Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Igaz, hogy a középkorban alig...

Igaz, hogy a középkorban alig golgozott a jobbágy a mostani polgárokhoz képest?

Figyelt kérdés

Egy magyar ijjász hagyományőrző barátom mesélte, hogy ma irreálisan sokat dolgoznak az emberek, ez pl a középkorban egyáltalán nem volt így. A jobbágy valami 60-90 napot dolgozott csak egy évben. Ráadásúl az sem igaz, hogy látástól vakulásig dolgozott, mert ugyan reggel ment ki a szántóföldre, de melegben úgysem lehetett dolgozni, így 3 órát dolgozott délig majd megebédelt és lógatta a lábát. Délután még 3 órát ráhúzott és hazament.


Azt mondta, ő vidéken él és nekem városinak fogalma sincsen miből áll egy állattenyésztés. Reggel meg kell etetni az állatokat, este meg kiganajozni és ennyi. Macskát is tart, amit hetente egyszer etet 200 Ft-os egérrel. A jobbágynak rengeteg szabadnapja volt szerinte a középkorban és jól élt. Éhezés sosem volt. Ha éhezett leette a fáról a gyümölcsöt vagy levágott egy állatot. Nem a jobbágy éhezett a középkorban.


Én megdöbbentem ezen, mert nem így ismertem az életet a középkorban. Miért nem így tanítják? Mennyiben fedi a valóságot?


2015. júl. 20. 19:58
1 2 3 4 5 6 7
 41/63 anonim ***** válasza:
17%

Kérdező te félelmetes milyen sötét vagy, bár tudom jól hogy csak troll vagy, nem is értem miért válaszoltam egyáltalán.


De jó bocsáss meg én tévedtem tényleg. Valójában a paraszt délben kelt, megette a hétfogásos ebédjét, aztán délután szieszta 3-ig, kiment művelte a földjét 1 óráig, megint pihenő, majd hétfogásos vacsora este pedig pihenés. Az adó fizetés önkéntes alapon ment, így a parasztnak több kiló aranya volt amiből nyaralhatott. Jártak manikűröshöz is, fogorvoshoz rendszeresen, fodrászhoz stb. :))))

2015. júl. 24. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/63 anonim ***** válasza:
70%

#38, itt senki nem akarja a középkort olyan borzasztónak beállítani, inkább te vagy, aki túl szépnek akarja látni... Amúgy nem muszáj velem egyetérteni, de azért nem kéne sértegetni sem, hogy csak filmekből tájékozódok, amikor 1. a válaszodból az jön le, hogy pont te nem értesz hozzá, 2. olyan ostoba vagy, hogy attól, hogy te egészséges vagy és nem jársz orvoshoz, azt a következtetést vonod le, hogy a középkorban is ez így ment...


Na de mindegy, aki ilyen ostoba, azzal minek vitatkozzak? A születéskor várható élettartam fogalmát sem ismered, én nem azt írtam, hogy mindenki 35 évig élt :D Nézz már utána ennek a fogalomnak először, mielőtt nekiállsz hülyeségeket írni. :D

2015. júl. 24. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/63 anonim ***** válasza:
20%

"Három gyerek közül csak 1 érte meg az első születésnapját." - eddig olvastam. Szia.


>>A fennálló hatalomnak mindig az az érdeke, hogy elhitesse veled, hogy most olyan jó neked, mint még soha nem volt, és a jövőben még jobb lesz, csak kussolj, és csináld, amit ők mondanak. Közben ezerrel nyomatják a pénzt a "fenntartható fejlődés" kutatásokba és konferenciákba, mert pontosan tudják, hogy kevesebb, mint 20 éve van hátra ennek a fantasztikus civilizációnak, ahol olyan egészségesek és jól tápláltak vagyunk, és olyan biztonságban élünk, hogy már kb. 5 emberből 1 hal meg természetes halállal.<<

2015. júl. 25. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/63 anonim ***** válasza:
0%
Ezt, ha nekem írtad, csak jelzem, hogy amit idéztél, azt nem én írtam :D
2015. júl. 26. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/63 A kérdező kommentje:

A barátomat ismét faggattam, azok tükrében amit válaszoltatok és próbáltam jobban megérteni a jobbágyság életét.


Azt válaszolta, hogy a jobbágyaknak a középkorban több szabadnapja volt, mint most jóval és nem éheztek egyáltalán. A jobbágy heti 3-4 napot dolgozott a földjén max és napi 4-5 órát csupán, nem pedig 8-at vagy 10-12-őt, mit mi ! :-P


Nem kellett vadásznia, mert a saját maga által tenyésztett háziállatokat levágta és megette. Nem is vadászhatott, mert az főldesúri kiváltság volt. Ergo, ha enni akart levágta a disznóját. Abban az esetben, ha nem tetszett a földesura szabadon elvándorólhatott. Azok a jobbágyok, amelyek a földeuruk földjén dolgoztak, heti 2 napot, kaptak házat és háziállatokat, azt ették, cserébe heti 2 napot dolgoztak a földesúr földjén. Ez is volumenekkel jobb, mint a mai robot éhbérért. Nemigaz !? ;-D


Nem éltek rosszabbúl, mint most. Ugyanúgy volt gyógyászat. Gyógyfuvekkel gyógyítottak. Nem volt rossz foga az embereknek a talált koponyákon jiváló fogazattal rendelkező emberekt találtak, mert nem volt olyan cukros sós, műkaja mint most a pizzák, sülthús pácsója, édességek teszkós nasik stb.


Mivel csak egészségesen ettek, mert nem is volt más, így nem volt rákos, és nem is ismerték a rákot, daganatot a cukorbetegséget sem ismerték, senki sem halt meg ilyenekben. Ma meg az emberiség 95%-a beteg [link] sorra az emberek 2/3-a halálozik el olyan a középkorban ismeretlen betegségekben, mint rák vagy cukorbetegség, melyet a mai modern kori táplálkozás okozza. Nem volt pánikbetegség és depresszió sem.


Az emberek ugyanannyi ideig éltek mint ma. Rengeteg öreg ember koponyáját találták meg. Már az ókórban is rengeteg idős ember volt, hát ha nem lett volna, hogyan tudták volna ábrázólni Socratest stb, ha nem ismerték az idős koral járó fizikai elváltozásokat :-P


Nem tudom honnan származik, hogy 35 év volt az átlagéletkor, mivel nem volt akkoriban statisztika vagy tévedek ?


Elvileg, ha átgondoljátok hogyan élhetett a középkorban a jobbágy vagy az átlagember, sokkal jobb volt neki mint ma. Ráadásúl még a megélhetés alapja a Föld volt, és ez biztosan hozzáférhető volt, ma mid van ? Kb a pucér popsid -.-

Az, hogy szolgáltatást nyújtasz valakiknek az vagy kell egy cégnek vagy sem, aztán munkanélküli és nincstelen leszel. Ételt adó állataid sincsenek, mint a középkori jobbágynak.

2015. júl. 31. 20:06
 46/63 anonim ***** válasza:
Az ókorban tényleg tovább éltek, mert magasabb volt az életszínvonal mint a középkor nagyrészébeb. Legalábbis a hellén és római kulturkörben. Már egyiptomi holttesteket is találtak akik rákban halhattak meg..
2015. júl. 31. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/63 anonim ***** válasza:
73%

Jajj kérdező... sok mindent leírtunk, megmagyaráztunk, erre leírod ugyanazokat a félinfókat.


Nem dolgozott kevesebbet a jobbágy, mindig akadt elfoglaltsága. Ha nem a földön, akkor robotolnia kellett a földesúrnak vagy házkörüli munkákat elvégeznie. A föld méretétől és az állatok számától függően ki jobb, ki rosszabb sorban élt. Az nem igaz, hogy ha csak megéhezett akkor levágott egy állatot, mert akkora állománya egy egyszerű jobbágynak nem volt.


Ami az életszínvonalat illeti, azért volt az átlagéletkor viszonylag alacsony, mert nagyon sokan meghaltak csecsemő- vagy gyerekkorukban. Aki megmaradt, az már elélhetett ugyanaddig mint egy mai ember, de sokkal nagyobb kockázatott jelentettek az olyan sima betegségek, amiket mi most röhögve meggyógyítunk. Az átlagéletkor valamikor az 1920-as-30-as években ugrott meg az orvostudomány fejlődésvel.


A többire most nem ragálok, olvass vissza.

2015. júl. 31. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/63 anonim ***** válasza:
6%

Nekem sincs kedvem ismételni önmagam, igazából nem is érdekel, hogy mit gondolsz. Ha ilyen egysíkú akarsz maradni, és mindenáron a berögzült hülyeségednek akarsz hinni, tedd azt. Csak tudnám, hogy akkor mi a fenének teszel ki kérdéseket, ha úgyis lesz...od hogy ki mit mond, csak a saját marhaságaidat szajkózod állandóan.


Legalább olvasnál el valami normális szakirodalmat a témában, ajánlom Katus László középkorról szóló könyveit. Jah, de bocsi, neked nem kell történészektől semmit olvasnod, mert a történészek csak a zsidók láncos kutyái, nem tudnak azok semmit, csak hiába ülnek egész életükben levéltárakban és olvasnak el 1000 könyvet a témában, a te hagyományőrző barátod biztos sokkal okosabb az összesnél, és ő majd megmondja neked a tutit.


Komolyan tényleg jogod van hülyeségekben hinni, de ezek után, hogy ilyen ostoba vagy, épelméjű, normális embernek joga van téged hülyének nézni, és ne is csodálkozz azon, hogy sokan hülyének is néznek itt.

2015. júl. 31. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/63 anonim ***** válasza:
38%
Végül is, ez megmagyarázza, mi a jobboldalon, ez a mezőgazdaság-agrárország mánia.
2015. júl. 31. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/63 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem adjuk föl, ennek nincs értelme. Ha egyszer olyan abszurd dolgokban akar hinni, hogy a középkorban nem volt rák meg éhezés, akkor higgyen, szerencsére kipróbálnia már úgysem kell, hogy milyenek voltak az akkori életkörülmények.

Szerintem egy hét után zokogva könyörögne, hogy valaki hozza vissza valaki ebbe a "nyomorgó" jövőbe.

2015. júl. 31. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!