Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Van itt olyan ember, aki...

Van itt olyan ember, aki kapitalistának vallja magát? Milyen a világnézetetek, és hogy helyezkedik el benne a kapitalizmus? Hogy képzelitek el az emberiség jövőjét?

Figyelt kérdés
2010. máj. 4. 20:44
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

"Van itt olyan ember, aki kapitalistának vallja magát?"


Az a szó, hogy "kapitalista", kétértelmű. Egyrészt tőkést jelent (ez a szó igazi jelentése), másrészt olyan embert, aki a kapitalizmus híve. Az, hogy valaki tőkés-e, nem annak kérdése, hogy minek vallja magát, hanem egy objektív állapot (kapitalista az, aki a tőkéje révén mások munkájából él). Másrészt olyan embert se nagyon lehet találni, aki a kapitalizmus hívének vallja magát. Minden liberális, konzervatív és mérsékelt szociáldemokrata a kapitalizmust részesíti előnyben pl. a kommunizmussal szemben, ennek megfelelően az emberek kb. 95%-a a "kapitalizmus híve", de biztosan nem vallja magát a kapitalizmus hívének, mint ahogyan mondjuk az emberek 95%-át kitevő nem vegetáriánusok sem hordanak "Büszke karnivorista vagyok" kitűzőt.

2010. máj. 5. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 Bresalio Nagy válasza:

De igen, van olyan ember is, akinek ez fontos, h a kapitalizmus hívének vallja magát... És nem csak úgy, h "hát ha nem vagyok kommunista, meg feudalista, meg ilyenek, és még ráadásul kapitalista berendezkedésű területen is élek, akkor kizárásos alapon biztosan kapitalista vagyok". Hanem aki tényleg foglalkozik azzal, h vajon milyen rendszer lenne a helyes, és ebben arra a következtetésre jutott, h szte a kapitalizmus.


És ez független attól, h milyen országban él az illető. Az ugyanis lehet, h a mindennapi cselekedeteit a körülmények is behatárolják az embernek (mondjuk azt vásárolja az ember, ami elérhető); ez viszont nem fogja azt meghatározni, h vki milyen rendszert tartana helyesnek. Az erről való meggyőződését nem feltétlenül fogják se behatárolni, se meghatározni az aktuális körülmények (mondjuk egy kommunista diktatúrában is kialakulhatnak olyan emberek, akik eljutnak oda, h ők a kapitalizmust tartják helyesnek - tehát kapitalisták -, és egy kapitalista berendezkedésű területen is kialakulhatnak olyanok, akik nem ezt tartják helyesnek - tehát nem kapitalisták -).


És nem feltétlenül azért tart vki 1 adott rendszert helyesnek, mert ő konkrétan "abban találta meg a számítását". Lehet, h sokan így vannak vele; de olyan emberek is vannak még, akik nem ennyire csak a maguk érdekéig tudnak nézni, hanem tényleg (pl. jogfilozófiai szinten) is gondolkoznak azon, h vajon milyen rendszer lenne a helyes.

És akik ilyen módon a kapitalizmus hívének kezdik el magukat vallani, azok nem feltétlenül azt mondják, h ez a "jó" rendszer... Mert ilyen megközelítés esetén tovább lehetne kérdezni, h "kinek jó?". És mi nem azt mondjuk, h ez mindenkinek jó lenne (ilyenről nem is igazán lehetne beszélni, semmilyen rendszernél)... Mert az nyilvánvaló, h van, akinek nem. Hanem azt mondjuk, h az a meggyőződésünk, h ez a "helyes" rendszer. (Ez egy másik fogalom...)


(Szóval én most tényleg onnan közelítettem ezt meg, miszerint "az a kapitalista, aki annak "vallja" magát". Tehát akinek ez tényleg bennevan az identitásában ilyen formában (akinél létezik egyáltalán az a fogalom, h "vall vmilyen eszméket", és ez pont bennevan neki a vallott eszméi között). Nem mondjuk egy olyan megközelítésből, h "az a kapitalista, akinek tőkéje van", vagy "bárki, aki a mindennapokban él azokkal az elemekkel, amiket ez a rendszer szül köré"... Mert abban, h mondjuk én kapitalistának "vallom" magam, nem ezek játszanak szerepet. (Nagytőkém nincs is am, 18 éves vagyok... Szal ez nem is játszhatna... xD) Nem olyan dolgok, amik csak körülmények egy ember életében; hanem a vallott elvek, eszmék.)


Ezt nem lehet egy ilyen válasz keretein belül kifejteni, h milyen a világnézetem, és hol helyezkedik el benne a kapitalizmus... Mert ez az, amikor ha belefogok, és morzsákat elejtek belőle, de komplexitásában meg nem tudom tárgyalni a terjedelmi korlátok miatt, akkor abból csak a félreértések lesznek (mert pl. egy állítás önmagában mást jelenthet a befogadó értelmezésében, mint ha a háttere is ott van mögötte). És mások olyanokat fognak levonni, h "ő így gondolja", amit én nem is úgy; és ennek a jegyében fognak engem támadni. És kezdhetem majd azzal a "védekezést", h "én nem is így mondtam, és nem is ezt gondolom". Aminek inkább nem teszem ki magam. :P :D Az ilyen témák nagyobb tiszteletet érdemelnek, mint h vki így GyK-n elkezdje kifejteni. És ha mégis elkezdi vki, az vissza fog ütni... Annak szinte biztos, h a negatívuma jön be... :P

2013. febr. 15. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!