Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Vajon mik, vagy kik, s hogyan...

Vajon mik, vagy kik, s hogyan "szabályozzák" az olajárakat?

Figyelt kérdés

Különösen elgondolkoztató, hogy korábban ha egy arab vezető elfngotta magát, máris emelkedtek az olajárak. (Ezt mindig meg is magyarázta valami "nagyokos hozzáértő".)

A "szankcionálás" óta lehet háború Európában (Ukrajna), lázonghat az arab világ (IÁ), Nigériában (szintén nagy olajexportáló) "működhet" a Boku Haram, az olajárak folyamatosan csökkennek.

Ugyanakkor a ruszkik legnagyobb bevétele a szénhidrogánekből származik.



2014. nov. 22. 22:43
 1/5 szpring ***** válasza:

HETESI ZSOLT a téma legjobb szakértője http://www.youtube.com/watch?v=LCcn95mVehM


Ugyanakkor a magyarok legnagyobb kiadása a szénhidrogénekből származik. 4000 milliárd ft évente //MOL

2014. dec. 2. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Egyelőre nincs hang a gépemen, így a linkeddel nem sokat érek.

4000 milliárd...- ez kemény. S ha az ukránok/oroszok elzárják a gázcsapot ez csökkenni/emelkedni fog?

2014. dec. 2. 02:01
 3/5 szpring ***** válasza:
A BALATON akkora mint egy óriás olaj-mező, ilyenből 300 van a világon, 80% az araboknál, 10%orosz, 2%usa ezek Juhász Árpád és Szurovy Géza adatai. 2 milliárd tonna kitermelhető olaj van egy ilyen óriás-mezőben. Most 1 tonna olaj 1 kg aranyat ér, tehát egy ilyen mező 2 millió tonna aranyat ér, mai áron. Ezért az olaj a legnagyobb üzlet a világon. Hússzor nagyobb üzlet, mint az utána következő világ második legnagyobb üzlete /a réz/.
2014. dec. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 szpring ***** válasza:
ja az előbbi okoskodásomban egy tizedessel elszámoltam, mert 1 tonna olaj az 500.000ft és 1 gr arany 5000ft tehát az csak 10dkg arany, szóval 10tonna olaj egyenlő 1 kg arany, tehát 1mlrd tonna olaj = 100ezer tonna arany. A világ összes aranykészlete jelenleg 300ezer tonna az internet szerint.
2014. dec. 4. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Spring

Ez az "arany-dollár ár ekvivalencia" nekem nem sokat mond, különos tekintettel arra, hogy az arany árfolyama is csak az elmúlt fél évben közel 20 %-ot változott.

Saját kérdésemet kiegészítve:

A 80 %-os szaud arábiai olajjal meglehetősen könnyű befolyásolni az olajárakat. Mint ahogy ez most meg is történt azzal, hogy Szaud Arábia nem volt hajlandó csökkenteni az olaj kitermelését.

Néhány tény:

- Köztudomású Szaud Arábia-USA "kiválló" kapcsolata (annak ellenére, hogy a liberalizmus és a demokrácia Szaud Arábiában "ismeretlen fogalom").

- Annak ellénére, hogy az USA-nak érdeke lenne -éppen a palagáz kitermelés magasabb költsége miatt is- a gázárak emelkedésére "játszani", a tendenciák lefelé mutatnak.

- A ruszkik bevétele szinte 100 %-ban a szénhidrogén exporton alapul. (Hasonlóan nyomást gyakorolhatnak ezzel az Iszlám Államra is, melynek bevétele -melyből katonai kiadásait fedezi- ténylegesen 100 %-ban az elfoglalt iraki olajmezőkből származik.)


Az EU-szankciók messze nem voltak olyan hatással az orosz gazdaságra, mint az olajár-csökkenés.

Ugyanakkor a világ sok országában, így M.o.-on is, a költségvetési bevételek jelentős tétele az üzemanyag-eladások bevételéből származik. Ezeket a bevétel-elmaradásokat adóemeléssel, új adók kivetésével igyekeznek kompenzálni. Hogy ez hová vezet...?

2014. dec. 5. 11:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!