Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi értelme van a KATA-sok 3...

Mi értelme van a KATA-sok 3 milliós számlájának 40%-os megadóztatásának?

Figyelt kérdés

KATA-s vállalkozó vagyok. Úgy gondolom, hogy Magyarországon ez a legkedvezőbb adózási forma az egyéni vállalkozóknak. Voltam én is nehéz helyzetben, főleg az elején, amikor induló vállalkozásként volt, hogy egy hónapban 300 ezer forintot kerestem, meg volt hogy semmit és nagyon tartalékolni kellett.

Később ahogy beindult a vállalkozás, jöttek jobb, nagyobb megrendelések és volt olyan hónap, hogy 600 ezer forintot kerestem, meg volt, hogy 4 milliót. Az éves bevételem is ez alapján ingázott, volt 10-11 millió forint körül és volt 15 is (amely esetén ugyebár a 12 millió forint feletti részre megint magasabb adókulcs vonatkozik).

Én is adtam már ki (bár még csak 3 alkalommal) 3 millió forint feletti számlát, ebből kettőt tavaly. Most úgy tűnik, hogy beindul, a következő évek folyamán átalakulhatok kft-be.


A kérdés arra vonatkozik, hogy miért akarják tönkre tenni ezt az adórendszert? Ha én tisztességesen akarok élni, gyakorlatilag számomra tönkre teszik. Értem, hogy nem én fizetek, hanem a megrendelő, de ez nagyon egyszerűen ahhoz vezet, hogy nem fognak kérni 3 millió feletti megrendelést, ami nekem rossz. Le kell vinni az áraimat, vagy szimplán megcsináltatják mással. Mondjuk egy kft-vel, több vállalkozással, megosztott munkával (amennyiben kivitelezhető).

De az is előfordulhat, hogy kérnek számlát 2.999.999 forintról és a maradék megy "zsebbe", ami a megrendelőnek és nekem is rossz. A megrendelő nem tud elszámolni a pénzzel, problémás lehet. Nekem pedig nagyon szigorúan nézi a NAV, büntethetnek, ráadásul ha ne adj isten ha fejleszteni, beruházni vagy pályázni szeretnék, akkor lehet nem lesz bevallottan meg a szükséges bevétel.

Gyakorlatilag azt a kevés tisztességes vállalkozót teszik tönkre, akiknek a száma pont a KATA-nak köszönhetően nőtt az elmúlt években és nem kérdezték/mondták, hogy "15.000 forint lesz, számla nélkül 10", hanem automatikusan írták a számlát.

Így is kevés ilyen vállakozó van, most megint csökkenni fog a számuk. Természetesen ezáltal ismét megnő a fekete/szürke munka és ismét tönkre tesznek egy működő rendszert.

Ez miért jó nekik? Mi értelme van a 40%-os adókulcsnak?



2020. jún. 26. 10:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
83%

Azt akarják elkerülni, hogy ne éljenek vissza a KATA lehetőségével és munkaszerződés helyett katáztassák a cégek a munkavállalóikat.

Amúgy a határ szerintem sincs jól belőve én azt mondanám, hogy "3 millió felett, ha az több mint 50%-a az éves bevételnek", ezzel nem tolnának ki azokkal, akik nagy projekteket csinálnak, de több cégnek is.

2020. jún. 26. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
70%

Jó nagy öngól. Csak arra jó, hogy aki eddig KATA-s volt az most majd csinál egy Kft-t és drágábban fog dolgozni.


Ez rossz lesz a megrendelőinek, növekedni fog az infláció, több lesz az adminisztráció.

A volt KATA-s vállalkozó meg ugyanannyit fog keresni... :D


Szóval miért jó ez???

2020. jún. 26. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
75%

Olvasd el ezt, nagyon jó!

[link]

A lényege, hogy mint mindennel, ezzel is a cégek megpróbálnak trükközni és "adót optimalizálni", ami annyit jelent hogy a munkavállaló is rosszul jár vele meg a költségvetés is.

Elkezdett megjelenni nagy számban az, hogy normális munkaviszony helyett KATA-sként kezdenek dolgozókat foglalkoztatni, hogy kevesebb adót és járulékot kelljen utánuk fizetni.

Ahogy a cikkben is van, ha egy munkavállaló nettó 300 ezres bért kap, az a munkahelyének 550 ezres költséget jelent adókkal, járulékokkal. Ha viszont rákényszerítik arra, hogy KATA-s legyen, akkor az 50 ezer adót és járulékot jelent a dolgozónak. Ha ugyanazt a 300 ezres nettót fizetik ki neki a cégétől, akkor csak 50 ezer az összes adó és járulék, a cégnek sem kerül 350 ezernél többe.

Ezzel viszont a munkavállaló minimális járulékot fizet, ami után nincs táppénz, nincs fizetett szabadság - hiszen kisvállalkozó, nem alkalmazott. A nyugdíja is nagyon alacsony lesz, mintha minimálbért keresett volna csupán.

A változás csupán annyi lesz, hogy aki nem valóban kisvállalkozó, az kénytelen lesz magasabb adót fizetni - vagyis az a cég aki alkalmazza, és már nem fogja megérni trükközni vele a munkavállalók tömegeinek kárára. Aki meg teljesíti a megváltozott feltételeket - azaz nem 2 hanem 4 különböző ponton tudja igazolni hogy KATA-ra jogosult körbe tartozik, az a magasabb bevételi határ mellett is ugyanúgy adózhat majd, mint eddig.

2020. jún. 26. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
63%

#3 A munkavállaló általában több bért is kap, ezért vállalják be sokan direkt a KATA-t, mert a munkavállalók sokkal jobban járnak, nem dobnak ki egy rakás pénzt az ablakon, adók formájában.


Nyugdíjuk normál alkalmazottként is alacsony lesz, ha lesz egyáltalán, hiszen most már nyugdíj adó van, ami semmilyen kötelezettséggel nem jár az államtól, így azt is mondhatja, hogy hát nincs nyugdíj.


A kieső táppénz összeget bőven túlszárnyalja a KATA miatt megnövekedett fizetés.

2020. jún. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
88%

"Így is kevés ilyen vállakozó van, most megint csökkenni fog a számuk."


Szóval azt mondod, hogy a Katások nagy része rendszeresen szokott 3 millió feletti számlákat adni, hogy ez érintse őket? Kötve hiszem.

2020. jún. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

#5:

Egy éven belül egy partnernek adott számlák összege kell, hogy meghaladja a 3millát, nem egy adott számla...

2020. jún. 26. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
38%

Nekem nem tűnik túl életszerűnek hogy egy katás vállalkozó szórja a 3 millió feletti számlákat.

Sajnos az a magyar valóság, hogy az egy üzeleti partnerrel általában az a katás vállalkozó éri el a 3 milliós határt ahol a munkaviszony szabályait akarják kijátszani.

Most tök jó a kata, de 20 év múlva lesz akkora jajjgatás ebben az országban hogy csak na, amikor a sok katás megkapja az első nyugdíjat és szembesül vele, hogy aki kevés járulékot fizet annak nagyon kevés lesz a nyugdíja.

A magyar katás vállalkozó pedig nem arról híres, hogy előre gondolkozzon és önként évtizedekig spóroljon a nyugdíjára. Inkább elmegy nyaralni vagy vesz egy nagy autót.

2020. jún. 26. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
58%
#7 Hát még akkor mekkora jajgatás lesz amikor a folyamatosan alkalmazottként, fehéren dolgozó ember megkapja a nyugdíját... vagy nem, mert egyáltalán nem lesz, hisz már nem kötelező adni.
2020. jún. 26. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
17%

#8 Most ez az aktuális baromság? Hogy nem kötelező nyugdíjat adni?

Nem kötelező. ANNAK aki nem fizette a nyugdíjjárulékot!!!!

Aki fizette annak viszont a nyugdíj egy járandóság, nem kedv kérdése hogy akarja-e az állam fizetni vagy sem, hanem JÁR neki CSERÉBE a befizetéseiért.

Ennyi változott, hogy aki nem tesz semmit azért hogy nyugdíja legyen, annak bizony nem kötelező a nyugdíjat adni. Aki viszont fizette a járulékokat, meg van a szolgálati ideje, az meg is fogja érte kapni a nyugdíját.

30 éve megy a hiszti, hogy jaj mindjárt nem lesz nyugdíj! Azóta nem csökkent, hanem nőtt a nyugdíjak értéke, a kifizetett nyugdíjak nagysága is. Nem emelték a korhatárt ez alatt a 10 év alatt, hanem behozták a nők 40-t, vagyis pár évvel hamarabb mehetnek nyugdíjba a nők.

A ballib kormányok alatt csökkent a nyugdíjak reálértéke, ők voltak minden esetben azok, akik emelték a nyugdíjkorhatárt, ha őket hozod vissza akkor nem is lesznek normális nyugdíjak. Ez tény.

De még ebből sem következik az a hülyeség amit kitaláltál, hogy majd nem fizetik ki a nyugdíjakat, mert már nem kötelező.

2020. jún. 26. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
59%

#9 az a baromság, hogy nem vagy tisztában a dolgokkal, de ez nem is meglepő egy fideszestől.


Megszűnt nyugdíjjárulék. Szociális hozzájárulási adó van, aminek épp az a lényege hogy adó, tehát nem jár érte semmi. Csak járHAT.


De teljesen mindegy, ha nem lenne átnevezve akkor is maximum jelképes nyugdíjai lesznek a mai dolgozóknak, hiszen nem lesz aki fizesse, mert erősen fogy a lakosság, és egyre kevesebb az aktív.

2020. jún. 26. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!