Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi lett a végeredménye az...

Mi lett a végeredménye az óraátállítással kapcsolatos EU-s kérdőívnek?

Figyelt kérdés

Témáznak, hogy beszüntetnék az óraátállítást, és volt egy magánszemélyeket IS megkérdező kérdőív. Azt viszont nem hallottam, mi lett az eredménye?


Mire szavazott a többség, a nyári vagy a téli időszámítás véglegesítésére?



2018. szept. 1. 11:36
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
75%

"Az összes műszak közül a leggyakoribb a 8-16."

Hol élsz te?

Az üzemekben a nappalos műszak általában 6-14 között van. Ahol nincs több műszak, csak egy, az ott 6 és 7 között kezdődik. Az élelmiszert (is) áruló üzletek kinyitnak legkésőbb 7-ig. Most leginkább csak a hivatalok jutnak eszembe, ahol 8-tól dolgoznak, meg a tanarak egy része. Meg hogy a nyugdíjasok 8-kor indulnak bevásárolni? Nekik annyira mindegy, hogy egy órával előbb vagy később mennek.

Összességében, a rövid téli nappalok idején a téli időszámítás esik egybe leginkább az emberek fényszükségletével. (Munkaidő + bevásárlás.) Ha ezt megszüntetik, akkor szerintem egyre több helyen bevezetik majd, hogy télen egy órával későbbre tolják a munkaidőt, hogy visszaállítsák a téli időszámítás kedvező hatását.

2018. okt. 16. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Értem az utolsót is (az azt megelőző vagyok), de egyrészt sztem a 6‒14 intervallumban dolgozó ember is később fexik le 17 óránál (tehát ő is kapna du-i +világosságot a ny.i.sz. állandósítása esetén), illetve nyugodtan lehet újra pillantást vetni a közutakra, mikor van a legnagyobb forgalmi dugó? Én még mindig 7‒8 között és 16-17 között tapasztalom azt. Jó, Bp-en 7 előtt is van, meg 16 előtt is meg 17 után is, de 7‒8 között még nagyobb mint 7 előtt, és a du-ból is 16‒17 közötti a legnagyobb. A reggeli csúcsnak egy része sötétben van reggel, és sötét télen a teljes du-i csúcs. Ez változna úgy, hogy a reggeli csúcsnak kb az utsó fele/harmada kerülne világosból sötétbe (miközben az első tetemes része már eddig is sötét volt) és a teljes du-i csúcs változik világosra! Ezt átgondolni se képes, aki még ezt olvasva se jön rá, hogy mit ér a későbbi sötétedés. És mindez valóban még mindig a 8‒16 között dolgozókra igaz. De akkor megnézem Neked a 6‒14 között dolgozók esetét is: ők még az eddigi, állítgatós időrendszer mellett is az év nagyobb felében sötétben tették meg a reggeli útjukat! (még a melóhelyen is kapcsolhatták fel a villanyt) Nekik mitől rosszabb, hogy még egy órával vannak régebb óta már a mh-en amikor a Nap feljön, ha amúgy is sötétben kezdtek volna? Tehát nem érdemben változik őnekik a reggelük, viszont több a világosban tölthető szabadidő a munkaidő vége és a nap vége között. Aki már 14-kor lelép, csak még jobban használja ezt ki, mint aki 16-ig ül bent. Jelenleg a téli napnyugta kb 16 óra, ebből lenne ≈17, csak úgy még egyszer.

Fényszükséglet? Ne már, hogy ez az érv az utolsóban! Erre is tudok cáfolni és egyben erősíteni az eddigi véleményemre. Bár a kedély valóban függ attól, hogy világos van-e vagy sötét, pont inkább a 8‒16 műszakosok azok, akiktől elvevődik a világos reggel (eddig kb 7-½8 között világosodott télen, ebből lenne egy kb 8-½9 közötti időpont), nekik inkább abban jó a ny.i.sz. állandósítása, hogy a nap végén még ők is hazaérhetnek még világosban még télen is (míg eddig télen már indulniuk is sötétben kellett). Na de vissza a Te érvedre, hogy a 6‒14 műszakosok fényszükségletét a t.i.sz.=standard elégíti ki jobban. Vagy igen, vagy nem. Tessék összehasonlítani a téli napkeltét a munkakezdéssel, mit kapunk? Úgy van, azt, hogy eddig is sötétben kezdődött a munka, még így sem világosban történt az. Ismételhetném magam pár sorral fentebbről, helyette ugrok picit. Vajon meddig van ébren az, aki 6‒14 munkaidős? T.f.h. már 4-kor talpon van (nem, közülük sincs mindenki már akkor, de most tf.h. igen). Sztem még ő se fexik le 17 előtt, már egy kb akkori lefekvéssel is mennyit alszik már... A fényigény nem azt jelenti, hogy csak egy adott időpont világos-e avagy sötét, hanem inkább azt jelenti, hogy mennyiben fedi át egymást az ébrenléti időszak és a természetes fény időszaka. És télen akárki akármit csinál, bárki Σ ébrenléti ideje > a téli nappal hosszánál.

2018. okt. 17. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!