Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért hiszi azt mindenki,...

Miért hiszi azt mindenki, hogy a török terjeszkedés idején Magyarország védte meg Európát tőlük?

Figyelt kérdés
Szerintem nagyon el van túlozva ez a nemzeti öntudat.

2013. febr. 4. 21:54
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/75 anonim ***** válasza:

Igazad van lengyelek litván és a magyar birodalom, a török terjeszkedésnek köszönhette vesztét ...

200 éven belül 2szer is népirtás történt ezeken a területeken... Európa centrális részein zavartalanul tudtak fejlődni.. Ezeken a területeken háború esetén se lehetett népirtásról fosztogatásról beszélni ...


Mátyás idejében Kárpát-medence lakossága 4,2 millió fő magyarok aránya 85% ..

1700ban 3 millió és csak 1,5 millió magyar

2013. febr. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/75 anonim ***** válasza:
1790 8,5 millió magyarok aránya 37% ...
2013. febr. 5. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/75 bumbi02 ***** válasza:
57%

Hát azért jelentős szerepünk volt a törökök megállításában, de nem csak amiatt nem jutottak el Berlinig. Egy birodalomnak - főleg akkori technikával -, voltak technikai korlátai. Egy idő után a terjeszkedés jóval lassabb tempót vett fel, mivel a birodalom magjától már jóval messzebb járunk, és az utánpótlás is lassabb, nehézkesebb, miközben egyre több a "felületesen" elfoglalt terület, ahol harcolnak az uralom ellen. Magyarán. Ha Isztambulból átmegyünk elfoglalni Thesszalonicit, az még elég gyorsan könnyedén megy.. De Bécsig eljutni... Nem csak a magyar védekezés volt ami véget vetett a török terjeszkedésnek, hanem a megnyúlt utánpótlási vonalak, a birodalom terjeszkedésének maximalizálása ha nem is olyan mértékben mint mi, de megvédte Európát. Kár lenne belemenni hogy melyik milyen arányban, a kettő együtt....Mi se tudtuk volna megvédeni Európát, ha szomszédosak vagyunk a török birodalommal - nagyon szép hogy olvastátok az Egri csillagokat, de később Eger is megadta magát ha jól tudom 50 évvel később kb - .


A kérdezővel egyetértek, hogy el van túlozva a nemzeti öntudatunk, de azért kár azt állítani hogy nem volt szerepünk a török gyengítésében. Át se kell esni a ló túloldalára, hogy nélkülünk elveszett volna Európa. Ugyanolyan ütközőállam voltunk a Habsburgok számára, mint nekünk a szerbek.

2013. febr. 5. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/75 Pro Patria ***** válasza:
74%

A balkáni államok nagyságrendekkel kisebb ellenállàst fejtettek ki az oszmán terjeszkedéssel szemben, mint a Magyar Királyság. Annál is inkább, mivel ezek a területek épp a magyar "előteret" képezték (Zsigmond nikápolyi ütközete, Károly havasalföldi hadjárata, Hunyadi János téli -és hosszú hadjárata, Mátyás jajcai, szabácsi és szrebreniki ostroma, havasalföldi csatározásai).


-------------


Kétszer is elhangzott itt tévesen, hogy a tatárok a kánválasztás miatt vonultak vissza. A kánválasztás valójában csak évekkel később esett meg, és Batu el sem ment rá. Ráadásul lengyel földön eztán is ottmaradtak.

A valódi ok, hogy a Dunán átkellve (melyet a véres emlékű Sajó folyónál vívott csata miatt csak 8(!) hónappal, a víz befagyása után tettek meg), erős kővárak láncolatával kerültek szembe, amelyekkel a keleti országrészeken nem.

Ez, illetve az a tény, hogy nem sikerült elfogniuk a királyt (a pusztai népeknél - így a honfoglaló magyaroknál is - ez mindig elsődleges szempont volt), sem a magyar hadat megsemmisíteniük (ennek bizonyítéka, hogy a tatárok kivonulása után IV. Béla azonnal hadjáratot vezetett a kizsarolt nyugati vármegyék visszaszerzésére, sikerrel), azt eredményezte, hogy úgy döntöttek, visszavonulnak.

Összességében elmondható, hogy Magyarország kiállta a tatár támadást.

A második tatárjárás pedig - bár erről alig hallani - olyannyira kudarc volt később, hogy Lajos saját lakhelyükig, Moldováig űzte a tatárokat.


Igen, igaz hogy nem az egész mongol had támadt Muhinál, de nem is támadhatott volna, hiszen akkor a nagy kiterjedésű birodalom többi határa védtelenül maradt volna.

2013. febr. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/75 A kérdező kommentje:
Bumbi, ugyanaz a véleményünk, a magyarok nagyon keményen ellenálltak a törököknek, és erre büszkék is lehetünk, kiváltképp Hunyadi Jánosra, aki sok borsot tört a török orra alá, élete végén pedig a Nándorfehérvári diadallal ha jól emlékszem 70 évre elvette a törökök kedvét Magyarország meghódításától. Persze hogy hátráltattuk a törököket, ha nem tettük volna, tán még Bécset is beveszik, de más népek is ugyanúgy helytálltak a török ellen, mégis a sok "nagy magyar" azt hiszi, ezt csak mi tettük meg, és emiatt Európának most nekünk kellene hálálkodnia, ami hülyeség.
2013. febr. 5. 17:10
 26/75 anonim ***** válasza:

Az is elgondolkodtató tény, hogy egyes források arról számolnak be, hogy szerbek száma magasabb volt a török hódoltság után Magyar királyság területén, mint Szerbiában... Jellemzően az osztrákok biztosították számukra a letelepedést és a jobb életet ...

De hasonlóan drasztikus volt a román kisebbség betelepülése is ...

1860ban a románok számát, wlachiától , moldován át erdélyig ... 4 millióra becsülték...

Ebből csak Erdélyben 1,5 millió élt, erről a népesség robbanásról az ortodox templomok kora és a katolikus templomok átépítése is jól tanúskodik ...

2013. febr. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/75 A kérdező kommentje:

18. válaszoló…

„Hát kérdező a te őseid biztos valahol a vörös tengeren keresztül mehettek át éppen maceszt szopogatva, azért degradálod le a magyarokat.”

Meglehet, a családfámat nem ismerem alaposan, de én nem a magyarokat degradálom, hanem azokat az öntelt magyarokat, akik el vannak szállva a nemzeti öntudatuktól, aminek nincs meg a kellő alapja.


„Végvár vonalak, Egri csillagok és egyéb vár védő sztorik neked semmi?”

De, valami, csak épp nem minden.


„Azért nincs északabbra vagy nyugatabbra török épület mert itt fogtuk fel őket.”

Vagy még inkább azért, mert nem győzték a törökök az utánpótlást olyan messzire.


„Nem tudom hogy előtte belebotlottak e ellenállásba, nem akarok más népeket tudatlanul leszólni, de szerintem mi voltunk nekik az első komoly ellenfél.”

A török birodalom mindenfelé terjeszkedett, ázsia felé is és ott is keményen ellenálltak nekik, sokszor emiatt Magyarországra csak kisebb erővel tudtak támadni, vagy sokáig egyáltalán nem. Azzal hogy csak a magyarok felé indított támadásokról tudsz beszélni, azt a fajta önteltséget bizonyítod, amit fentébb leírtam.


„Egyébként a mai napig a nyugat hálátlan felénk lásd trianont is, inkább nem segítettek csak hogy mi is pusztuljunk egy kicsit, sőt még kereskedtek is velük.”

És te mennyire vagy hálás például a perzsáknak, akik lefogták az oszmán birodalom hatalamas erejét? Semennyire? Gondoltam… Lefogadom, nem is hallottál az oszmán-perzsa háborúról, de azt elvárod, hogy nyugat meghajoljon előttünk a török-magyar háborúk miatt. Ez is önteltség.


„Amikor meg benyögtük hogy jól van akkor átállunk hozzájuk akkor meg még ők voltak felháborodva és persze egyből jöttek ide hogy mi mit képzelünk. Se akkor, se most sosem kaptunk semmit sem a nyugattól, max trianont meg adórabszolgaságot.”

Ugyanez történt, amikor Havasalföld még harcolt a törökök ellen. A havasalföldi vajdák sokszor átálltak kényszerből a törökökhöz, ami mindig magyar inváziót eredményezett. Sőt Magyarország folyamatos sarcot szedett Havasalföldtől, míg az a török ellen próbált ellenállni. Lefogadom, hogy erről sem hallottál, vagy nagy nemzeti önteltségedben nem is akartál hallani.


„Amikor mutatják a franciák meg az angolok történelmét hogy mennyire kényelmesen elvannak egymással játsszák ott rizsporos fejű cicomázott úri melegeket, meg hogy mennyi szép régi királyi épületük van, akkor mindig az jut eszembe hogy de jó hogy nekik csak egymással volt problémájuk miközben minket gyepált az aktuális hódító, de egyik se segített volna, sőt még kést nyomtak a hátunkba, nekünk inkább jól át kellett volna engedi a tatárt meg a törököt, azt megnézném mit csináltak volna ellenük vagy hogy mi maradt volna meg belőlük.”

Önteltség felsőfokon, a fentebbiek már gondolom egyértelművé teszik, hogy miért. Ebből még a rossz szándék is süt ráadásul.

„Szerintem kérdező te nem vagy magyar, mert aki úgy gondol a nemzeti öntudatra hogy elvan túlozva ebben az esetben, az vagy török vagy hülye :D”

Magyar vagyok, csak nem vagyok öntelt. Te csak azért tartod sokra a magyarokat mert te is az vagy. Ha román lennél áldanád Trianont. Ha török lennél, lenéznéd a gyaurokat. Miért nem a valós helytállásainkra vagy büszke? Miért fújod fel az érdemeinket nem létező szintekre? Szerinted egy külföldi mit szólna, ha szembesülne az arroganciáddal? Kinevetnének, amit te persze megint csak a magad módján lennél képes értelmezni. A te eltúlzott nemzeti öntudatod csak terhére van a magyarságnak, mert a külföldiek kiröhögnek, vagy lenéznek minket a hozzád hasonlók miatt.

2013. febr. 5. 17:42
 28/75 anonim ***** válasza:
100%

Ez a "mi mentettük meg Európát", nem a lenygelek, litvánok spanyolok finnek ellen szól, hanem akik a európa nyugati részén laknak, akik jó formán nem is tanultak az oszmán veszélyről ...

Bécset még Mátyás király is elfoglalta, úgy hogy közben sikeresen hadakozott törökkel némettel csehekkel .

Előzményként, arról írnak, hogy a magyarok harcát nem támogatja a többi keresztény király, akik nem voltak határosak az oszmánokkal ...

Ez volt az oka annak, hogy mátyás egy közép európai monarchiát akart létrehozni ... Ezért fordult csehek és habsburgok ellen (akik, ezért van a déli harangszó is, mely jelentőségét sokan vitatják ... De köztudott, hogy a pápa is tartott az oszmán előre töréstől és azt gondolta a oszmán siker kulcsa a napi többszöri imádság, mely segíti őket a harcban ... Így a pápa is elrendelte a napi egyszeri imát és a vasárnapi templomba járást, hogy ezzel segítsék a harcolókat! ennek az intézkedésnek az első sikeres bizonyítékát a pápa a nándorfehérvári diadalban látta meg...

Talán az se véletlen, hogy a reformáció német nyelv területről indult Mohács előtti években ...

2013. febr. 5. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/75 anonim ***** válasza:
100%
Neumann János,hmm... Nem tudok róla, hogy amerikai, vagy zsidó lett volna, ... A válaszodból ítélve valszeg antiszemita vagy, de mivel a magyarok ellen beszélsz, nem tudom összerakni a gondolataidat, inkább menj vissza legózni....
2013. febr. 6. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/75 anonim ***** válasza:
51%

Jaj Istenem, megint egy szókiforgató nemzeti öntudat romboló... Szűnjetek már meg, vagy írogassatok az zsindex fórumra oda úgy is csak a ti fajtátok jár.


"És te mennyire vagy hálás például a perzsáknak, akik lefogták az oszmán birodalom hatalamas erejét? Semennyire? Gondoltam… Lefogadom, nem is hallottál az oszmán-perzsa háborúról, de azt elvárod, hogy nyugat meghajoljon előttünk a török-magyar háborúk miatt. Ez is önteltség."


Említettem én a perzsákat egy szóval is?

Mondtam én hogy nem vagyok hálás? Nem??

Na de kérdésedre válaszolva nekik adok igazat Izraellel szemben, szóval ilyen formán de, hálás vagyok nekik a magam szintjén.

De ez még mindig nem menti fel a nyugatot velünk szemben...


"Ugyanez történt, amikor Havasalföld még harcolt a törökök ellen. A havasalföldi vajdák sokszor átálltak kényszerből a törökökhöz, ami mindig magyar inváziót eredményezett. Sőt Magyarország folyamatos sarcot szedett Havasalföldtől, míg az a török ellen próbált ellenállni. Lefogadom, hogy erről sem hallottál, vagy nagy nemzeti önteltségedben nem is akartál hallani."


Még ez sem menti fel a nyugatot, ez belügy...


„Amikor mutatják a franciák meg az angolok történelmét hogy mennyire kényelmesen elvannak egymással játsszák ott rizsporos fejű cicomázott úri melegeket, meg hogy mennyi szép régi királyi épületük van, akkor mindig az jut eszembe hogy de jó hogy nekik csak egymással volt problémájuk miközben minket gyepált az aktuális hódító, de egyik se segített volna, sőt még kést nyomtak a hátunkba, nekünk inkább jól át kellett volna engedi a tatárt meg a törököt, azt megnézném mit csináltak volna ellenük vagy hogy mi maradt volna meg belőlük.”

"Önteltség felsőfokon, a fentebbiek már gondolom egyértelművé teszik, hogy miért. Ebből még a rossz szándék is süt ráadásul."


Rossz szándék? Meglehet, inkább kíváncsiság csak.

Önteltség? Miért is, még mindig csak kíváncsiság.


"Magyar vagyok, csak nem vagyok öntelt. Te csak azért tartod sokra a magyarokat mert te is az vagy. Ha román lennél áldanád Trianont. Ha török lennél, lenéznéd a gyaurokat. Miért nem a valós helytállásainkra vagy büszke? Miért fújod fel az érdemeinket nem létező szintekre? Szerinted egy külföldi mit szólna, ha szembesülne az arroganciáddal? Kinevetnének, amit te persze megint csak a magad módján lennél képes értelmezni. A te eltúlzott nemzeti öntudatod csak terhére van a magyarságnak, mert a külföldiek kiröhögnek, vagy lenéznek minket a hozzád hasonlók miatt."


Persze hogy nagyra tartom a nemzetem, ez teljesen normális, van nemzeti büszkeségem, identitásom. Sőt alám még a történelmi igazság is adja a lovat, ellenben mondjuk azokkal a szomszédos országokkal akiknek senki se szól be a fajtád közül hogy "csak ne legyetek már ilyen öntelten arrogánsak", ugyan is se történelmük se igazság alapjuk nincsen arra hogy magasabban hordják az orrukat mint mi. De persze nekik lehet ha az a mi kárunkra történik, oda nem mész beszólni hogy ugyan nem kéne már velünk így bánni, nincs semmi becsületes nemzeti önérzet és történelmi alapjuk arra többre becsüljék magukat nálunk, mert a valóságot és a történelmet tekintve azaz aztán tényleg nagy arrogancia lenne a részükről.


"Miért fújod fel az érdemeinket nem létező szintekre?

A te eltúlzott nemzeti öntudatod csak terhére van a magyarságnak, mert a külföldiek kiröhögnek, vagy lenéznek minket a hozzád hasonlók miatt."


Ajánlom akkor kérdezd meg pl. a Románokat,Szlovákokat mire verik a mellüket?

Nekik tényleg lehetne szólni hogy árulásra, csalásra épül a történelmük és vegyenek már vissza.

Dák-román folytonosság, meg amit csináltak a háborúk alatt hogy ide állunk oda állunk, a magyarokat szembeköpjük ahogy valaki támogatja őket.

Meg az amit a magyar kisebbséggel ebben a 2 országban művelnek az is egy hálátlan szégyen teljes dolog.

Ezek az emberek ott, otthon vannak, egy ezeréves államhoz tartoznak, nem pedig egy olyan ország fiai akiknek a történelmét leírom sms-be, vagy azt találják ki hogy ők igazából Rómaiak ...

Benes dekrétumok, oda miért nem mész beszólni hogy mekkora rasszizmus már?


Az a baj hogy pont hogy a te fajtád akarja ennek a népnek a nemzeti öntudatát büszkeségét lerombolni, vagy találnak ki hazugságokat hogy mi ehhez vagy ahhoz a barbár törzshöz tartozunk, mert egyszerűen féltékenyek rá és irigylik mert nekik kevésbé színes, büszke történelmük van, és irigylik ennek a népnek a jóságát, és ezért harcolnak ellene tűzzel vassal.

Ezért vannak olyanok mint te akik azt mondják merjünk kicsik lenni, nem legyünk már magunkra olyan büszkék.

Sajnos az a baj hogy nagyon elfárasztották a magyart, és visszaélnek a bizalmával, mert egy rendes öntudatú országban titeket azonnal felakasztanának az első lámpa vasra hogyha megpróbálnád a nemzetet ócsárolni.

Sőt sok ilyen ország emberei még akkor is ezt megteszik amikor alapjuk nincs rá, mert mondjuk sárosak valamiben, de még akkor ott is ott az egyetértés hogy még ha nincs is igazunk, de akkor összefogunk a támadó ellen.

Ezt a hazarombolást csak nálunk tehetitek meg egyenlőre, mert a magyar nép nagyon befogadó és elnéző, de egyszer elfogy a birka türelme és akkor elsöpör mindenkit aki az életére tör, volt már rá példa.


Jah még annyit hogy pont hogy titeket nevetnek ki (igaz csak magukban) mert a malmukra hatjátok a vizet, mert külföldön se becsülik az árulót aki saját népét hordja le és akar rosszat neki.

Hidd el odamennétek szidni a saját nemzetetek máshoz, az is arcon köpne titeket, mert az árulókat senki sem szereti.

Azt becsülik aki tiszteletben tart másokat, és erős gyökerei vannak, büszke arra ami és aki.

Az ilyen embert még az ellensége is tisztel.

Nah pont ez hiányzik ti belőletek, azért nem fogadom el tőletek a kritikát, és innentől kezdve nem is érdekel mit válaszolsz, mert úgy is hazugság jöhetsz itt akármivel.

Én büszke Magyar vagyok, tisztelem ezt az országot és a nemzetet. Akárkinek baja van evvel az gondolkodjon el magában miért teszi ezt, és hagyja abba (pláne ha itt él köztünk).

2013. febr. 6. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!