Figyelt kérdés
Mikor alakult ki? Miért? Mely országokban van ez még így?

2012. aug. 15. 12:49
 1/6 anonim ***** válasza:
70%

A kezdetetektől fogva a világon mindenhol Kamcsatkától Salvadorig ez van. Max a jelentősége néhol kisebb, néhol nagyobb. Attól függően, mik a lehetőségek.

Gondolj csak bele, a kapcsolati rendszerek nélkül mi képes működni? És mi tartja össze a legerősebb kapcsolatokat?


Ez a rendszer bár rettenetesen igazságtalan (főleg a kívülállóknak), de működőképes.

2012. aug. 15. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
75%
ÓÓÓ de még mekkora...
2012. aug. 15. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Működhet arrogánsan, de működhet diszkréten is. Természetes, hogy mindenhol mindenki a rokonait, ismerőseit akarja "helyzetbe hozni", ha megteheti. Miért, hogyan lehetett volna bármely országban is "privatizálni" az állami vagyont? Hogy az első járókelőnek adjuk, akit az utcán találunk? Dehogy, elsősorban a sógornak vagy a sógor ismerősének.
2012. aug. 15. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 AdamLeBron ***** válasza:
100%

Minden országban az van, csak máshol "kapcsolati rendszernek" vagy "kapcsolati tőkének" nevezik.


Van, ahol az állam jó mederbe tudja terelni ezt az emberi aktivitást, van ahol (mint pl. Magyarországon) a lehető leggusztustalanabb formában üti fel a fejét. Van, ahol konstruktív, nálunk meg destruktív.

2012. aug. 15. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Izraelben rengeteg torveny van, ami csokkenteni igyekszik a protekcio lehetoseget - megszuntetni persze nem lehet.

Ezen torvenyek nagy resze azt irja elo, hogy ALLAMI ALKALMAZASBAN nem dolgozhatnak egyutt csaladtagok. Ha egy allami dijat, osztondijat kioszto bizottsag tagjanak valamely rokona folyamodik a dijert, akkor az adott tag nem szavazhat, legjobb, ha lemond. Ha a biro ismeri az eleje kerulo vadlottat, akkor kiallit egy papirt, hogy a vadlott ismerose, es mas birok elo kerul. Ha valaki megpalyaz egy allami allast, akkor a kinevezesrol donto bizottsag vagy szemely nem lehet szemelyes ismeros. Akit nem valasztottak, annak joga van a birosaghoz fordulni, (gyakran fordul is) es kerni a szemelyes kapcsolat kivizsgalasat. A donteshozok is szoktak vallalni az ezzel jaro iszonyatos media-beli meghurcolast.

Ami megis elo szokott fordulni, az inkabb az, hogy egy-egy eppen hatalmon levo politikai part a sajat partembereit nyomja be. Ez egy bizonyos hatarig ertheto, nyilvan egy megvalasztott miniszter olyan emberekkel szeretne korulvenni magat, akik egyetertenek az o politikajaval. Ezert van nehany un. bizalmi allas, amire a sajat embereket lehet kinevezni, ezt viszont a torveny pontosan meghatarozza. Ha valaki ezt nem tartja be, akkor birosag - ebbe bukott bele Olmert miniszterelnok is.


Feltetelezem a legtobb fejlett orszagban hasonlo torvenyek leteznek. A demokraciaban pedig a median es az embereken mulik, hogy ezeket a torvenyeket mennyire tartatjak be.


A magan szektorban azonban - tudtommal - nem lehet semmit sem tenni.

2012. aug. 15. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az urambátyám rendszer a mai magyar közélet lényege. Korrupciós összefonódások, mutyivilág, mint a dzsentri időkben Mikszáth novelláiban.


Azért van így, mert eltűrjük. Azért van így mert helyi kiskirályok uralkodhatnak jelentéktelen nemzetállamok élén, érdemi nemzetközi integráció helyett.


A pályázati pénzekről a Viktor ismerőseivel kell megállapodni, a kancellárokat, egyetemi rektorokat a haverok közül delegáljuk, majd otthon megbeszéljük egy pohár bor mellett, hogy ki legyen a vezérigazgató, vagy államtitkár, ki vehesse meg tokajhegyalját, vagy a kisalföldet.


De a fideszközeli és mindig hatalomközeli Magyar Tudományos Akadémián például bizottsági titkos szavazásokon és folyosói bizalmas beszélgetésekben döntik el, hogy ki a nagy nemzeti tudós, MTA doktor, akadémikus és ki nem az. Nem az számít, hogy objektíve kinek mi a teljesítménye, hanem hogy lehet-e vele jól együtt mutyizni, vagy nem lehet. Bátyámuram tavaly a Te jelöltedet hoztuk be, idén öcsémuram jelöltje következzen.


A Magyar Művészeti Akadémia dettó. Csinálunk "művészetelméleti kutatóintézetet" felveszünk egy csomó pénzt...


[link]

2016. máj. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!