Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Igaz, hogy a középkorban alig...

Igaz, hogy a középkorban alig golgozott a jobbágy a mostani polgárokhoz képest?

Figyelt kérdés

Egy magyar ijjász hagyományőrző barátom mesélte, hogy ma irreálisan sokat dolgoznak az emberek, ez pl a középkorban egyáltalán nem volt így. A jobbágy valami 60-90 napot dolgozott csak egy évben. Ráadásúl az sem igaz, hogy látástól vakulásig dolgozott, mert ugyan reggel ment ki a szántóföldre, de melegben úgysem lehetett dolgozni, így 3 órát dolgozott délig majd megebédelt és lógatta a lábát. Délután még 3 órát ráhúzott és hazament.


Azt mondta, ő vidéken él és nekem városinak fogalma sincsen miből áll egy állattenyésztés. Reggel meg kell etetni az állatokat, este meg kiganajozni és ennyi. Macskát is tart, amit hetente egyszer etet 200 Ft-os egérrel. A jobbágynak rengeteg szabadnapja volt szerinte a középkorban és jól élt. Éhezés sosem volt. Ha éhezett leette a fáról a gyümölcsöt vagy levágott egy állatot. Nem a jobbágy éhezett a középkorban.


Én megdöbbentem ezen, mert nem így ismertem az életet a középkorban. Miért nem így tanítják? Mennyiben fedi a valóságot?


2015. júl. 20. 19:58
1 2 3 4 5 6 7
 51/63 A kérdező kommentje:

Ugyanazokat ismételgetitek, de már nem raktok hozzá történelmi tényeket, talán mert nincsen ?


"Nem dolgozott kevesebbet a jobbágy, mindig akadt elfoglaltsága. Ha nem a földön, akkor robotolnia kellett a földesúrnak vagy házkörüli munkákat elvégeznie"


Ha több szabadnapja volt, akkor kevesebbett kellett dolgoznia vagy ezt csak én nem értem ? :-D

A ház körül, napjában 2x foglalkozott az állataival : reggel enni adott nekik, este meg kiganézta, ezekből nem jön ki a mai napi 8 óra. A földesúrnál azok dolgoztak, akiknem nem volt földjük 2 napos munkahetük volt, akinek volt földje, nem kelle dolgoznia a földesúrnál és 3-4 napos munkahete volt. Mit nem értesz ?


"de sokkal nagyobb kockázatott jelentettek az olyan sima betegségek, amiket mi most röhögve meggyógyítunk. "


Mi ? Influenza ? Ha nem szedsz be antibiotikumot, ami elpusztítja a bélflórát és gyomorfekélyhez vezet, akkor is meggyógyúlsz magadtól. Ráadásúl a gyógynövények is meggyógyítanak, viszont a bélflórát nem vágja szét.


Sok mai ember nem is volt orvosnál, gyógyszert sem szedtek, mégis jól vannak, egészségesek ! Ma a legtöbb gyógyszert a cukorbetegségre meg daganatos bajokra szedjük, ami az egészségtelen táplálkozás miatt (cukros ital, pizza, magyaros kaják, kóla)van. Anno nem volt cukorbaj sem, nem ismerték a rákot sem.


"Nekem sincs kedvem ismételni önmagam, igazából nem is érdekel, hogy mit gondolsz. Ha ilyen egysíkú akarsz maradni, és mindenáron a berögzült hülyeségednek akarsz hinni, tedd azt"


Sfadn minek válaszolsz egy kérdésre, ha nem vagy hajlandó vitatkozni ? Milyen hülyeségeket írok, hogy a vadászat földesúri kiváltság volt és nem vadászhatott jobbágy? Állatokat tartott, azt vágta le és azt ette, ha nem volt jó a földesúr elvándorólhatott. Ezek tőrténelmi tények. Ma divat a régi időket komoran lefesteni, hogy örüljünk ennek a moslék teszkós instant ehetetlen, lehetetlen életszínvonalnak és ne vágyjunk jobbra, mert régen rosszabb volt állítólag....

2015. aug. 10. 16:46
 52/63 A kérdező kommentje:

"Végül is, ez megmagyarázza, mi a jobboldalon, ez a mezőgazdaság-agrárország mánia"


Meg kellett volna tanulnod a földrajzot. Magyarország kiváló mezőgazdasági adottságai révén, mivel 30 millió embert lenne képes eltartani, így reális az, hogy arra kellene épülnie az országnak. Nem gondolod ? :-)


" Az átlagéletkor valamikor az 1920-as-30-as években ugrott meg az orvostudomány fejlődésvel. "


Honnan tudták mennyi volt az átlagéletkor a középkorban, mégis honnan ?????


Naponta egyszer kellett megetetnie reggel az állatokat a jobbágynak, szalmával, az estére sem romlott meg. Este még adott enni azoknak amik nem szalmát ettek és kiganajozta őket. Nem vadászhatott, mert az főldesúri kiváltság volt, ezért állatokat tartott. Egészséges, természetes gyümölcsöt, zöldséget evett, egészséges hússal, amit itt sokan nem is ettek és amiről csak álmodhatsz max !!!!!

Mi kell ennél több ?

2015. aug. 10. 16:50
 53/63 anonim ***** válasza:
96%
Végül is, ha afrikai életszínvonalat akarsz Magyarországra, akkor tényleg a mezőgazdaságot kell megtenni a gazdaság fő profiljának. Ne is zavarjon, hogy nem létezik olyan gazdag és fejlett ország, amely gazdaságának a mezőgazdaság akár csak 5%-át tenné ki.
2015. aug. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/63 A kérdező kommentje:
2015. aug. 10. 17:14
 55/63 anonim ***** válasza:
81%

Drága kérdező, te nem vagy eszednél! :-D Ehhez csak annyit tudok mondani, hogy részvétem.

A tények úgy sem érdekelnek, amiket már korábban leírtak, például a jobbágy által fizetett adók tényét csak úgy elereszted a füled mellett! Egy átlagos magyar jobbágy évi termésének alapból kétötödét leadózta, rosszabb években ha volt rendkívüli hadiadó és egyéb nyalánkságok, akár a felét is!

Ezen kívül robottal minden jobbágy tartozott urának, nem csak a földnélküli. A föld nem az övé volt, épp hogy az elvégzett munkáért és a terménye beszolgáltatott részért kapta művelésre.


Amiket meg a betegségekről írsz, na az kész, hát azon minden művelt ember csak vigyorog egy jót.

Pestis és középkor mond valamit? A csodálatos gyógyfüvek, amikkel megpróbálták kiűzni az emberekből a pestisbaktériumot, semmit nem értek, voltak vidékek, ahol a népesség felét is letarolta a nagy pestisjárvány.

De ha a pestis nem elég például volt feketehimlő, torokgyík, szamárköhögés, kolera, veszettség stb.

A rák és a cukorbetegség pedig egyike a két legrégebben ismert betegségeknek. Konkrétan a rákot már Hippokratész leírta, a cukorbetegségről pedig az első alapos leírást a híres KÖZÉPKORI arab orvos Ibn-szinna készítette. De már biztos akkor is mindenki kólát meg hamburgert zabált.

Vagy, hogy egy másik példát említsek, képzeld el, hogy az unatkozó obbágy, aki ebben a földi paradicsomban él megy ki este "kiganyézni" a disznóólat, aztán esik egy nagyot, eltörik a lába, nyílt törés hát becipelik a kunyhóba, csak bekötözik valahogy, de de idővel belázasodik és belehal, mert ugye elfertőződött a seb, antibiotikumok és fertőtlenítők még sehol. Ugye milyen idilli? ehelyett ma ebben a szörnyű világban kijönne hozzá a mentő, ellátnák a sebét, fertőtlenítenék, sínbe raknák, kórházba vinnék, ott röntgen, felkerülne a végleges gipsz kb. hat-nyolc hét és mehetne újra "gyanyézni" a disznókat! Melyik a jobb?

Meg ez is jó, hogy honnan tudták, hogy mennyi volt az átlagéletkor? Hát nem arról beszélsz eddig, hogy a középkor maga volt a paradicsom? Hiszed vagy sem, de rengeteg apátság, szerzetes rend, plébánia látott el "statisztikusi" feladatokat, mivel a keresztség és az utolsó kenet is egyike a hét szentségnek, így annak az időpontját feljegyezték. Persze a feljegyzések közül rengeteg elveszett, megsemmisült, de ami megmaradt az mindenütt egybevág,tehát valószínűleg rávetíthetjük a teljes népességre. De a feltárt középkori sírok is sok mindent el tudnak mesélni egy jó antropológusnak.


De az az ijesztő, hogy úgy beszélsz mint, aki foglalkozott volna már biokertészettel meg, hogy az milyen csodálatos! Na én foglalkoztam, valóban csodálatos, hogy mennyit kell kapirgálni a veteményest, hogy ne egye meg a gaz a haszonnövényeidet, hogy szedni kell a csigát, hogy imádkozol, hogy ne kelljen permetezni peronoszpóra ellen, hogy a seregélyek például, hogy le tudják tarolni a meggy és cseresznyefákat, rohadt ügyesek ám a magot meghagyják a fán, hosszan lehetne sorolni.


Te két dologhoz nem értesz, a mezőgazdasághoz meg a történelemhez és nem akarsz hinni olyanoknak, akiknek van némi fogalmuk ezekről.

2015. aug. 10. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/63 anonim ***** válasza:
70%
Nem igazán tudom eldönteni,hogy a barátod tényleg ennyire sötét,vagy csak téged néz hülyének(a jelek szerint sikerrel),de nem is igazán érdekel.Kívánom,hogy úgy élhessetek,mint a középkori jobbágyok,ha egyszer ez a vágyatok.
2015. aug. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/63 anonim ***** válasza:
89%
Egyébként remélem,szegény édesapád,nem történelemtanár volt...
2015. aug. 10. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/63 anonim ***** válasza:
32%

"Sfadn minek válaszolsz egy kérdésre, ha nem vagy hajlandó vitatkozni ? Milyen hülyeségeket írok, hogy a vadászat földesúri kiváltság volt és nem vadászhatott jobbágy? Állatokat tartott, azt vágta le és azt ette, ha nem volt jó a földesúr elvándorólhatott. Ezek tőrténelmi tények."


Én hajlandó vagyok vitatkozni, mint ahogy azt meg is tettem korábban is, igazából amit most idéztem tőled, ezzel kapcsolatban is írtam szerintem. Inkább te nem vagy hajlandó elfogadni, ha valamit rosszul tudsz, helyette csak lepontozol...


Egyébként amiket leírtál az állattartásról és a vadászathoz való jogról, az területenként és koronként is teljesen eltérő volt a középkorban. Az a baj veled, hogy leírsz pár dolgot, amik a középkorban folyamatosan változtak, és azt mondod, hogy az úgy volt.... De mikor volt úgy? Kr. u. 612-ben? 1000-ben? 1456-ban? 1526-ban? És hol? Itáliában? A Nyugati-Gót Királyságban? Német-római Birodalomban? Magyarországon? Lengyelországon? Angliában?


Mert mindegyik korszakban és országban más-más jogviszonyai és életkörülményei voltak a jobbágyoknak, erre te csak kiragadsz pár dolgot, és azt mondod, hogy ez így és úgy volt, de jó volt nekik...


Most ezzel én mit csináljak? Ha nem látod be, hogy hülyeséget írsz, akkor hogy vitatkozzak vele?

2015. aug. 11. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/63 anonim ***** válasza:
25%

Vagy megvilágítom másképpen, miért nem akarok veled vitatkozni. Írtam, hogy kb. 35 év volt a középkori ember születéskor várható élettartama. Erre te írsz olyanokat, hogy rengeteg csontvázat találtak, akik öreg emberekéi voltak. :D


Igen ám, de én hol cáfoltam azt, hogy léteztek a középkorban öreg emberek? Miért ne léteztek volna? A születéskor várható élettartam egy átlagérték, és te ezt nem vagy hajlandó figyelembe venni, mert igazából fogalmad sincs semmiről, és csak az általad szajkózott tündérmesében akarsz hinni, hogy ott mindenki boldogan élt 99 éves koráig.


Pedig nem. A csecsemőhalandóság óriási volt, 10 születő csecsemőből átlagosan 5-6 meghalt, a többi a gyerekkorában kapott el valamilyen betegséget (himlő, torokgyík, tüdőgyulladás, járványok stb.), amiket ma már rutinszerűen gyógyítanak, de akkor még pusztította az embereket. Ehhez járult az éhezés, ami nem volt ritka (Magyarországon ritka volt, de Európában nem), az egyoldalú és szegényes táplálkozás, amik az egészséget rontották. A rengeteg háború is tizedelte a lakosságot, és sokszor a gyerekeket sem kímélte. A felnőttekre is ezer veszély leselkedett, ezeket már leírták korábban az előttem szólók, hogy ma már aprónak számító balesetek is halálosak lehettek akkor.


Szóval lehet, hogy voltak emberek, akik megérték az időskort, ezt senki nem vitatja. De az átlag nem ez volt. Az emberek hullottak, mint a legyek, a gyerekek és a felnőttek is mindenféle olyan dologban meghaltak, amiket ma már el sem tudsz képzelni. Úgyhogy a születéskor várható 35 év átlagéletkor nagyon is reális volt. Mint írtam, ezt a számot a súlyos csecsemőhalandóság, a járványok, háborúk, betegségek, étkezés és egyéb higiéniai hiányosságok eléggé alacsonyan tartották.


De még ha nem is akarsz nekem hinni, a tények akkor is azt igazolják, amit írok. Az 1700-as évek második felében hirtelen népességrobbanás következett be, mert feltalálták az injekciót, a védőoltást, a szappant, a fertőtlenítést, valamint az étkezésben is rájöttek arra, hogy változatosan kell, és mindenféle új növény (burgonya, kukorica stb.) terjedt el Európában. Ezeknek hatására a népesség száma hirtelen megugrott, a születéskor várható élettartam hirtelen 50 év lett, a csecsemőhalandóság pedig lecsökkent.


Szerinted miért? Ha azelőtt olyan szép és jó volt az élet, ahogy megálmodod, akkor miért lett demográfiai robbanás akkor, amikor egy csomó higiéniai és táplálkozási, egészségügyi dologra rájöttek, amit azelőtt nem ismertek? És ezeket statisztikai adatok is alátámasztják, az angolok akkor már vezettek ilyeneket, és tényleg azt mutatják a számok, hogy amikor elkezdték a 18-19. században a járványokat visszaszorítani vakcinákkal, és elkezdtek fertőtleníteni az orvosok, az emberek pedig szappant használni, jobban, változatosabban étkezni (vagyis korábbi élelmiszercikkek tömegcikké váltak) stb., ugrásszerűen nőtt a népesség.


Ez azt jelenti, hogy ami azelőtt volt, az biztosan nem volt olyan szép, ahogy gondolod.

2015. aug. 11. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/63 anonim ***** válasza:
36%

A csecsemőhalandóságról még annyit, hogy a középkorban 50-60% volt... Ma tudod mennyi? Kb. 5 ezrelék!


Nem tudom, hogy érted-e, hogy mi a különbség a százalék és az ezrelék között, de már csak ez az adat is szerintem elég ékesen bizonyítja, hogy mi a különbség a mai ember és a középkori ember világa között életminőség terén...

2015. aug. 11. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!