Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A Kelet-magyarországi magyarok...

A Kelet-magyarországi magyarok miért hiszik azt, hogy nyugaton minden olyan szép és jó?

Figyelt kérdés
Én Nyugat-Magyarországon nőttem fel, de többször jártam már a keleti országrészben is, vannak onnan jött ismerőseim, így van fogalmam az ottani helyzetről is. Az egyik, Alföldről jött ismerősöm pl hazajár az Alföldre innen vásárolni, ruhát pl. csak ott vesz, mert azt mondja, itt is, és kint Ausztriában is elfogadhatatlanok az árak a keletiekhez képest (hozzáteszem, itt, Vas és Zala megyében még egy normális márkabolt sincs, tele van minden kínai üzletekkel (Szombathely és Zalaegerszeg is), szóval nem tudom, mi lehet az olcsó neki, ha már a kínai sem az itt. Akik idejönnek keletről, mind nagy reményekkel indulnak neki az osztrák munkáknak, elvállalnak mindenfélét, aztán pár hónapon belül rohannak haza, tele itt felhalmozott adósságokkal (lakbér stb.). A szüleim bérbe adták az egyik házunkat egy Erdélyből jött nőszemélynek, aki nem fizette a számlákat a házunkban, kikötötték miatta a gázt, fél év után lakbért sem fizetett, aztán lelépett, az ügy azóta már bíróságon járt, de még mindig nem láttunk egy fillért sem. Egy másik ismerősünk szintén az Alföldről jött, Ausztriában dolgozik ő is és a párja is, de annyi hitelt halmoztak fel itt, nyugaton (a srác itt is született), hogy az egész fizetésük elmegy, hó végén nem tudnak még egy szelet csokit sem kifizetni (havi félmilliós fizetésből). De olyat viszont egyet sem ismerek, akinek bejött volna ez az itteni lét keletiként. Persze, mi, akik itt nőttünk fel, ismerjük a környéket, itt van saját házunk stb., így könnyebb, de albérletbe menni, plusz még ki is járni dolgozni abszolút nem egy olyan leányálom, mint ahogy a keletről jöttek beállítják. Pár hónap után szinte mindenki hazamegy, mert rájönnek, hogy az osztrák fizetés sem olyan sok, mint gondolták (persze, orvosként vagy programozóként nem rossz, de segédmunkásként nem olyan sok). Kint pedig megélni az osztrák minimálbérből ugyanolyan lehetetlen, mint itt az itteniből. De akkor mégis, miért gondolja mindenki azt, hogy itt olyan kánaán az élet? Győr környékén talán jobb a helyzet, de Vas megye legalább akkora csődtömeg, mint az ország többi része, semmi munka, ha van, az is csak minimálbérért. Budapest százszár fejlettebb régió, mint ez, ha keleti lennék, százszor inkább ott próbálkoznék.
2013. dec. 7. 12:25
 1/8 anonim ***** válasza:

Azért van küönbség kelet megy nyugat között:


[link]


[link]


Bár nyugaton nem midnegy nyílván, hogy egy dél-somogyi esetleg ormánsági faluról beszéünk, vagy Győrről... Vagy hogy Keleten Kecskemétről beszélünk, vagy egy Békés megyei cigányfaluról...

De igaz amúgy a megállapításod, hogy Budapest a legfejlettebb régió az országban...

2013. dec. 7. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Megint én.


Vagy tovább elemezve az ábrákat: Nyugaton Fejér, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron fejlettebb...

Keleten (ez nem látszik, mert a térkép megyéket meg régiókat néz) Kecskemét, Szeged, Debrecen környéke...

2013. dec. 7. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Mikor jártam pl Egerben (eddig kétszer életemben), semmivel sem láttam fejletlenebbnek, mint a környékünket. Szombathelyt az utóbbi 4-5 évben elárasztották a hajléktalanok, lassan már tűrhetetlen a helyzet, kettőt nem tudok lépni úgy, hogy valaki ne kéregetne. Ennyire még Pesten sem volt soha durva a helyzet,pedig évente többször járok ott is. De ha Győrbe megyek évente 1-2-szer, akkor si tuti kéreget valaki. Szóval itt is hatalmas a szegénység, falun mégnagyobb, hiába a határ közelsége, néhány család jobban él, de a többi ugyanolyan szegény, mint keleten. Budapest sokkal jobb lehetőségeket rejteget szerintem, mint itt a határ.
2013. dec. 7. 13:13
 4/8 anonim ***** válasza:
Eger nem is fejlettlen.Mo mércével mérve teljesen rendben van.Idegenforgalom miatt főleg.
2013. dec. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Én pedig Kelet-Magyarországon nőttem fel és itt is élek.

Igaz, nem az általad emlegetett alföldi régióban, hanem észak-keleten: Zemplénben.

Vannak rokonaim, ismerőseim az alföldi részen is és a nyugati részen is. Meg Budapesten is.

Közeli ismerősöm itthon (Zemplénben) és a környéken nem talált munkát. Ausztriában dolgozik másfél éve. Nem orvos, nem programozó, szobalány. 1 év munka után vett egy kocsit magának. Igaz, dolgozott, mint az állat, nem bulizásra, piálásra költötte a pénzét, de közben a ruhatárát is felújította és még egy nyaralás is belefért.

A nyugati országrészi rokonim, ismerőseim mindig kiakadnak azon, hogy itt keleten jóval kisebb a választék, ez sincs, az sincs, ami feléjük van.

Te leszólod a keletieket, hogy egy kalap alá veszik az egész nyugati országrészt, de ugyanazt teszed, mint az általad leszóltak. Ismersz néhány keleti részt a fejlettebb régióból, de fogalmad sincs, mi van Borsodban, Szabolcsban.

2013. dec. 7. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
A szobalány munka tipikusan olyan, amit magyarok végeznek kint, én is ismerek 1-2 embert, aki ilyen helyen dolgozott már. 7 napból 6 vagy 7 munka, 10-12 órában, persze egy jó része feketén. Itt nem arról van szó,h ogy Ausztriában olyan jól megfizetnék ezt a munkát, abszolút nem, hanem amikor az ember heti 70 órát dolgozik, jó részét feketén, akkor eleve több pénzt kap, mintha csak 40-et dolgozna tisztán. Hidd el, heti 40 óráért még az 1000 eurót sem kapná meg nettóban, és abból nem lehet nagy nyaralásokra költeni meg autót venni. Párom is kint dolgozik több mint fél éve, de csak egy nagyon gyenge, régi autó ára jönne ki a félretett pénzéból, nyaralni meg csak 3 napra mehettünk.
2013. dec. 8. 12:53
 7/8 anonim ***** válasza:

Attól, hogy a párod feketén dolgozik, nem mindenki dolgozik úgy. Az ismerősöm rendesen be van jelentve. 1 hónap zárva tartása volt a helynek, ahol dolgozik, de azalatt el tudott itthon menni munkanélkülire (előtte is volt munkaviszonya itthon) és a maximum járadékot kapta. Próbálkozott Bp-n is, de sokkal rosszabb feltételek mellett és jóval kevesebb pénzért tudott volna dolgozni. A zsebében maradó pénz lényegesen kevesebb lett volna.

"Párom is kint dolgozik több mint fél éve, de csak egy nagyon gyenge, régi autó ára jönne ki a félretett pénzéból, nyaralni meg csak 3 napra mehettünk."

Fél év meló után azért ez nem olyan rossz.

2013. dec. 8. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
A párom nem dolgozik feketén, be van jelentve.
2013. dec. 8. 21:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!