Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hogy bírta egy olyan kis nép...

Hogy bírta egy olyan kis nép mint a mongol a világ legnagyobb egybefüggő területű birodalmát létrehozni és évszázadokon át fenntartani?

Figyelt kérdés

A csatolt wikipedia szócikk szerint 26 millió km2 volt a birodalom, de ma a Viasat Historyn azt mondták, hogy a legnagyobb kiterjedése 33 millió km2 volt, ami a világ szárazföldi területeinek 22 %-át teszi ki, és ez az egykori Szovjetunió területét is jóval meghaladja.


[link]



2015. febr. 3. 14:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Lovas hadviselést alkalmaztak, jól szervezettek voltak.

Mellesleg volt olyan hírük, hogy amelyik város megadja magát nekik önként, annak a lakosait nem bántják, akik pedig ellenállnak, azok le lesznek mészárolva. Így elég gyorsan haladtak a területszerzéssel, aztán amikor egy terület megvolt, már nyargaltak is a következőt hódtani.

2015. febr. 3. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Akkoriban nem voltak kis nép.

Másfelől a pusztai népek szokása volt, hogy a meghódoltatottakat besorozták, sőt ők mentek elől a hadjáratokban. Hűségüket otthon maradott családjaik garantálták.

Az 1241-es mongol támadást is tévesen tatárjárásnak hívjuk emiatt. Arról is van leírás, hogy a mongolok előtt a kegyetlenségükről hírhedt mordvinok haladtak.

A sereg nem az országúton tört előre, hanem több ezer szláv favágó készített neki hadi utat az erdőkön át.

2015. febr. 3. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom, nekem olyan felfoghatatlan ez az egész. Akkor ha az Iszlám Állam is olyan jól szervezett, kegyetlen erőkből áll, akkor ez a maroknyi csoport is meg tudja majd hódítani Európát, ahogy kilátásba helyezték?
2015. febr. 3. 16:39
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az Iszlám Állammal ellentétben a mongolok nem kényszerítettek rá másokra eltérő kultúrát.

Ugyanis a fentebb említett meghódoltatott népek nagyon is hasonlóak voltak életvitelben, hitvilágban egyaránt.

Ahogy mind nyugatabbra értek, ez egyre nehezebben ment, az oroszoknál csak az adófizetést érték el, a beolvasztást már nem.


Ismert, hogy az ellenünk való hadjárat előtt Ögödej nagykán több (30!) követet, küldött IV. Béla királyhoz felajánlva a meghódolás lehetőségét, meglepően békülékeny hangnemben, legalább is a kor szokásaihoz képest.

A magyarokat, mint sztyeppei népet ítélték meg, talán ezért. Talán csak taktikázott.


„Én, a Kán, az égi király küldötte, akinek hatalom adatott a földön a nekem meghódolókat felemelni és az ellenállókat elnyomni, csodálkozom feletted, Magyarország királya, hogy midőn már harmincadik ízben küldöttem követeket hozzád, miért nem küldesz vissza közülük senkit, de még követeidet és válaszlevelet sem küldesz nekem. Tudom, hogy gazdag és hatalmas király vagy, sok katonád van, és egyedül kormányzol egy nagy országot. Ezért nehéz önként alám vetned magad, mégis jobb és üdvösebb lenne neked, ha önként behódolnál nekem. Megtudtam ezenfelül, hogy kun szolgáimat oltalmad alatt tartod. Ezért utasítlak téged, hogy ezeket a jövőben ne tartsd magadnál, és miattuk ne kerülj velem szembe. Nekik könnyebb elmenekülni, mint neked, mivel nem lévén házaik, sátraikkal vándorolva talán el tudnak menekülni, de te, aki házakban lakol, váraid és városaid vannak, hogy fogsz menekülni kezeim közül?”

- Julianus által Magyarországra hozott, IV. Bélának szánt tatár levél

2015. febr. 3. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Ilyen gondolat még nem merült fel bennem, de végülis :D látom a kapcsolatot. Európában ilyen félelem nincs, mindenki a robbantásoktól fél.

26/L

2021. febr. 17. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!