Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Honnan tudjam, hogy liberális...

Honnan tudjam, hogy liberális vagy konzervatív beállítottságú vagyok?

Figyelt kérdés

Politikai nézetektől függetlenül. Állandóan le vagyok liberálisozva, pedig halál konzervatív vagyok. Tudni akarom az igazságot! :D

Nagyon béna angol nyelvű teszteket találtam, de magamtól szeretnék ebben döntésre jutni, ha egyáltalán lehet. Milyen fő kérdéseket kellene ehhez végiggondolnom?

Kezd zavarni, hogy mindenféle kategóriába kell sorolódni. Már meg van az MBTI típusom, oké az még olyan, hogy nem egy komoly tudományos valami. De ezek, ezek mikor lettek ilyen fontos tényezők, hogy liberális-konzervatív, jobbos-balos, hívő-ateista, evos-kreás, ezo-tudományos? Ezek mindig ilyen vagy-vagy lehetőségek voltak?


2018. júl. 26. 12:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
15%

Tömören fogalmazva:

Konzervatizmus: a társadalmi egyenlőtlenségeket el kell fogadni, megtartani, az emberek életét szabályozni kell

Liberalizmus: Az ember életébe minél kevésbé kell beleszólni, viszont a társadalmi egyenlőtlenségeket meg kell szüntetni (szociális támogatások, tehetősebbek többet járuljanak hozzá a közöshöz, stb)


Te melyik vagy inkább?

2018. júl. 26. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
50%
Te hülye vagy! :D
2018. júl. 26. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
66%

Ez messze nem ilyen egyszerű.

Még ha egyszerűbbnek is akarom leírni akkor is minimum egy "általános értékrend" és egy "gazdasági felfogás" tengelyek által 4 részre szedett mezőt lehet csak értelmezni.

Akkor még vannak a "konzervatív/liberális demagógiával" is (azaz "eltérő kísérőszöveggel", de azonos tartalommal) rendelkező gondolatok.


Ahhoz, hogy ezt megállapítsd el kell kezdeni végigvenni, hogy egyes kérdésekről mit gondolsz, de ne lepődj meg, ha a vége az lesz, hogy nincs "tiszta eredmény" vagy ezt pontosan képviselő párt.

2018. júl. 26. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Az ember ideológiai beállításait nagyban befolyásolják a vele személyesen történtek, a benyomásai, amikből általánosít.

Ezen csak a nagy emberek tudnak felülemelkedni, én nem vagyok ilyen sajnos, bár próbálom magam túltenni a rossz tapasztalatokon és elkerülni az egyes esetekből levont általánosítást, de nehezen megy.

Ebből komoly keveredések lehetnek, lehet liberális nézeted általánosságban, de egyes konkrét dolgokban következetlenül nem alkalmazod a nézeteid, nem egyedi eset, mással is előfordul, de esetleg mégis jobb átgondolni, magam is azt fogom tenni és elgondolkodni az ember általános nézetein, mert ha valami üti egymást, akkor valami nem jó, nem passzol, vagy a skatulya, vagy ami nem illik bele.

Amúgy meg elég zavaros a kép a politikában, azt sosem értettem, hogy baloldali pártot hogyan vezethet milliárdos bankár, aligha az az érdeke, ami a tagságnak, vagy akiket képvisel, inkább úgy tűnik, hogy bitorolja a helyet, némelyik párt is olyan, hogy csak a neve az, ami, de valójában azért van, hogy igazi ne lehessen helyette és ha eleve nem is tudjuk, hogy mi mit is akarnánk pontosan, akkor még a hazugságokra sem tudunk felfigyelni.

Bizony szoktak a politikusok ígérgetni, itt van ez a Macron például, már kezdik neki felhánytorgatni, hogy eddig egyetlen ígéretét sem teljesítette, ami tényleg túlzás, mert illemből valamit mégiscsak kellett volna neki, valami apróságot, ahogy a többiek is szokták, amit lehet lobogtatni és bizonygatni vele, hogy jó választás volt rá szavazni.

2018. júl. 26. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

#1 Szerintem mindkettő hülyeség. Valamikor még lehetett társadalmi egyenlőtlenségekről beszélni, de mostanában nincsenek ilyen élesen elkülönülő határvonalak. Régebben ha gazdag családba születtél volt mindened. Volt ház, birtok, állandó jővedelem, felsőoktatás, művelődés. Ha szegénynek született valaki nem járt suliba, dolgozott 5 éves korától otthon vagy gyárban és örült ha ehetett meg alhatott. Aztán szétosztották máshogyan a vagyont és az egyéb lehetőségeket, voltak gazdag párttagok és csóró prolik. Volt különbség. Most hol húzod meg és mi alapján a szinteket? Mikor 8 általánossal ugyanúgy az 1-es villamossal utazol mint 3 diplomával, ugyan abban a gyárban rabszolga mindegyik? Vagy mi számít magasabb társadalmi szintnek, a ház-kocsi-sok gyerek mellett napról-napra élni, vagy gyerek nélkül ketten világot látni, színházba, koncertekre menni? Esetleg a megélhetési gyerekvállalás, vagy a tudatos lemondás? Ki a gazdagabb akinek minden nap belefér a cigi meg a sör, vagy aki meg tudja venni a legújabb telefonokat és a legjobb ruhákat? A plasztikai műtét a luxus vagy a 20 évre lízingelt új autó? Mihez képest kellene egyenlőséget tenni? Ja szerintem alapjogok vannak. Tanulásra, lakhatásra, munkalehetőségre, gyerekvállalásra, szabad döntési lehetőségekkel. Nem átcsoportosítva, nem kényszerítve és erőszakkal. Mitől lenne ez liberális elgondolás? Ez nem azt jelenti, hogy mindent szabad mindenkinek. Legtöbbször akkor kapom ezt mikor a homoszexuálisoknak ugyanolyan jogokat adnék, vagy úgy általában azt gondolom mi közöm mások egyéni szokásaihoz és ízléséhez. Ettől még szerintem a család nem egy elavult intézmény, szerintem az elköteleződés, a hűség, a közös felelősségvállalás nagyon is megőrizni való értékek a hozzá tartozó hagyományokkal együtt, de nem zavar ha mások nem akarnak így élni.


#2 Jó, de hülye liberális, vagy hülye konzervatív? :D


#3 Mondom csináltam ezt a 4 részes tengelyes tesztet, az jött ki, hogy Gandhi-féle baloldali liberális izé vagyok, hát lehet, hogy más országban lenne hova balra húzni, de itt... És igen, elég zavaró, hogy egy-két vélemény után rámfogják, hogy liberális vagyok. Mert ez mi a fenét jelentene? Mik azok a fő kérdések? Engem nem zavarna az sem, hogy nem egyértelműen egyik vagy másik jönne ki, csak tudnám mit mondhatné el magamról ez ügyben. Pl. elég sok olyan dolog van amit magamra nézve kötelezőnek tartok, de másoktól nem várom el ugyanezt.


#4 Nem politikai szempontból kérdés ez nekem, inkább arra vagyok kívancsi, hogy a nézeteim szerint mondhatom-e magam konzervatívnak, ha elfogadom, hogy mások nem úgy gondolkodnak és élnek ahogy én.

2018. júl. 26. 17:14
 6/17 anonim ***** válasza:

Négyes vagyok, a politikát azért írtam, mert te is írtál róla, másrészt meg ott sem lehet manapság tudni, hogy hol kezdődik a jobb, vagy a bal, a demokrata, vagy a liberális, hol a konzervatív.

Lehetséges, hogy azért nem bánod, mások milyen értékrend szerint élnek, mert nem érdekel eléggé, ha mondjuk együtt élne veled, akkor már nem tolerálnád annyira, ez egy fontos szempont, esetleg kérdezd meg a hozzád közel állókat, miképpen látnak, bár nem biztos, hogy elfogulatlanok.

Nekem apám erősen baloldali volt, nem volt ugyan semmi haszna belőle, csak az elvei tették azzá és gyakran vitáztam vele, így ő engem határozottan jobb oldalinak tartott, pedig csak azokat cáfoltam, amik hibásak voltak az eszméiben.

Mit tesz Isten, az anyósom erősen jobboldali volt, neki meg azokat a szélsőségeit próbáltam nyesegetni, így hát kommunistának tartott, vagy erősen baloldalinak, holott egyik irányzatot sem kedvelem, mondhatni semleges vagyok, vagy a sztereotípiák nem hatnak rám.

Kissé hasonlítok hozzád ebben, bár természetesen vannak dolgok, amikben állást kell foglalni így, vagy úgy, van amiben az egyik szempontot találom jónak, van amiben a másikat, vagy egyiket sem.

Nem nekem írtad ugyan, de szerintem mégis vannak társadalmi különbségek, van olyan család, ahol milliárdos vagyon jut egyre, egyre, van akiknél kevesebb, de még nekem is volt olyan évtizedem, amikor nem jártam villamossal, kocsival mentem mindenhová és a lehetőségeim is messze az átlag felett voltak abban az időben.

Ettől valóban nem lettem ugyan még a középosztály tagja sem, de azért már saját cégem volt, ahol a magam ura voltam, már megindultam felé, akár akartam, akár nem.

Szerintem hatalmas különbség van az emberek lehetőségei, életmódja között, persze jobb ma már a helyzet az alsó szinten, mint régen volt, de azért egyáltalán nem mindegy, mi a háttere az embernek.

2018. júl. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Magyarországon jelenleg egy darab politikai ügy létezik. Szóval elég könnyű a dolgod. Ki akarod irtani az összes migránst vagy nem? (Migráns alatt azokat értem, akiknek barna a bőrük, és/vagy más a vallásuk. Tehát egy lengyel Németországban az nem számít.) Ha igen, akkor konzervatív vagy, ha nem akkor liberális. Ennyire egyszerű.
2018. júl. 26. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

#6 Úgy gondolom elég határozottan állást tudok foglalni egy-egy kérdésben, nem vagyok semleges, legalábbis olyan témákban nem amiben szerintem egy embernek társadalmi felelőssége lehet. Persze elég sok olyan terület van amire nincs elég rálátásom, ezért nem tudok határozottan kiállni mellette vagy ellene.

Nem az van hogy nem bánom, ha mások helytelenül élnek, vagy káros hatással vannak, még akkor is nagyon zavarnak ezek ha nincsenek rám közvetlenül hatással. De az hogy máshogy gondolja a dolgokat, máshogy él, azt milyen alapon ítéljem el? Úgy értem több út is vezethet jó irányba, és nem is kell egy helyen összefutnia ezeknek. Mondjuk nem gondolom, hogy el kellene ítélni azokat akik külföldre mennek dolgozni, de tisztelem azokat akik abban az országban próbálnak boldogulni és segíteni amiben felnőttek. És különben sem jelenti, hogy ettől az egyik elvenne a másik meg hozzáadna. Lehet aki kiment visszajön és új tapasztalatokat hozva átformálja ami eddig nem működött, lehet aki itt marad az csak élősködik az adott rendszerben.

Hasonló ez mint a társadalmi különbségek. Mert vannak persze, de ezek már nem áthidalhatatlanok és nem is annyira szélsőségesek. És sokkal több múlik azon, hogy épp melyik időszakban ki hova kerül, mint azon, hogy mibe születik bele. Régen ha jött pár nehezebb év, a szegények szimplán éhenhaltak vagy megfagytak, a gazdagok meg kénytelenek voltak beérni a gyengébb minőségű borral. Most nincs garancia arra, hogy az akinek ma nyaralója van meg étterme, az 10 év múlva ne lehetne akár hajléktalan is. Erre mondom, hogy bár vannak szintek, de azok már felfelé és lefelé is nyitottak. Már azt sem lehetne mondani, hogy vegyünk el a gazdagoktól és adjuk a szegényeknek. Mert van akinek nem éhezik a gyereke de gyalog jár és van akinek nem jut ruhára meg kajára, de autóval megy mindenhova. Van ahol 30nm-en élnek hárman egy I. kerületi luxuslakóparkban, van akik meg 120nm-t próbálnak kifűteni az erdő széli medencés-parkos házban. Mitől melyik helyeződne a másik fölé társadalmi szinten? Vagy ott a csóró egyetemista, aki azért bejut a színházi előadásokra, kiállításokra, van sportolási lehetősége, normális baráti köre, ezzel szemben egy jól menő vállalkozó élete semmi másból nem áll mint munkából reggeltől estig, végig idegeskedve minden napját, de van pénze bárhol bármit megvenni ha kell. Az ő élete minőségileg jobb?

#7 Ez a migránshelyzet az a kérdés amire a hozzáértők sem találnak megoldást. Én meg nem értek hozzá. Egész biztos nem akarnék kiírtani embercsoportokat. Egész biztos meg akarnám védeni a hazámat attól ami fenyegető lenne ránézve. Hülyeség ez alapján eldönteni hogy konzervatív vagy liberális valaki. Egyébként szerintem a jelenlegi baloldal sem foglalt állást ebben, ők inkább csak azt mondták, hogy nem igazán foglalkoztatja őket a kérdés, mert szerintük nincs is semmilyen probléma. De mint mondtam, nem politikai kérdés.


Igaziból jó lenne tudni ki mire gondol, ha valakire rámondja, hogy liberális. Így talán tudnám mire mondani, hogy tényleg az lennék, vagy hogy dehogy vagyok az.

2018. júl. 26. 22:45
 9/17 anonim ***** válasza:

Most nagyon leegyszerűsítem, de mondjuk képzeld magad az 50-es években az USA-ba egy vidéki kisvárosba. A családban az apa volt az úr a háznál, szép rendben volt tartva a ház és a környék, vándor hobók el voltak zavarva, nem volt káromkodás, néha elcsattant pár atyai pofon. Aztán a lánya bejelenti, hogy elmegy a helyi klubba Rock&Roll partizni, feketék fehérek vegyesen, rövid szoknyában, stb. Kb. ilyesmi a kontraszt a konzervatív és a liberális között, de valójában nincs éles határvonal a kettő között.

A bal és jobboldalt nem jó idekeverni, mert mindkét oldal adott kérdésben lehet liberális, másban meg konzervatív.

2018. júl. 27. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Az a címke, ami a hetedik válaszban sarkosodik ki, szerintem nem fedi a valóságot, mert a migrációnak nincs köze a liberalizmushoz, csak valahogy bele lett erőltetve ez a fogalom.

Valójában minden mingráns gazdasági bevándorló, hiszen akit bármi módon üldöznek és ezért menekül, azok közül sem áll meg senki az első biztonságos helyen, hanem törekszik valamelyik olyan országba, ahol számára megfelelő jólétet biztosítanak.

Hazánkban olyan kicsi a szociális háló, olyan alacsonyak a bérek, hogy itt épeszű bevándorló nem áll meg, muszáj neki tovább vándorolnia, hacsak nem kvótával idehelyezett, privilegizált helyzetről van szó, ekkor ugyanis nemzetközi szerződések által garantált helyzetben van, kötelesek lennénk olyan támogatásra, ami a hazai gyakorlattal ellenkezik.

Tudok olyan esetről, vidéki pedagógusról van szó, akinek az életnívója hirtelen olyan drasztikusan lecsökkent, hogy szabályosan éhen halt. Semmi más nem történt vele, csak annyi, hogy nyugdíjba ment és mivel a férje másfél évtizeddel idősebb volt, hamar egyedül maradt, az elhalálozott. Így egyedül maradván már duplán ellehetetlenült, hiszen addig is csak a kettőjük kemény erőfeszítésével tudtak talpon maradni, túlmunkákkal és egyedül egyébként is nehéz megélni hazánkban, nem erre van kitalálva a rendszerünk, de a csekély és gyorsan értékét vesztő nyugdíj mindenkinek problémás, hacsak nem segíti valaki, a családja elsősorban.

Annyira volt tisztességes, hogy az első a közüzemi számláinak a kifizetése volt, de azon felül nem maradt neki szinte semmi, az ismerőseitől restellt koldulni így egyszerűen éhen halt.

Namármost ilyen alacsony ellátás mellett rendkívül irritáló, hogy bejön egy idegen, aki soha nem fizetett semmit a nyugdíjba, tb-be és nemhogy ugyanazokkal a jogokkal rendelkezne, mint akikkel kiköhögtették rendszeresen a meglehetősen nagy százalékokat, hanem kivételezett összegű, Brüsszelben megállapított segélyt kell neki perkálni ki tudja meddig?

Aztán felmarkolja a dohányt és él, mint Marci hevesen, mert négy, öt gyerekkel akár másfél milla is jár neki havonta. plusz élelmiszercsomagok, téli, nyári ruha ellátás, lakástámogatás, stb...

Szóval az nem liberális, hanem dinka, aki nálunk ezt támogatja.

Ez egyszerűen igazságtalan és biztos az, hogy aki mellette kardoskodik, vagy egyáltalán az is elég, hogy nem utasítja el mereven, annak csak az lehet a háttere, hogy valamiképpen haszna van belőle. Ahogy az embercsempésznek, a maffiának, az emberkereskedőknek, a kizsákmányolótőkésnek is.


Liberalizmus többféle van, gazdasági, politikai, kulturális vonatkozásban is létezik, továbbá vannak fajtái, mint konzervatív liberalizmus, így megtalálhatja bárki a saját magára jellemző ideológiai iránymutatókat, a címszavak alatt rábökve a hivatkozásokra, tovább lehet keresgélni:

[link]

Ellenpólusként érdemes megnézni, mit takar a konzervatív jelző

[link]

Figyelmedbe ajánlom még a demokrácia szószedetet, amelyben létezik liberális demokrata, sőt, konzervatív liberális demokrata, amely nem egyezik a sima liberális, vagy konzervatív liberális címszavakkal:

[link]

Saját szavaimmal nem fejtettem ki, egyrészt mert hosszú, másrészt a megadott helyeken szakszerűen le van írva, de mégis elnézésedet kérem ezért.

2018. júl. 27. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!