Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Meg van engedve egy középiskol...

Meg van engedve egy középiskolai tanárnak a politizálás tanórán?

Figyelt kérdés
2013. jún. 2. 15:07
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehet betiltani egy ilyet.


Akarva akaratlanul is előjön a politika téma , mondjuk történelem órán.

Esetlen a tanuló elmondja a véleményét és a tanár is.


Szólásszabadság van kérdező.

2013. jún. 2. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
83%
Elvileg nem kéne... Nálunk a töri tanár állandó jelleggel elmondta a véleményét de mindig jól szórakoztunk rajta mert sajátos stílusban mondta a magáét és még szimpatizáltunk is azzal amit mondott. Ellenben a kémia tanárunk vállalhatatlan hülyeségeket magyarázott de azt ráhagytuk. Beszélt erről arról 5 percig legalább addig se minket csesztetett az aktuális TZ miatt
2013. jún. 2. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 rémuralom ***** válasza:
100%
Nem tudják megtiltani. Egyrészt ugye vannak tantárgyak, ahol akarva-akaratlanul is előkerül, például az utolsó éves történelem anyagban, amikor az EU-ról van szó, vagy a rendszerváltásról meg a rendszerváltás utáni Magyarországról - ezeket még nem tudjuk történelmi távlatból vizsgálni, hiszen ezek velünk élő dolgok. De egy közgazdasági szakközépben közgazdaságtan órán is rendszeresen szóba kerülhet a politika. A középiskolások nagy része már elmúlt 18, vagy közel van ahhoz, hogy betöltse, és a legtöbb ilyen korúnak van véleménye a politikáról, többnyire pártszimpátiája is van (még akkor is, ha a szülőkét "örökölte"), rendszeresen olvas újságot vagy hírportálokat (és már nem csak a sporthíreket olvassa, meg képregényt nézi meg az újság végén, mint néhány évvel korábban). Ilyen környezetben nemigen várható el, hogy ne kerüljön elő a politika, pláne olyan helyzetekben, mint amilyen idén télen is volt, hogy az összes címlapos hír a felsőoktatás átalakításáról szól, ami a diákokat közvetlenül érinti. Ami tilos, az az effektív kampányolás pártoknak, tehát például pártok plakátjainak kiragasztása az iskolában, vagy kampányvideók levetítése órán stb., illetve a politikai nézetek alapján történő megkülönböztetés.
2013. jún. 2. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az én történelemtanárom -- nem él már sajnos -- nagyon korrekt módon tudott beszélni politikai dolgokról (amelyek a dolgok természetéből adódóan előkerültek az órán, főleg utolsó évben, amikor a XX. századról tanultunk), pontosabban nemcsak mindig ő beszélt, hanem nem egyszer beszélgetések alakultak ki az órán -- indulatok nélkül. Nem tudtunk tőle olyat kérdezni, amire nem tudott válaszolni, hihetetlen tudása volt.


Ugyanakkor pl. az ofőnk olyan szinten politizált órákon és azon kívül is, hogy azért fel is lehetett volna jelenteni. És nemcsak az órákon, de gyakran kötelezővé tette a részvételünket iskolán kívüli programokon, amelyek nem pártrendezvények voltak ugyan, de igen erősen politikai jellegűek voltak. Ez pedig akárhogy is nézzük, minden szabállyal ellenkezik, de ezt akkor nem tudtuk. Kérdezni ugyanakkor nem lehetett tőle, a töritanárral ellentétben neki nem volt emögött tudása, sőt iszonyúan beszűkült az egész lénye. És az a vicc, hogy miközben fanatikus fideszhívő, és ugyanilyen fanatikusan gyűlöli a kommunistákat -- állandóan a Kádár-rendszeren nosztalgiázik, hogy akkor minden mennyivel jobb volt, sőt, ahogy öregszik, egyre gyakrabban a közterületek akkori neveit használja (Dimitrov tér a Fővám helyett, Gorkij fasor stb.). Egész gondolkodásmódja, sőt még beszédmódja is színtisztán kádári...


Egy szó mint száz: egyrészt szerintem nem lehet megkerülni, hogy órán politikai kérdések előkerüljenek, középiskolás gyerekekkel már lehet és kell is beszélni ezekről a dolgokról. Azonban ez nem könnyű, és azt hiszem, nem sok tanár van, aki ezt hasonló korrektséggel és széles látókörrel meg tudná tenni, mint a mi néhai töritanárunk. Másrészt viszont tudtommal tilos az iskolákban nemcsak az önkényuralmi jelképek, hanem pártjelvények nyilvános használata is, tilos az, amit pl. ofő is tett, hogy pártokhoz köthető programok kötelezővé tétele a gyerekek számára, tilos a politikai agitáció stb. De aki jobban ismeri a jogszabályokat, törvényeket, javítson ki!

2013. jún. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Mivel hogy tiltva nincs, igen. Meg van engedve.
2013. jún. 2. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Bocsánat, most látom csak, hogy az előttem szóló leírta a mondandóm felét!:-))
2013. jún. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Inkább,mint(sajnos)a templomokban. Pártatlanul, bemutatva mindet.
2013. jún. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Általában én is egyetértek a szólásszabadsággal, de a tanári szerep különleges, ugyanis tudást átadni a feladata, a tanulónak pedig ezt befogadnia kell. Így aki tanárként politikai véleményt közvetít, az szerintem visszaél ezzel a szereppel.


Hallottam olyan esetet kb. 15 évvel ezelőttről, hogy valakit emiatt rúgtak ki (igaz, az általános iskolai volt), szerintem nagyon helyesen.


Kb. 5 éve a mi tanáraink kiválóan el tudták kerülni egyébként, hogy politikai véleményt mondjanak, ha a diákok provokálnak.


Nem hiszem, hogy ezek 15 év alatt megváltoztak volna.

2013. jún. 4. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igen,nekem is általában a töritanárom volt az egyetlen tanárom a suliban,aki nyíltan beszélt ilyen dolgokról.
2013. jún. 9. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!