Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szerintetek közeleg egy újabb...

Szerintetek közeleg egy újabb gazdasági világválság? Ha igen, mikor és mekkora?

Figyelt kérdés

Miért is volt a 2008-as gazdasági válság?


A jelzáloghitel kötvényeken óriásit kaszáltak a bankok, csak ugye elkezdtek elfogyni a szükséges jelzáloghitelek, hisz nincs végtelen számú ingatlan. A bankok elkezdték egyre kockázatosabb hitelekkel telerakni a csomagokat, úgynevezett változó kamatozású subprime hitelekkel, így pöröghetett tovább a gépezet.


Egy kötvény összetétele úgy állt össze, hogy sok tripla A-tól egészen a B-kig. A tripla A a legbiztonságosabb, a B-k már kockázatosabbak, mert néha bebuknak, de nagyobb rajta a haszon, csak időközben ezek a B-k szörnyen kockázatosak lettek, nincs jövedelemigazolás, változó kamatozás, stb. Ez azért is volt gáz, mert ha elég sokan nem fizetik a jelzálogot, akkor a B-k, BB-k magukkal rántják az egész kötvénycsomagot. Emellett az emberek nem is tudták, mik vannak a csomagban, ha a piac túl rizikósnak ítélt egy kötvényt, akkor azokat a nagy bankok összerakták más eladhatatlan kötvényekkel és az egészet beletették egy úgynevezett CDO-ba, melyek rendszerint 90+ %-ban tripla A-s besorolást kaptak, pedig legnagyobb részük subprime hitel volt. Hogy lehetséges? Hogy a hitelminősítők kérdés nélkül megadták rájuk a tripla A-t, mivel ha nem tették volna, egyszerűen a konkurencia megadta volna.


A bankok úgy rárepültek a nagy pénzekre, hogy mindenkinek adták a változó kamatozású hiteleket, nem kellett sem jövedelemigazolás, se semmi. Mivel a lakásárak nem mentek fel, így az emberek nem tudtak változtatni a hitelen és miután lejártak az alacsony kamatok, 200-300%-al is feljebb ugrottak. Ez tömeges fizetésképtelenséggé vezetett, ami bedöntötte a kötvényeket.


Emellett a fogadások, melyek arra fogadtak, hogy ezek a kötvények nem buknak be. 50 millió subprime hitelnél ezek a fogadások 1 milliárd dollárt is elérték és a fogadásokra 20-szor nagyobb volt a kereslet, mint magára a kötvényekre.


2015-ben a számos nagy bank kezdett milliárdos értékben egyedi tranche lehetőséget értékesíteni, mely számos neves szakember szerint ez csak egy másik elnevezése a CDO-nak és ez csak az USA.


Ott van Kína is! Kína annak idején megpróbálta elkerülni a 2008-as világválságot, de ennek érdekében végül nagyjából ugyanazt csinálta, mint ami 2008 előtt válságba sodorta az Egyesült Államok pénzügyi rendszerét: eszméletlen mértékű hitelezésbe kezdett. Mára a kínai cégek és háztartások nagyobb adósságot görgetnek maguk előtt, mint az amerikaiak a válság előtt, az ország 2 jüan hitelből termel meg 1 jüan GDP-növekedést. Ha a kínai lufi kipukkad, az egész világgazdaság belerokkanhat.


Ilyen észbontó ütemű eladósodást az utóbbi évtizedekben egyedül Thaiföld volt képes produkálni, aminek a vége az 1997-es ázsiai pénzügyi válság lett. Kína pedig sokkal nagyobb fogaskerék a világgazdaságban, mint Thaiföld.



2016. aug. 5. 13:13
 1/4 A kérdező kommentje:

Remélem nem valami óriási baromságot írtam, nem vagyok közgazdás meg semmi pénzügyi guru, csak utána néztem a dolgoknak és erre jutottam.


Ja igen, és normális válaszokat kérnék, előre is köszönöm.

2016. aug. 5. 13:19
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem mondtál hülyeséget.

De a helyzet ennél súlyosabb, ugyanis van még jó pár dolog, amiről nem nagyon esik szó.


Az egyik az úgynevezett fejlődő országok eladósodottsága. Ezek az országok (Dél-amerikai és Afrikai országok pl Brazília, Nigéria) rengeteg hitelt vettek fel, hogy az ebből finanszírozzanak különböző beruházásokat.

Na most ezekről az országokról annyit kell tudni, hogy az elsődleges exporttermékeik a különböző nyersanyagok. Kávé, cukor, kakaó, olaj, különböző nyers fémek.

Na most az utóbbi körülbelül 5 évben a nyersanyagárak kevés kivétellel folyamatosan csökkentek. Például a vasérc ára konkrétan egynegyedére csökkent. De a kávé és az olaj ára is felére esett.


Ez pedig azt jelenti, hogy ezek az országok nagy valószínűséggel nem lesznek képesek visszafizetni a felvett hiteleket. Ami pedig egy ugyanolyan adósságválságot eredményezhet mint amilyen a 80-as évek "Latin-Amerikai adósságválsága" volt.


E-mellett pedig még meg kell említeni, hogy Európa gazdaságilag továbbra is helyben jár, Kína meg lassul tehát a nyersanyagok iránti kereslet egyhamar nem fog nőni.


Kínáról még annyit, hogy a kínai gazdasági adatok megbízhatatlanok. A legfinomabb becslések szerint is legalább 2-3%-al alacsonyabb a valós gazdasági növekedés mint a hivatalos adatok. Márpedig ez dollárbilliókat jelent.

2016. aug. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Értem, de a nyersanyagoknál érdemes megemlíteni az olajat is, nagyon lenn van az ára, közel-keleti országok, Oroszország gazdasága is eléggé megroggyant miatta. Amúgy ment a zöld kéz.
2016. aug. 5. 14:14
 4/4 anonim ***** válasza:
Ki a f***szom ír ki ilyen b***szott hosszú kérdéseket.
2016. aug. 6. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!