Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mikor kezdődtek pontosan az...

Mikor kezdődtek pontosan az MTA-val kapcsolatos kormányzati törekvések?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nem véleményekre vagyok kíváncsi a téma kapcsán, csak az egész MTA-s sajnálatos mizéria kezdete érdekelne. Mikor jelentették be, hogy meg akarják változtatni a Tudományos Akadémiát? Mik voltak az első lépések?

Előre is köszönöm, ha valaki segítene ennek kapcsán, illetve azt külön megköszönném, ha erről régi cikket/cikkeket is be tudnátok linkelni! (Én is keresek, kerestem, félreértés ne essék, csak több szem többet lát. És egy csomó cikk van a témában természetesen, így elég nehéz kikeresni mindent.) Egy fontos feladathoz lenne szükségem ezekre, így kérlek Titeket, hogy vegyétek komolyan, ne trollkodjatok, stb.!


Nagyon szépen köszönöm előre is annak, aki segít!



2019. júl. 31. 11:36
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
91%

A tavalyi "hosszú bájtok éjszakájával" tarkított "választás" után nem sokkal lépett akcióba a kormány. 2018 nyarán már elkezdték a tipikus lejárató kampányt az MTA ellen és a kutatói szféra zsarolása és ellehetetlenítése is beindult...


[link]

2019. júl. 31. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
75%
Bocsi, nem tudtam megállni, hogy egy kicsit bele ne szőjem a véleményemet, de most csinálom a doktorimat természettudományos területen és bár nem vagyok MTA tag, de ismerek pár MTA-tagot és voltam már 1-2 munkabizottsági ülésen és konferencián is, ezért kicsit magamat is érintettnek érzem.
2019. júl. 31. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
24%

nem az akadémiát változtatják meg, csak annak a pénznek a sorsára akarnak nagyobb befolyást, aminek egyébként sincs semmi köze az akadémiához, mert azt az állam adja minden évben


úgy beszél az MTA, mintha legalábbis az a saját alapítványi vagyona lenne, nem és soha nem is volt az

a kutatóintézeteit is az állam utalta ki nekik

2019. júl. 31. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
80%

Megsúgom neked, hogy ma Magyarországon az akadémiai és egyetemi kutatások nagy részét már EU-s pályázati pénzekből finanszírozzák, mert amit az állam ad, abból még oldószerre se telne a laborban, csak szólok... Több tíz millás HPLC-től kezdve az oldószerig mindent az EU-s pályázati pénzekből fizetnek már...


Az állam pedig azért akar ebbe nagyobb beleszólást, mert az EU a következő költségvetési ciklusban a kutatásra és fejlesztésekre helyezi a hangsúlyt, így ezek a területek több forrást kapnak majd, a kormánynak pedig azért kell a nagyobb beleszólás, hogy ezeket a pénzeket baráti "vállalkozókhoz" csatornázhassa.


A másik dolog pedig az, hogy az MTA-nak van saját vagyona, ami 500 MRD forintos nagyságrendet képvisel (ingatlanok, gyűjtemények stb.), na ezt a vagyont is szépen elszedné az állam tőlük...


Mielőtt még bárki okoskodna, hogy ez a vagyon is az állam pénze, szólok hogy nem...


Az akadémia vagyonát az ország földesurainak felajánlásai alapozták meg, Széchenyi István 60 000 ft, Sina Simon 80 000 ft, Károlyi György gróf 40 000 ft ... stb. Ez 1825-ben komoly vagyonnak számított.

2019. júl. 31. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
11%

nagykár, hogy a kormány átlakításával a mérnökök orvosok fizikusok gyógyszerészek járnak jól, és rosszul a tipikus bölcsész irányzatok

már ha azt rosszul járásnak lehet nevezni, hogy ugyan annyi pénzt kapnak, miközben a fent említett orvosok mérnökök fizikusok és gyógyszerészek meg sokkal többet

2019. júl. 31. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
23%

"A másik dolog pedig az, hogy az MTA-nak van saját vagyona, ami 500 MRD forintos nagyságrendet képvisel (ingatlanok, gyűjtemények stb.), na ezt a vagyont is szépen elszedné az állam tőlük..."


lol, ez nem igaz

tessék néha mást is olvasni ne csak 444-et hvg-t meg fröcsögő balblogokat

2019. júl. 31. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
88%

"nagykár, hogy a kormány átlakításával a mérnökök orvosok fizikusok gyógyszerészek járnak jól, és rosszul a tipikus bölcsész irányzatok"


Nagy kár, hogy a kormány átalakításával a kormányhoz közeli "üzletemberek" járnak majd jól, rosszul pedig a kutatók, legyenek azok akár bölcsészek, mérnökök vagy természettudományos területen dolgozók.


Egyébként pedig bocsi, de én nem a bölcsészek kárára szeretnék jobban járni. Ez a tipikus fideszes trükk amúgy értelmes embereknél nem működik, hogy egymásnak ugrasztotok embereket, ez esetben például szembeállítva minket reálosokat a bölcsészekkel. Elmondanám, hogy bölcsésztudományokra is épp

annyira nagy szüksége van egy társadalomnak, mint reáltudományokban jártas emberekre...


"lol, ez nem igaz tessék néha mást is olvasni ne csak 444-et hvg-t meg fröcsögő balblogokat"


De igaz, csak úgy okoskodsz, hogy járatlan vagy a témában. Például legutóbb voltam MTA munkabizottsági ülésen egy olyan épületben, ami az MTA tulajdona volt és az az épület egy frekventált helyen lévő műemlék épület volt, ami ismerve a magyar ingatlan árakat már önmagában is több százmilliós értéket képvisel és nem egy ilyet tudnék mondani. Szóval én nem "444-ről" meg "balos blogokról" szedem az infókat, hanem valós információm van ezekről a dolgokról, de mindegy!

2019. júl. 31. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
11%

Nem tudom miből írod a doktoridat, terelésből vagy hogy hogyan hazudjunk nagyobb marhaságot, de nem megy jól, még dolgozz rajta!

Az MTA nem működik jól. A kutatóintézeti hálózata, a finanszírozása és a kutatások sem mennek jól.

Ha jól mennének, akkor nem lenne gond azzal, hogy a magyar fiatal kutatók nem találják meg itthon a lehetőségeiket, akkor sokkal több innovatív eredményük lenne és sokkal több hasznosítható eredménynel tudnának szolgálni.

A kutatók nagyszerűek, a fiatal kutatók jó képességűek, de a rendszer nem működik jól, nem az ő érdekeiket szolgálja. Ha benne vagy a rendszerben akkor ezt neked kellene a legjobban tudnod, hogy más országokban a hasonló hálózatok, kutatói közösségek mennyivel jobban tudnak működni, mennyivel több lehetőséget biztosítanak a fiatal kutatóknak és az idősebbeknek is.

Már 30 éve is egy begyepesedett, belterjes közösség volt az akadémia és azóta sem tudott megújulni - pont a belterjessége miatt.

Hiába kapnak évről évre több pénzt, ha azt nem megfelelő rendszerben osztják fel és nem tudnak vele jól élni a kutatók, akkor csak kidobott pénz eredmény nélkül. Ahogy írtad is, az oldószereket is eu-s pályázati pénzből kell megszerezni stb.

A tervek nem ezek voltak, az akadémiával együttműködve akartak másféle rendszert, hatékonyabbat, modernebbet, "európaibbat" kialakítani. Az akadémia nemet mondott rá.

Maradt más lehetőség, mint hogy akkor nélkülük megcsinálni? Nem.

Nem vesznek el az akadémia pénzéből. Nem veszik el az akadémia tulajdonát és nem szólnak bele az akadémia önrendelkezésébe. Egy olyan kutatói rendszert, finanszírozást alakítanak át, ami most nem jól működik - az ellenzék szerint sem jól működik, erről szóltak a siránkozásaik az elmúlt években amikor a fiatal kutatók kivándorlása miatt ment a hiszti.

Az a pénz nem az akadémia pénze, hanem az állami költségvetésből a kutatások finanszírozására elkülönített összeg. Soha nem volt az akadémiáé, csupán az elosztásának joga volt náluk. Ezentúl másképpen megy majd a pénzek - ezeknek a pénzeknek az elosztása. Az akadémia ugyanúgy meg fogja kapni azt a pénzt ami a működéséhez eddig is kellett és ugyanúgy maga dönthet a saját dolgairól, mint eddig.

2019. júl. 31. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
30%

"De igaz, csak úgy okoskodsz, hogy járatlan vagy a témában. Például legutóbb voltam MTA munkabizottsági ülésen egy olyan épületben, ami az MTA tulajdona volt és az az épület egy frekventált helyen lévő műemlék épület volt, ami ismerve a magyar ingatlan árakat már önmagában is több százmilliós értéket képvisel és nem egy ilyet tudnék mondani. Szóval én nem "444-ről" meg "balos blogokról" szedem az infókat, hanem valós információm van ezekről a dolgokról, de mindegy!"


Hogy a fenébe venné el az akadémiától, hogyha nem az az övé? Még a politikatudományi intézetet (mszmp pártörténeti intézet) se tudta kirakni a kúria épületéből, de majd az MTA tulajdonát veszi el...

2019. júl. 31. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
76%

"Nem tudom miből írod a doktoridat, terelésből vagy hogy hogyan hazudjunk nagyobb marhaságot, de nem megy jól, még dolgozz rajta!"


Még nagy szerencse, hogy ne te és a hozzád hasonlók bírálják el azt, hogy én milyen színvonalú kutatómunkát végeztem a doktori iskolám keretein belül és milyen eredményeket értem el.


Megsúgom zárójelben, hogy doktori iskolában töltött időm alatt bőven túlteljesítettem publikációk kapcsán előírt követelményeket és egyébként minden mást is. Publikációim (melyek közül némelyikben első szerző is voltam) kivétel nélkül angolul, neves külföldi tudományos folyóiratban jelentek meg.


Amit leírtam az nem hazugság és terelés, én benne vagyok a dologban és belelátok. Egyébként jól jellemzi a hozzászólásodat az, hogy egyetlen pontot sem tudtál cáfolni a leírásomból érdemben, csupán rávágtad, hogy hazugság és terelés!


"Az MTA nem működik jól. A kutatóintézeti hálózata, a finanszírozása és a kutatások sem mennek jól."


Lózug és valótlan állítás, ami teljesen légből kapott. Nem is csoda, hogy az állításon kívül semmiféle többletinformációt nem tartalmaz a hozzászólásod.


Ezzel szemben valójában az MTA és az ITM (Innovációs és Technológiai Intézet) által felkért hazai és külföldi szakértők bevonásával, nemzetközi standardok figyelembe vételével lezajlott vizsgálat alapján az MTA kutatóintézet-hálózatának teljesítménye kiváló és számos olyan alkotóműhellyel rendelkezik, amelyek a világ élvonalába tartoznak .


Saját területemen (természettudományok) pl. a vizsgálat kiváló eredménnyel zárultak a vizsgált szempontok tekintetében.


De egyébként más tudományterületeken is kiváló eredményt érnek el az MTA-s kutatóintézetek.


Azaz MTA kutatóintézet-hálózat teljesítményértékelésének összefoglalói itt érhetőek el:


[link]


Ezzel kapcsolatos további írás pl. itt:


"Európa élvonalában az MTA kutatóhálózata - a tudósok kitartanak"


[link]


Kutatóhálózat értékelése összefoglalva:


[link]


"Ha jól mennének, akkor nem lenne gond azzal, hogy a magyar fiatal kutatók nem találják meg itthon a lehetőségeiket, akkor sokkal több innovatív eredményük lenne és sokkal több hasznosítható eredménynel tudnának szolgálni. A kutatók nagyszerűek, a fiatal kutatók jó képességűek, de a rendszer nem működik jól, nem az ő érdekeiket szolgálja."


Ismételten egy lózug. A fiatal kutatók mondjuk jobban itthon maradnának, hogyha "állambácsi" nem 140 ezer forintos phd ösztöndíjjal akarná kiszúrni első 2 évben a szemüket, miközben egy IELTS nyelvvizsga letétele után ennek többszörösét kaphatják külföldi egyetemeken vagy a versenyszférában. Személy szerint engem sem a fizetés mértéke motivál, hanem más szempontok... (szeretem, amit csinálok, szeretek oktatni stb.)


Tehát a probléma első sorban nem az MTA működésének visszásságaiból adódik, hanem mondjuk abból, hogy "állambácsi" szűkmarkú a doktoranduszokkal meg egyébként a posztdokokat és amúgy az adjunktusokat sem fizetik túl, szóval az elvándorlás inkább erre vezethető vissza, nem pedig az MTA "működési zavaraira".


(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy egyik kollégám, akinek már megvan a tudományos fokozata is azért ment el, mert állambácsi szabályozásának köszönhetően alacsony fizetést kap). Na igen, közszféra!


"Már 30 éve is egy begyepesedett, belterjes közösség volt az akadémia és azóta sem tudott megújulni - pont a belterjessége miatt."


Ismételten egy lózug!


"Hiába kapnak évről évre több pénzt, ha azt nem megfelelő rendszerben osztják fel és nem tudnak vele jól élni a kutatók, akkor csak kidobott pénz eredmény nélkül. Ahogy írtad is, az oldószereket is eu-s pályázati pénzből kell megszerezni stb."


Az oldószereket azért kell pályázati pénzből megvenni, mert az állam - főként Orbán regnálása óta - évről évre kevesebbet fordít a felsőoktatásra. Csak szólok! Ha nem lennének EU-s források, akkor már összeomlott volna az egész rendszer!


A tervekről meg annyit, hogy az akadémia tulajdonképpen egy diktátumot kapott, amit a forrásaik megvonásával való zsarolás előzött meg. Valódi egyeztetés nem volt, csupán az akadémia "rábólintását" akarta a kormány megszerezni az átalakításokhoz, hogy azok legitimebb színben tűnhessenek fel. Az akadémia erre nemet mondott, így a kormány erőből átnyomta a változtatást.


"Nem vesznek el az akadémia pénzéből. Nem veszik el az akadémia tulajdonát és nem szólnak bele az akadémia önrendelkezésébe. "


Nem vesznek el, mert már elvették. A kutatóintézetek azok vagyonelemeivel együtt az ELKH-hoz kerülnek.


"Az a pénz nem az akadémia pénze, hanem az állami költségvetésből a kutatások finanszírozására elkülönített összeg. Soha nem volt az akadémiáé, csupán az elosztásának joga volt náluk. Ezentúl másképpen megy majd a pénzek - ezeknek a pénzeknek az elosztása. Az akadémia ugyanúgy meg fogja kapni azt a pénzt ami a működéséhez eddig is kellett és ugyanúgy maga dönthet a saját dolgairól, mint eddig. "


Mint írtam korábban ez sem teljesen igaz. Az akadémiának saját vagyona van, a kutatások finanszírozását pedig nagyrészt már az EU állja pályázatok formájában. Na erre rakja rá az állam a mancsát a "nagyobb beleszólási lehetőséggel", hogy aztán majd a kutatások is úgy menjenek majd, mint a közbeszerzések úgy általában ebben az országban.

2019. júl. 31. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!