Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szocializmusba hogy is volt...

Szocializmusba hogy is volt ez az anyagi egyenlőség?

Figyelt kérdés
Ugye a szocializmus fő érdéke és célja az,hogy egyenlőek legyenek az emberek anyagilag és ugye megdöntsék a burzsoák hatalmát. Na most ha elvileg akkoriban ugyanúgy lehetett valaki mérnők meg orvos akkor ők is ugyannyi fizetést kaptak mint a gyári dolgozók? Vagy akkor az akkori diplomás emberek mind burzsoák voltak? De ha meg több pénzt kaptak akkor hogy lehetett volna mindenki anyagilag egyenlő? Csak azért kérdezem ezt mert azt mondja hogy a szocializmus kommunizmus elve jó, de ha több pénzt kaptak a diplomás emberek akkor már az egész elv bukott. Ha meg nem akkor mégis ki akart volna tanulni? Valaki elmagyarázhatna hogy is volt, mert igy nekem mindenfele nezopontbol eleve bukott elv, arrol nem is beszelve hogy egyebkent mive fajult ez az ideologia...

2021. ápr. 9. 16:23
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Úgy, hogy mindenki csak 10 darab hatosanyát lophatott ki a gyárból.

Tilos volt 500 milliárdot hazavinni a szatyorban.

2021. ápr. 9. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
83%
Ugy volt egyenloseg, hogy akar volt penzed akar nem, a boltban ugy sem volt semmi :) Egyforman nem volt.
2021. ápr. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
91%
Mindenki ugyanolyan csóró volt, kivéve a párttitkárok, de nekik meg gerincük nem volt.
2021. ápr. 9. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

2

Azért akinek volt ismeretsége a pártnál az ugyanúgy tudott extra dolgokat szerezni meg befigyeltek a drága külföldi utazások is. Csak nem volt szabad túlzottan a rongyot rázni mert azt nem nézték jó szemmel.

2021. ápr. 9. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Jo most inkabb maradjunk maganal az ideologianal, nem pedig a magyar viszonylatnal
2021. ápr. 9. 16:56
 6/13 molnarmarcell21 ***** válasza:
94%

Szigorúan véve Magyarországon nem volt sem kommunizmus, sem szocializmus, csak szélsőbalos diktatúra, ezzel fel is oldottam remélem az ellentmondásokat :)


Anyagilag azonban sokkal kisebbek voltak a társadalmi különbségek, mint korábban vagy később, hiszen valamennyire érvényesültek a baloldali elvek.

2021. ápr. 9. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
A felhozott szöveg nem korrekt módon fogalmazza meg az ideológiai elveket, nem anyagi egyenlőségről volt szó, hanem "szükségletek szerint", de a kötelezettségek is úgy voltak megfogalmazva, hogy "képességek szerint". Persze ez is meglehetősen ellentmondásos, de a fő baj inkább a teljesítmény figyelmen kívül hagyásával volt. A képesség és a teljesítmény nem ugyanaz! Sajnos nem igaz, hogy a diplomások többet kerestek, mi a feleségemmel mindketten diplomások voltunk, de az egyetem elvégzése után kb. 5 évig csak a szüleink anyagi támogatása miatt nem haltunk éhen 1 gyerekkel. Munkahelyi igazgatóm már az 1980-as években is azt közölte velem egy újítási üggyel kapcsolatos anyagi igényemre, hogy "mi ezt ellenérték nélkül fel szoktuk ajánlani az Intézetnek". 20 évvel utána tudtam meg, hogy Ő az 1960-as években az USA-ban tett szakmai utazása után újításként beadott egy javaslatot egy hazai nagyvállalatnak, hogy gyártsanak adott terméket, ami egyébként akkor már szabadon kapható volt a világban, csak nálunk nem gyártották. Aztán a terméket majd az igazgatóm által irányított intézmény megvásárolja. Erre a javaslatra (amit újításnak minősítettek), a szóbanforgó nagyvállalat 1 millió Ft újítási díjat fizetett ki munkahelyi igazgatómnak. Ez az összeg akkor 2 db kétszobás öröklakás értékét jelentette 1969/70-ben.
2021. ápr. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 mindentudó99 ***** válasza:
50%
Nem volt anyagi egyenlőség. A melóhelyeken se volt egyenlő fizetés. Igazából mindenki összelopott a melóhelyről amit tudott még plusszban. Az életképtelenek abban a rendszerben is rosszabbul éltek. A jobb szakembereket jobban fizették valamivel.
2021. ápr. 9. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Andizsuzsi ***** válasza:
73%

"a szocializmus fő érdéke és célja az,hogy egyenlőek legyenek az emberek anyagilag"


Nem volt ilyen cél.

2021. ápr. 9. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Konkrétan válaszolnék. 1985-ben végeztem a főiskolán. Nyárra elmentem takarítani. 3600 Ft volt a havi fizetésem. Szeptembertől átmentem egy gyárba tervező mérnöknek. Ott 3900 Ft-ot kaptam havonta. Tehát volt különbség, hogy ez sok vagy kevés, mindenki maga döntse el.
2021. ápr. 9. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!