Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért a demokratikus állam...

Miért a demokratikus állam (vagyis maga a demokrácia) terjedt el, amikor már az ókori görögök is rossznak tartották?

Figyelt kérdés

Úgy értem:

××××


Olvastam ilyen tanulmányt, hogy az ókori görögök állítólag Spártát jobb államnak tartották, mert "biztosabb" bolt, ment a saját útján csak előre. És hogy Athént utálták, mert instabil államot láttak benne, mert a demokrácia miatt hol ide, hol oda kanyarodtak.


A híres görög filozófusok közül is sokan elítélték a demokráciát, mondván, hogy "boldog boldogtalan" tudatlanabbnál tudatlanabb ember szól bele az állam irányításába, és rendszerint az ő véleményük van többségben.

Azt is írták, hogy a görög filozófusok a politeia államforma ELFAJZOTT formájának tartották a demokráciát.



Akkor hogy hogy ez terjedt el?


Félreértés ne essék, nekem nincs bajom a demokráciával, csak mégis érdekelne, hogy ha ilyen rossz ötletnek tartották, akkor miért ezt vette át mindenki?


És a politeia?


2012. nov. 10. 18:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
54%
szerinted oszinten ma boldog boldogtalan bele tud szolni az allam iranyitasaba? :D amugy lehet hogy nem a legjobb, de meg mindig igazsagosabb mint a tobbi allamforma. az ha nem mindenki szolhatna bele nem azt jelentene automatikusan hogy a legokosabbak iranyitananak, hanem a legeorszakosabb, legbatrabbak akik at tudnak gazolni minden gond nelkul az embereken, pl a pszichopatak, mint pl sztalin. szerintem az meg sokkal rosszabb lenne.
2012. nov. 10. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
21%

Kedves ismeretlen!


A kérdésed egészen addig KITALÁCIÓ!(amit persze nem fognak törölni...) amíg nem raksz mellé bizonyítékot!


Szóval vagy rakd be az általad emlegetett "híres görög filozófusok" elítéléseit és a tanulmányokat vagy legjobb lenne törölni a kérdésed mert enélkűl végeredményben kamu és hazugság!!


Hisz én is írhatok olyat hogy állítólag tanulmányok és rengeteg fideszes politikus szerint is a fidesz a leggonoszabb párt vagy a jobbik, lmp, dk, mszp sok politikusa szerint az ő pártjuk elítélendő és meg kéne szüntetni(polkorrektség miatt soroltam fel az összes pártot). Aztán hozzáteszem szerényen hogy persze én nem így gondolom de másoknak mi a véleménye és kész...

2012. nov. 10. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Olvastam valahol, meg egyteemen is így mondták Európa Kultúrán.
2012. nov. 10. 19:35
 4/12 anonim ***** válasza:
35%

Kérdező


Én is olvastam "valahol" meg az egyetemen is "ezt mondták"...


Linkeket kérek és konkrétumot!


Ha meg egyetemre jársz akkor tudnod kéne hogy MINIMUM a forrásmegjelölés!!!

2012. nov. 10. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
31%
A demokrácia egy út a semmibe. Egy rohanás az öngyilkosság felé. Hogy mért terjedt el azt pedig nem tudom. Az ember alapvető szokása az önpusztítás.
2012. nov. 10. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Említetted a politeiat(polüteiat), manapság ez a fogalom egybeolvadt a demokráciával.

Ókori filozófusok felosztásában a demokrácia azért szerepelt negatív formaként, mert a csőcselék uralmát jelentette. Azaz a hatalom sokak kezében van, akik saját céljaikra használják ezt. A politeia is a sokak uralmát hirdette, azonban a nép a közösség céljait fontosabbnak tartotta az egyéni céloknál.

A rendszer maga ugyanaz, a különbség abban van, hogy az uralkodó osztály, jelen esetben a tömegek, hogyan bánnak a hatalmukkal.

2012. nov. 10. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
40%

"Keress magadnak! Ezért tart ez az ország ott ahol, mert hozzád hasonló űberlusta emberek lakják!"


Az ország azért tart ott ahol mert a hozzád hasonló tanulatlanok mindent elhisznek elsőre és nem kérnek semmi bizonyítékot!


Sajnos sokan vannak olyanok mint te...

2012. nov. 10. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
55%

Teljesen jogos a kérdésed - hiszen ez már az ókor nagyjait is foglalkoztatta: [link]

Szvsz a demokrácia elterjedésének oka az, hogy széles tömegek FÉLREVEZETésére ad megbízható módszert. Különösen a képviseleti formája. Mert ha állandóan hangoztatják, hogy a nép uralkodik, azzel elejét veszik az engedetlenségnek, lázadásnak. (démosz ógörög szó, jelentése nép, demokrácia=népuralom) Már az ókori Athén metoiszkoszait és rabszolgáit is demokráciával kábították. Ahogyan a XXI. századi imperializmus proletárjait is. A valóság az, hogy ezekben a "demokráciákban" a PLEBEJUS RÉTEGEKNEK, HATALMI KÉRDÉSEKBE SEMMIFÉLE BELESZÓLÁSUK NINCSEN. Van helyette nekik egy cirkusz, amit "választásnak" neveznek.

Nem beszélve a banánköztársaságok (Magyarország, Bulgária, Mexikó, Paraguay, stb.) napszámosairól, feketemunkásairól és közmunkásairól. Őket ráadásul kriminalizálják, és megalázó rituálékra is kényszerítik. (Más szemetelésének eltakarítása, ürülék lapátolás, fölényeskedő prédikációkra rendelés, stb.)

Gondolj csak bele, hogy mi lenne akkor, hogyha nevén neveznék a dolgokat? Tegyük fel, hogy holnap deklarálnák azt, hogy Mo államformája arisztokratikus köztársaság és minden hatalom a 80-as, 90-es évek lopóiból és faceruzás könyvelőiből verbuválódott sznobok kezében van... Egy ilyen államalakulat jogi úton is könnyedén megdönthető lenne. Ezeknek a krapekoknak le kellene mondaniuk az előjogaikról. Jó eséllyel az összesíbolt vagyonukról is. Célravezetőbb hát becsapni az embereket: válasszanak csak meg maguknak egy gátlástalan fajankót! Az aztán majd jól átveri őket, és maradéktalanul ki fogja szolgálni az gazdagokat. De ha véletlenül mégis egy népbarát (2002: Venezuela), vagy egy nem kellőképpen aljas (Mo. 2006 okt.) vezető kapna megbízást - aminek a lehetőségét a választási procedura a legtöbb országban (hamarosan nálunk is) teljes biztonsággal kizárja - még mindig kétségbe lehet vonni a választások hitelét. Vagy puccsot szervezni.

Tehát a demokrácia intézményei évezredek óta bevált, és megbízható keretet adnak a kizsákmányolásra és elnyomásra. Ráadásul a tisztviselők a felelősség alól is könnyedén kibújhatnak - a váltások miatt. (Vesd össze Ceaucescu, vagy szegény XVI. Lajos sorsával!) Ezért erőszakolják, ragaszkodnak ehhez az államformához a paraziták, vagyis az uralkodó rétegek.

2012. nov. 10. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A demokráciát nem a görögöktől vettük át.


Amit mi demokráciának hívunk, azt Platón és Arisztotelész is valószínűleg inkább arisztokráciának mondaná, és elégedettek lennének vele.


A görög demokráciában nem választották a tisztségviselőket (hiszen az már egy bizonyos értelemben a "legjobbak uralma" azaz arisztokrácia), hanem (kevés kivételtől eltekintve, pl. sztratégosz) sorsolták. Tehát nem a nép döntött, hanem a véletlenek.


A görög demokráciának tehát semmi köze nincs a maihoz, a nevén kívül.

2012. nov. 12. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
#9. Dehogynem: [link]
2012. nov. 12. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!