Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A törökök az 1.világháborúkor...

A törökök az 1.világháborúkor pontosan milyen indítékkal csinálták az örmény népírtást? Mi nem tetszett nekik az örményekben?

Figyelt kérdés

2022. dec. 27. 21:15
 11/94 kürasszír ***** válasza:
100%

# 10


Történelem szakon végeztem az egyetemen. Jelenleg széles szakmai konszenzus van a történészek körében, hogy a Török Birodalomban 1914-1923 között államilag szervezett népirtás folyt a keresztény kisebbségek, a görögök, az örmények és az asszírok ellen.


Az International Association of Genocide Scholars (IAGS) elismeri mind az örmény, mind a görög, mind az asszír népirtást.


Több európai ország hivatalosan, államilag elismeri az asszír, az örmény és a görög népirtás tényét.


A keresztény egyházak, köztük a messze a legnagyobb katolikus egyház, valamint az ortodox egyházak elismerik a az asszír, az örmény és a görög népirtás tényét.


SZAKIRODALOM AZ ASSZÍR NÉPIRTÁSRÓL:


Donef, Racho (2017). "Sayfo and Denialism: A New Field of Activity for Agents of the Turkish Republic". Let Them Not Return: Sayfo – The Genocide Against the Assyrian, Syriac, and Chaldean Christians in the Ottoman Empire. Berghahn Books


Gaunt, David (2020). "The Long Assyrian Genocide". Collective and State Violence in Turkey: The Construction of a National Identity from Empire to Nation-State. Berghahn Books


Hellot-Bellier, Florence (2018). "The Increasing Violence and the Resistance of Assyrians in Urmia and Hakkari (1900–1915)". Sayfo 1915: An Anthology of Essays on the Genocide of Assyrians/Arameans during the First World War. Gorgias Press


Hofmann, Tessa (2018). "The Ottoman Genocide of 1914–1918 against Aramaic-Speaking Christians in Comparative Perspective". Sayfo 1915: An Anthology of Essays on the Genocide of Assyrians/Arameans during the First World War. Gorgias Press.


Naby, Eden (2017). "Abduction, Rape and Genocide: Urmia's Assyrian Girls and Women". The Assyrian Genocide: Cultural and Political Legacies. Routledge.


Talay, Shabo (2017). "Sayfo, Firman, Qafle: The First World War from the Perspective of Syriac Christians". Let Them Not Return: Sayfo – The Genocide Against the Assyrian, Syriac, and Chaldean Christians in the Ottoman Empire. Berghahn Books.


Talay, Shabo (2018). "Sayfo 1915: the Beginning of the End of Syriac Christianity in the Middle East". Sayfo 1915: An Anthology of Essays on the Genocide of Assyrians/Arameans during the First World War. Gorgias Press.


Üngör, Uğur Ümit (2017). "How Armenian was the 1915 Genocide?". Let Them Not Return: Sayfo – The Genocide Against the Assyrian, Syriac, and Chaldean Christians in the Ottoman Empire. Berghahn Books


Yuhanon, B. Beth (2018). "The Methods of Killing Used in the Assyrian Genocide". Sayfo 1915: An Anthology of Essays on the Genocide of Assyrians/Arameans during the First World War. Gorgias Press


SZAKIRODALOM A GÖRÖG NÉPIRTÁSRÓL:


Fotiadis, Constantinos Emm (2004), The Genocide of the Pontus Greeks by the Turks, Volumes 13, 14, Thessaloniki: Herodotus


Midlarsky, Manus I. (2005). The Killing Trap: Genocide in the Twentieth Century. Cambridge University Press.


Naimark, Norman M. (2001). Fires of Hatred: Ethnic Cleansing in Twentieth-Century Europe, Cambridge and London: Harvard University Press.


Schaller, Dominik J.; Zimmerer, Jürgen, eds. (2009). Late Ottoman Genocides: The Dissolution of the Ottoman Empire and Young Turkish Population and Extermination Policies. Routledge.

2022. dec. 29. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/94 A kérdező kommentje:
11 Hát a katolikusok meg az ortodoxok nyílván elismerik mert kapóra jön nekik. Hát énszerintem azért,mert országok elismerik még nem lesz hiteles.
2022. dec. 29. 11:47
 13/94 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
86%

12-es.

Erre talán kiváló példa hogy jó ideig nem volt népirtásként elismerve a Ruandai népirtás, szimpla politikai okokbol.

2022. dec. 29. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/94 kürasszír ***** válasza:
100%

# 12


Csakhogy a történészek körében széles szakmai konszenzus van, hogy a Török Birodalomban 1914-1923 között államilag szervezett népirtás folyt a keresztény kisebbségek, a görögök, az örmények és az asszírok ellen.

2022. dec. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/94 A kérdező kommentje:
14 De nekem se logikus,hogy hogyha valaki 1 nagy háborúban áll nála erősebb ellenfelekkel szemben és valakit ki akar íratni akkor miért pazarolja arra a dolgokat, hogy kitelepítsen stb.. amikor mindenre amivel az ellátmányt tudnák biztosítani szükség van.
2022. dec. 29. 12:31
 16/94 anonim ***** válasza:
100%

15: 1914-1923. A sajtónak itt már komoly szerepe van. Nem lehet csak úgy megcsinálni, hogy falhoz állítok minden örményt (akárkit). A 17-18. században az indiánokkal még meg lehetett tenni.


Gyalogmenetben elindítom őket a sivatagba, aztán aki túléli-túléli. Én nem bántottam őket.

2022. dec. 29. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/94 anonim ***** válasza:
61%

"Történelem szakon végeztem az egyetemen."


A legutóbbi kérdésnél mikor beléd botlottam, arról beszéltél milyen jó volt a magyar embereknek a Habsburg birodalomban. A két habsburgellenes magyar szabadságharc résztvevő kicsit másképpen gondolták. Az meg hogy történelem szakon végeztél semmit nem jelent. Ma már mindenkenek osztogatják a diplomákat és ahogy a mellékelt ábra is mutatja, marhaságokat beszélsz.



"Több európai ország hivatalosan, államilag elismeri az asszír, az örmény és a görög népirtás tényét."


A világ országainak 80%-a nem ismeri el népirtásnak. Egyébként is ez nem a politikusok dolga. Ha téged gyilkossággal vádolnak, egy politikus dolga hogy megállapítsa, bűnös vagy, vagy ártatlan? :) Olyan országok fogadták el többségében akiknek jelenleg gondjuk van Törökországgal. Az első ország ha jól emlékszem a 60-as években fogadta el és addig senkit nem érdekelt.



"Jelenleg széles szakmai konszenzus van a történészek körében, hogy a Török Birodalomban 1914-1923 között államilag szervezett népirtás folyt a keresztény kisebbségek, a görögök, az örmények és az asszírok ellen."


Nincs ilyen szakmai konszenzus. Az örmények esete senkit nem érdekelt a 60-as évekig. Törökország néhány éve felajánlotta hogy hozzanak létre egy nemzetközi bizottságot ami kivizsgálja és megállapítja történt-e népirtás vagy nem. Örményország ezt nem fogadta el. Ez már önmagában mindent elmond. Ez olyan mintha valaki gyilkossággal vádol téged de nem akarja bíróság elé vinni csak azt ismételgeti hogy fogadd el hogy gyilkos vagy. Nevetséges. A görög meg asszír népirtás még nevetségesebb és egy újkeletű dolog.



"A keresztény egyházak, köztük a messze a legnagyobb katolikus egyház, valamint az ortodox egyházak elismerik a az asszír, az örmény és a görög népirtás tényét."


És ez kit érdekel? A pedofília kérdésben is nagyon hitelesek ezek az egyházak.

2022. dec. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/94 kürasszír ***** válasza:
78%

# 17


A történelmi ismereteid kissé nagyon hiányosak.


LEÍROD EZT: "A legutóbbi kérdésnél mikor beléd botlottam, arról beszéltél milyen jó volt a magyar embereknek a Habsburg birodalomban. A két habsburgellenes magyar szabadságharc résztvevő kicsit másképpen gondolták."


Az megvan, hogy a két Habsburgok elleni szabadságharc után a magyar elit mindkétszer kiegyezett a Habsburgokkal? Sőt, nem hogy kiegyezett, de fanatikus Habsburg-hűséget kezdett mutatni ország-világ előtt, a félreértés elkerülése végett az egykori szabadságharcosok tömegei személyesen mutatták ezt a Habsburg-hűséget.


Például az 1741-es pozsonyi országgyűlésen a magyar rendek kardot rántva fogadtak hűséget Mária Teréziának, közülük sokan nemhogy a Rákóczi-szabadságharc résztvevői voltak, de némelyek egyenesen Rákóczi egykori tábornokai, hadvezérei, akik most teli torokból kiáltották a Habsburg uralkodónak: „Vitam et sanguinem pro rege nostro!” („Életünket és vérünket királyunkért!”)


1867-ben Andrássy Gyula, akit 1849-ben halálra ítéltek Ferenc József magyar miniszterelnöke, majd osztrák-magyar külügyminiszter lett.


Tisza Kálmán, aki szintén a szabadságharc résztvevője, 1875-1890 között Magyarország miniszterelnökeként példátlan személyi kultusz épített ki Ferenc József, mint a magyarok jóságos, bölcs, királya, a nemzet atyja köré.


A forradalmár és szabadságharcos múltú Jókai Mór és Arany János nemhogy hódoltak a Habsburgoknak, de 1867 után kifejezetten támogatták Ferenc Józsefet. Jókai hatalmas összegű "ajándékot" kapott Ferenc Józseftől.


A szabadságharc vezetője, Kossuth Lajos halála után a fia, Kossuth Ferenc hazatért, letette a hűségesküt Ferenc Józsefnek, és az uralkodó magyar minisztere lett. Szegény Kossuth holtteste szinte még ki sem hűlt, a fia már szaladt, hogy hódolhasson Ferenc József előtt.


A történelem kissé bonyolultabb, mint ahogy azt Te elképzelted.

2022. dec. 29. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/94 kürasszír ***** válasza:
79%

# 17


EZT ÍRTAD: "Nincs ilyen szakmai konszenzus. Az örmények esete senkit nem érdekelt a 60-as évekig. Törökország néhány éve felajánlotta hogy hozzanak létre egy nemzetközi bizottságot ami kivizsgálja és megállapítja történt-e népirtás vagy nem. Örményország ezt nem fogadta el. Ez már önmagában mindent elmond. Ez olyan mintha valaki gyilkossággal vádol téged de nem akarja bíróság elé vinni csak azt ismételgeti hogy fogadd el hogy gyilkos vagy. Nevetséges. A görög meg asszír népirtás még nevetségesebb és egy újkeletű dolog."


DE VAN SZAKMAI KONSZENZUS.


Ugyanis ma már az összes nyugati egyetemen népirtásként tanítják, amit a Török Birodalom az örményekkel, asszírokkal és görögökkel elkövetett.


A korszakra vonatkozó, magyar egyetemeken használt történelem szakirodalomban is népirtásként szerepel.


Tehát a magyarországi egyetemeken, történelem szakokon bizony népirtásként tanítják.

2022. dec. 29. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/94 kürasszír ***** válasza:
78%

# 17


Olvass már utána, hogy értékelik a legnevesebb magyar történészek a Habsburg uralom magyarországi mérlegét. Hát nagyon nem úgy, ahogy Te.


Olvass talán korszerű szakirodalmat a témában!


Pálffy Géza: Szent István birodalma a Habsburgok közép-európai államában: A Magyar Királyság és a Habsburg Monarchia a 16. században. (2008)

[link]


Kosáry Domokos: Újjáépítés és polgárosodás, 1711–1867

[link]


Mind Pálffy Géza, mind Kosáry Domokos akadémikusok, nemzetközi hírű magyar történészek.


Kristó Gyula, megint csak nemzetközi hírű magyar történész ebben a youtube-on látható előadásában szintén kitér arra, hogy a magyarországi Habsburg uralom mérlege pozitív: https://www.youtube.com/watch?v=2Hwzdnh_pIg

2022. dec. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!