Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mikor módosították a hippokrat...

Mikor módosították a hippokratészi esküt?

Figyelt kérdés
Egyáltalán, mi volt a folyamata, mivel indokolták, kik, milyen testület javasolta?

#abortusz #orvos #emberi jogok #hippokratészi eskü #egészségügyi szervezetek #egészségügyi törvények
2017. júl. 27. 04:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
26%

Erre nehéz lenne értelmes választ adni, lévén eleve több változatban és még többféle fordításban ismert TÖRTÉNELMI szövegről beszélünk. De ha elkezded nézni a szövegét: "„Esküszöm a gyógyító Apollóra, Aszklépioszra és Hügieiára és Panakeiára és valamennyi istenre és istennőre, akiket ezennel tanúkul hívok, hogy minden erőmmel és tehetségemmel ..." hamar rájöhetsz, hogy a leglelkesebb kritikusa és támadója a Vatikán volt az elmúlt évezredekben. Meg arra is rájöhetsz, hogy az eredeti formájában Magyarországon valszeg sose volt használatban. Ami biztos, hogy II. József óta ettől eltérő szövegű orvosi esküt tettek/tesznek le a végzett medikusok.

Ja, és általában azzal indokolták a kritikákat az elmúlt évszázadokban, hogy "pogány" :)

(gondolom másra számítottál, de kb ez van)

2017. júl. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Nem számítottam én semmire.


Csak arra gondoltam, hogy az orvosikon biztos tanítanak a történetéről.


Akkor igazából lehet, hogy nincs is nemzetközileg elismert szövege?

2017. júl. 27. 17:30
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Így van, nálunk az elmúlt évtizedekben minden orvosi egyetem saját fogadalmi szöveget használt, mostanra meg van egy ajánlása a MOK-nak. Itt a hagyomány lényege a fogadalom-tevés ténye, és nem az épp használt szöveg.

(élen az eskü/fogadalom problémával, például:))

2017. júl. 27. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
2017. júl. 27. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, elég érdekes. Főleg, hogy a szöveg több, mint semmitmondó. Mert azért 1891.ben már előrébb jártunk. 1895-től állami anyakönyvezés volt, kötelezően.


És még ma is egyetemi hatáskör a fogadalom, ha nem eskünek hívjuk. Nagyon érdekes.


Akkor még azt is megéri talán megkérdezni, hogy az embert kezelő-műtő orvos melyik egyetemen végzett. Azt hinné az ember, hogy egyforma lenne legalább a fogadalom.

2017. júl. 27. 18:09
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Itt vannak az esküszövegek, ha érdekelnek. Egyébként teljesen lényegtelen, hogy melyik magyar egyetemen végzett egy orvos, mert mind a négyen egyformán színvonalas az oktatás, egy orvos hozzáállását meg nem a hagyományos eskü szövege, ill. az abban rejlő különbségek határozza meg.:-)

2017. júl. 27. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2017. júl. 27. 18:50
 8/11 anonim ***** válasza:

"hamar rájöhetsz, hogy a leglelkesebb kritikusa és támadója a Vatikán volt az elmúlt évezredekben."

Nagy tévedés... 1995-ben kiadta az Egészségügy Pápai Tanácsa a Vatikánban Az egészségügyi személyzet Chartája című tanulmányt, ami pont az eskü tartalmáról szól és a keresztény értékekről az orvoslás kapcsán. Nyilván a szöveg magán viseli az ókor nyomát, mivel akkor íródott. Ma már nem esküszik senki Apollónra és nem kell megfogadnia, hogy nem fog hólyagkövet operálni. De ezek a lényegen nem változtatnak. Hidd el, a "Vatikán" túl tud lendülni azon, hogy az elején ott van Apollón és a többi görög isten és istennő... Pláne, hogy a szöveg ismert volt a középkorban is, mikor az összes egyetem egyházi kézben volt.

2017. júl. 27. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Khmmm... ""a Vatikán volt az elmúlt évezredekben."

Nagy tévedés... 1995-ben kiadta az Egészségügy Pápai Tanácsa " 1995 óta nem évezredek teltek el, hanem max évtizedek... nem kellene összehasonlítanod az anno inkvizicióban meg konkvisztádorokban hajtó középkori egyházat a II. Vatikáni Zsinat utáni pár évtizeddel... úgyhogy nem, nincs semmi tévedés.


"Úton-útfélen hivatkoznak a hippokratészi esküre, holott a ma diplomázó orvosok közül egy sem a hagyományos esküszöveget mondja - emlékeztet prof. dr. Balázs Péter, a Semmelweis Egyetem főiskolai karának tanszékvezetője. Különös is lenne, ha a gyógyító Apollónra vagy gyermekére, a kígyós bottal megjelenő Aszklépioszra esküdnének az orvosok. Ám az is meglepő, milyen nagy a különbség négy magyar universitas fogadalma között, és hogy lényegében egyik sem veszi át a Magyar Orvosi Kamara etikai kódexének ajánlását.


Mindez azonban nem mai jelenség - állítja Magyar László András orvostörténész. A középkorban eretnekség lett volna görög istenekre esküdni, így az antik szöveg csak a 16. században jött újra divatba a reneszánsz hatására."...

[link]

2017. júl. 27. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Elgondolkodtató cikk; köszönöm.


Végülis, talán soha nem is gondoltunk a személyre az esküvel kapcsolatban, szerintem mindig inkább csak valamilyen szimbólumképpen említődik.

2017. júl. 27. 23:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!