Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Igaz, hogy a középkorban alig...

Igaz, hogy a középkorban alig golgozott a jobbágy a mostani polgárokhoz képest?

Figyelt kérdés

Egy magyar ijjász hagyományőrző barátom mesélte, hogy ma irreálisan sokat dolgoznak az emberek, ez pl a középkorban egyáltalán nem volt így. A jobbágy valami 60-90 napot dolgozott csak egy évben. Ráadásúl az sem igaz, hogy látástól vakulásig dolgozott, mert ugyan reggel ment ki a szántóföldre, de melegben úgysem lehetett dolgozni, így 3 órát dolgozott délig majd megebédelt és lógatta a lábát. Délután még 3 órát ráhúzott és hazament.


Azt mondta, ő vidéken él és nekem városinak fogalma sincsen miből áll egy állattenyésztés. Reggel meg kell etetni az állatokat, este meg kiganajozni és ennyi. Macskát is tart, amit hetente egyszer etet 200 Ft-os egérrel. A jobbágynak rengeteg szabadnapja volt szerinte a középkorban és jól élt. Éhezés sosem volt. Ha éhezett leette a fáról a gyümölcsöt vagy levágott egy állatot. Nem a jobbágy éhezett a középkorban.


Én megdöbbentem ezen, mert nem így ismertem az életet a középkorban. Miért nem így tanítják? Mennyiben fedi a valóságot?


2015. júl. 20. 19:58
1 2 3 4 5 6 7
 1/63 anonim ***** válasza:
33%

Baromság.

A haverod meg egy ősmagyar turulszittya majom, azért képzeleg ilyeneket.

2015. júl. 20. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/63 anonim ***** válasza:
12%
Természetesen igaz.
2015. júl. 20. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/63 anonim ***** válasza:
88%

Ennek egy része igaz csak, és azt mi is úgy tanuljuk.

Gondolj bele, egy jobbágy mit tudna késő ősszel/télen a földjén csinálni? A földművelésnél vannak bizonyos időszakok amikor intenzíven ott kell lenni és csinálni a dolgokat (vetés, aratás, stb.), de a maradék időben a várakozáson kívül sok mindent nem tehet az ember.


Viszont éhezés igenis volt, persze nem folyamatosan a történelem folyamán, de ezt nagyban befolyásolták a háborúk, a föld/éghajlat minősége, stb.

2015. júl. 20. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/63 anonim ***** válasza:
70%

Az íjjász hagyományőrző ismerősödnek súlyos zavar van a fejében! Szerinted mi a megterhelőbb munka? Napi 4-6 óra a napon kemény fizikai munkát végezve, vagy napi nyolc óra ülő munka vagy könnyű fizikai munka egy légkondicionált munkahelyen?

Elmesélek neked valamit: ha én napi nyolc órát dolgozom, akkor azért nem vagyok kiütve estére, ha három órát ásom a kertet meg metszem a gyümölcsfát, na akkor kész vagyok aznapra.

Nem a munka ideje amit nézni kell, hanem a munka jellege, az ahhoz szükséges energiák, hogy az mennyire megterhelő fizikailag stb.

Ráadásul jobbágyunk szinte semmilyen állami szolgáltatásban mint oktatás vagy egészségügy nem részesült, lényegében véve az állam mint olyan alig volt jelen az életében.

2015. júl. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/63 anonim ***** válasza:
97%
2015. júl. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/63 anonim ***** válasza:
33%

Télen kb. annyit dolgozott, hogy megtette meg kipucolt az állatok után.

Ez tényleg kutyafüle a mai modern rabszolgák munkájához képest.

2015. júl. 20. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/63 anonim ***** válasza:
74%

A haverodnak fogalma sincs a mezögazdaságról: Olyan nincs, hogy a földeken "lógatjál a lábukat az emberek. Reggel (pontosabban hajnalban) kimennek dolgozni, délig csinálják, amit kell, és max egy óra ebédszünet van, utána folytatják addig, amíg látni lehet. Az meg, hogy a melegben nem lehet dolgozni - ezt senki nem kérdezte soha, ha nem dolgoztak, akkor nem termett semmi illetve a terményt nem tudták idejében betakarítani.


A jobbágy meg ha "levágott egy állatot", akkor igencsak megbüntették, és ha a deresen jól elverték, akkor még jól járt.


Emmellett ha valaki egy macskát HETENTE EGYSZER etet, azt nem szabadna állatok közelébe engedni.


A haverod olyan ember, akinek ugyan semmi fogalma sincs a dolgoról, de legalább a szája nagy és sok hülyeség jön ki rajta.

2015. júl. 20. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/63 anonim ***** válasza:
57%
Igaz.
2015. júl. 20. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/63 anonim ***** válasza:
88%
A 20:12-sel tökéletesen egyetértek. :)
2015. júl. 20. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/63 anonim ***** válasza:
76%

Mondjuk mesélj neki arról, hogy mennyi adót kellett fizetnie! Tized az egyháznak, kilenced a földesúrnak, külön adó a királynak pl. kapuadó.

Kötelező robot a földesúr földjein, kötelező "ajándék" stb.

Rögtön kiderül, hogy az éves jövedelme majdnem fele el is ment adók formájában, csak akkor nem úgy hívták.

2015. júl. 20. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!