Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Európa nyugati országai...

Európa nyugati országai egykoron hogy lehettek a világ vezetői?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 25. 18:15
 1/9 anonim ***** válasza:
36%
Egykoron? What kind of egykoron?
2012. ápr. 25. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
24%
Egykoron?Most is azok.
2012. ápr. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ezt azért nem mondanám, kedves utolsó!

Az 1900-as évek elején a Föld négy vezető gazdaságából három európai (Nagy-Britannia, Németország, Franciaország) volt.

Mára a "Top4"-ben mindössze egy, Németország van.

Ez gazdaságilag persze.

De a politikai befolyásuk is egyre csökken ezeknek az országoknak.

2012. ápr. 25. 18:57
 4/9 anonim ***** válasza:
Akkor kik tartoznak a Top 4-be?Az USA az egyik igen de ki a másik 3?
2012. ápr. 25. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
USA, Kína, Japán, Németország..
2012. ápr. 25. 19:33
 6/9 anonim ***** válasza:

azért, mert akkor még nem volt Amerika, nem volt Ausztrália, Kína és Japán is csak a szárnyait bontogatta, császári rendszer volt, a távolkeleti országok pedig a teljes elzárkózás mellett döntöttek, amit majd később a briteknek sikerült kijátszaniuk.


Régen Európa volt a világ központja, és ha megfigyeled, legelőször nem a nyugati országok voltak a leggazdagabbak, hanem amik a Levantei (Földközi-tenger) és a Hanza (Északi-tenger) kereskedelmi útvonal mellett feküdtek. Előbbi esetben tehát a Német-Római Birodalom és az Oszmán Birodalom, utóbbi esetben Svédország, Németország, Dánia.


Miután megkezdődtek a nagyarányú gyarmatosítások, kulcsfontosságúvá vált, melyik ország fekszik közel az Atlanti-óceánhoz. Svédország, Dánia és a N-R Bir (akkor már darabokban, útban az Olasz Egység felé) természetesen azonnal kiesett a nyeregből, mert messze voltak a nyugati partoktól.


Anglia (az ipari forradalom után, ami nem elhanyagolható), Franciaország és Németország (egy ideig Spanyolország és Portugália, de ők nem tudtak befektetni, a pénz kifolyt a kezeik közül) lettek a világ központjai, a versengésből pedig egyértelműen Anglia került ki győztesként. Ha csak fontosabb gyarmatait nézzük: Kanada, egy ideig az USA keleti partja, Karibi térség, Dél-Afrika, Egyiptom, India, Kína (nem volt igazi gyarmat, de egyenlőtlen szeződésekkel szinte abba a sorba kényszerítették), Ausztrália (klasszikus gyarmat: egy üres földtterület, amit el kell foglalni)


Miért Anglia volt a legerősebb? Egyrészt, mert az ipari forradalom következményeként egy jelentősen fejlettebb és erősebb társadalom és gazdaság alakult ki. Ez természetesen a kontinensen is végbement, elsőként Franciaország és Németország, de Franciaország forradalmak több hullámát élte át (amelyek ráadásul alig vezettek valamire), Németország pedig távolabb esett az optimális helytől (igaz, a távolságot ellensúlyozta gazdasági ereje)



Így alakultak ki az akkori jellemző hatalmi viszonyok.

Remélem, tudtam segíteni.

2012. ápr. 25. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem adták fel magukat, bíztak a saját társadalmuk értékeiben és erejében. Ma nincs így, ráadásul a saját múltjuk befeketítésében is élen járnak.
2012. ápr. 26. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

úgy hogy azóta történt 2 világhábórú ami elképzelhetetlen mennyiségű emberi és anyagi kárt okozott és hogy-hogy nem ezek európából indultak és teljesedtek ki leginkább..

ezt persze h meg.

+sajnos a globalizáció miatt a nagyon népes,olcsó munkaerős ázsiai országok és egyéb 3. viklágbeli ország mára már kiteljesedhet, míg a fogyóba lévő európaiak már nem.


Először kelleen egy Európai nagyhatalom ami felér usa,kína,india,russo országokhoz..persze amíg Németországot korlátozzák ez nem fog megtörténni.

2012. ápr. 26. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
53%
Németország??? Francia sokkal fejlettebb és korrektebb.
2013. szept. 13. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!