Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Lehetett volna föderalizálni...

Lehetett volna föderalizálni a történelmi Magyarországot és az Osztrák-Magyar Monarchiát? Vagy ez eleve nem működött volna?

Figyelt kérdés
2009. dec. 13. 23:06
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
ha a Nagy-ausztriai Egyesült Államokra gondolsz, akkor szerintem nag nehézségek árán, külső segítségre támaszkodva meg lehetett volna valósítani. A külső segítség azért kellett volna, hogy ne essen szét teljes egészében.
2009. dec. 14. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
74%

Igen, szerintem meg lehetett volna csinálni az első világháború kitörése előtt. Ha a kisebbségeket legalább egy kicsit emberszámba vettük volna(főleg Magyarországon), akkor lehet, hogy most egy nagyobb Magyarországunk lenne.

Persze soha nem lehet tudni biztosan, hogy mi lett volna, ha.

2009. dec. 14. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
84%
Nem mondanám, hogy nem vettük emberszámba a kisebbségeket. Sokkal több joguk volt akkoriban, mint a katalánoknak vagy a bretonoknak, vagy a baszkoknak, vagy az Észak-Írországban élő íreknek.
2009. dec. 14. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg nem lehetett volna, mert az nem a XXI. század volt, amikor a nemzetekfeletti integráció a divat, hanem a XIX. század, amikor a nemzetállam volt a divat. Egyik nemzetiség sem érte volna be egy föderáció egyik részével, hanem mindegyiknek "homogén nemzetállam" kellett: a szlovákoknak, románoknak és természetesen a magyaroknak is.
2009. dec. 14. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
50%
ott a pont, én is így látom
2009. dec. 14. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Én is a negyedik válaszolóval értek egyet. Már csak azért is, mert az osztrákok számára is előnyösebb lett volna a német területek Németországhoz való csatolása, mint egy föderalizált Ausztria-Magyarország. Önállóan meg Magyarország sem maradt volna egyben. De kíváncsian várom mások véleményét is!
2009. dec. 14. 12:10
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is kizárt dolog, mégpedig azért mert annakidején jött nagy divatba a nemzetállam. Ezért aztán senki sem érte volna be kevesebbel, mint egy szuverén nemzetállam. Egyébként az a véleményem, hogy európán kivül - ha a meglévő országoktól eltekintünk - simán működhetett volna. Amerikában iszonyat népszerűek a föderációk. Mexikó, USA, Kanada, Brazílila, Argentína, Venezuela mind-mind szövetségi állam. Meg amúgy Európán kívül mindenütt összejöhetett volna, máshol annyira nem dívik a nemzetállam, főleg úgy mint Európában. Ez a véleményem.
2011. dec. 26. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 attilav ***** válasza:
100%

Igen, lehetett volna, és kellett volna. De mind Kossuth-ék mind az utána következő vezetők nem látták ezt be. Már a 48-as szabadságharc idején fellázadtak a nemzeti kisebbségek, de Kossuth mindenfajta automómiát elutasított. Később a kiegyezés után is voltak nemzetiségi villongások de az akkori vezetők is elutasítottak mindenféle föderatív autonóm törekvést.

Ebből aztán egyenes út vezetett trianonig. Azt nem állítom hogyha Magyarország föderalizálódik trianon nem történik meg, de messze igazságosabb határokat kaptunk volna az biztos. Hiszen a nemzetiségeket nem tudták volna olyan nagy mértékbe ellenünk uszítani a szabadkőművesek.


A mostani 90-95%-ban etnikailag homogén Magyarországon is van értelme a föderatív berendezkedésnek. Erről nyitottam egy témát: http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__763..

2016. márc. 6. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 attilav ***** válasza:

A meggyilkolt Ferenc Ferdinánd trónörökös tervezte a Monarchia föderalizációját:

[link]


Ferenc Ferdinánd wiki oldalán is megemlítik a monarchia tervezett föderalizációját:

[link]


Ha ezen föderatív határok mentén esik szét a monarchia akkor messze igazságosabb határokat kaptunk volna trianonban.

Kár hogy az uralkodó Ferenc József nem látta be a föderalizáció szükségességét. Talán a trónörökös gyilkosság is elkerülhető lett volna ha Boszniában kialakítanak egy szerb entitást. A Titói jugoszlávia is jól működött a maga föderatív államformájával amíg az IMF a bankárok meg a nagyhatalmak, főleg az usa, szét nem verték.

2016. márc. 6. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!