Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A gazdag arab "olajországok"...

A gazdag arab "olajországok" tényleg olyan gazdagak vagy csak az állam tehetős?

Figyelt kérdés

Ezt a kérdést leginkább azért teszem fel, mert több helyen is olvastam, például itt is, hogy ezek az országok mennyivel gazdagabbak az európai országoknál.

Sok az olaj, meg a földgáz ott ezt tudom és azt is hogy ezt a pénzt igyekeznek befektetni, mert az olaj nem tart örökké és az ár is ingadozik, lefelé.


Ami miatt érdekes nekem ez a dolog, hogy Szaúd-Arábia egy főre jutó GDP-je valahol Románia és Magyarország szintje körül van, az összes GDP-je pedig nem nagyon haladja meg a két országét összesítve.

És azért valljuk be, hogy ez a két ország nem gazdasági szuperhatalmak.


Omán sem sokkal van előrébb ezt illetően, illetve mivel a népessége kisebb, ezért talán még kevésbé jelentős.


Az Egyesült Arab Emírségek kb Ausztria szintjén lehetnek, ami azért nem is rossz, de azért Ausztria érezhetően egy kicsi ország.


Jó, Katar egy kicsit másabb kategória, ott brutál magas a legtöbb mutató, GDP/fő első a világon, százmilliárd dolláros külföldi állami befektetések, a magánszemélyekről nem is beszélve... Köhm... Szóval igen, Katar másabb, de kicsi ország.


Szóval a kérdésem az lenne, hogy csak egy amolyan tévhit, hogy annyira gazdagok ezek az államok vagy valami más van a háttérben?

Mert például a Burdzs Kalifa vagy egyéb fényűző épületek és beruházások nem azt mutatják, hogy mondjuk az Emírségek Ausztria szintjén lennének.

Egy "kis" Dubai méretű városban legalább annyi különleges, drága épület és egyéb luxus van, mint a hatalmas New York szerű világvárosokban.

Miért?

Vagy talán ezekben az országokban csak az elit él jól? Azt tudom, hogy ott általában a lakosság kisebb része állampolgár csak, a többi meg vendégmunkás, de mégis... Miért? Hogyan?

Vagy ha ez egy tévhit, miért gondoljuk így?


2017. júl. 24. 11:07
 1/9 anonim ***** válasza:
Jól írtad, ezekben az országokban csak az elit él jól. Nem az ország gazdag, hanem az elitjük. Írtad Dubait. Igen, van nagyon sok fényűző épülete, viszont ugyanúgy van nyomornegyede is, ott is ugyanúgy élnek szegények, stb. Van egy szűk réteg, akik irreálisan gazdagok az ország többi lakójához képest, ezt a réteget látod állandóan a TV-ben, stb. Az ilyen beruházásokat is ez a réteg fizeti ott, ő építi a luxus lakásokat, stb.
2017. júl. 24. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Számos mutató van egy ország fejlettségének mérésére. Az egy főre eső GDP csak az egyik, és nem a legjobb. Azt nem írtad, hogy az adatok vásárlóerő alapúak vagy nominális értékek. Nem mindegy.
2017. júl. 24. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A közgazdasági fogalmak, mint például GDP, átlagjövedelem, vagy a felhőkarcolók száma és magassága nem ad pontos képet a valóságról.

Az arab országok férfi lakossága alanyi jogon kb. havi 600 000 Ft-nak megfelelő összeget kap. Míg Amerikában vagy Ausztriában a kb. ennek felét jelentő minimálbérért is dolgoznak az emberek. Magyarországról nem is beszélve.

[link]

Hiába van román szinten a GDP (te említetted), Romániában még a betevőért is gürcölnek, míg az arab országokban meg csak az a gondjuk hogy az alanyi jogon kapott 600 000 Ft-nyi összeget hogyan fektessék be hogy a pénzük dolgozzon illetve hogyan éljék fel egy részét. A gyakorlatban gazdagságon nem a pénz mennyiségét vagy a lakóház méretét értik. Hanem hogy te dolgozol-e a pénzért vagy a pénz dolgozik neked. Pontosabban mások dolgoznak-e a pénzedért. Mi európaiak kemény árat fizetünk az üzemanyagért. Míg az arab országokban nem csak fillérekért jutnak hozzá a polgárok, de kánikulában még a betont is benzinnel hűtik. Hát így áll náluk román szinten a GDP. Az ilyen kozmetikázható fogalmak nem mondanak semmit a valóságról. Ahogy a magyar 240 000 Ft-os átlagbér sem mond semmit a valóságról.

Tudtommal nincs is olyan közgazdasági fogalom, mutató ami a most leírtak szerint fejezné ki a valóságot. Mert például van olyan fogalom hogy havi jövedelem, mondjuk 150 000 Ft. Ez sem fejezi ki a valóságot, mert nem mindegy hogy egy gyári munkás félholtra dolgozza érte magát és hazavánszorogni sem marad ereje nem befektetni, vagy például lakás kiadásból van valakinek ennyi és akár egész nap a további munka nélkül szerzett vagyongyarapodáson filozofálhat.

2017. júl. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Értem, ebben van valami.


Viszont azt még nem értem, hogyha az ott élők csak kapják a pénzt, az honnan származik?

Úgy értem, a 600,000 forint igencsak sok pénz és ha a GDP nem is a legjobb mutató, de azért nagyjából megmutatja, hogy egy ország mekkora értéket állít elő vagy ilyesmi.

Vagy gyakorlatilag a vendégmunkások dolgoznak, nyomorban akár az állampolgárok meg kapják a pénzt?


Ha így van, akkor nem egészen kerek a dolog. Nekem egy ismerősöm Dubaiban él. Én még soha nem jártam ott, nem is nagyon beszéltem erről vele, keveset van csak itthon, de láthatólag eléggé jól él.

Ha jól tudom egy szállodában dolgozik, valami turisztikai végzettsége van talán, meg angol nyelvtudása.

Akkor hogy is van ez?


Elnézést, ha hülye vagyok, de tényleg érdekel a dolog.

2017. júl. 24. 11:57
 5/9 anonim ***** válasza:
A havi 600 000 Ft-nyi összeg olajból van. Az eladott olajat például mi európaiak vesszük meg, nem is olcsón. Valójában a mi munkánkból van nekik a havi 600 000 Ft, meg minden olyan ország lakosságának munkájából akik olajat vesznek tőlük. Persze befektetni is szoktak, nem csak olajmezőkbe. Az ismerősöd is egyik ilyen befektetésben dolgozik, szállodaiparban. És persze könnyű így befektetni ha minden férfi alanyi jogon 600 000 Ft-ot kap havonta. Mi magyarok is befektetnénk ennyiből és ilyen biztos havi fix mellett.
2017. júl. 24. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Igen, van nagyon sok fényűző épülete, viszont ugyanúgy van nyomornegyede is, ott is ugyanúgy élnek szegények, stb."



Hülyeség. Akik ezeknek az országoknak az állampolgárai, tehát például katari, Egyesült Arab Emírségekbel Kuvaiti, azok mind gazdagok. Ne keverd bele a vendégmunkásokat. A nyomornegyed meg túlzás. Nyilván mivel nem állampolgárok, nem osztogatják nekik a pénzt de abból azért jól megélnek amit a munkájukért kapnak.

2017. júl. 24. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Amíg van olaj, addig tehetősek, és magas a GDP is, de nyilván ott is van gazdag-szegény ellentét.

Majd amikor elfogy, lezüllenek Etiópia vagy Uganda szintjére, mert csak turizmusból nem lehet azt a miliőt fenntartani, amiben élnek.

2017. júl. 24. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Sohase kívánd hogy elfogyjon, mert az bizony háborúvá torkolna, habár bennem mély undort kellt hogy magyarán vakarják a töküköt és ölükbe pottyan az az összeg amit egy jól képezett informatikus kapna országunkban. Arról nem is beszélve hogy csak a férfiak... visszamaradott népség akik az európai cigányok szintjén tartanának ha ne oda születtek volna ahová.
2017. júl. 31. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8, ez nem kívánság kérdése. Nem tart ki örökké az olaj sehol. Előbb-utóbb kifogynak a földalatti készletek, és akkor majd állhatnak sorba humanitárius segélyért ők is.
2017. júl. 31. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!