Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem beszélnek arról...

Miért nem beszélnek arról egyszer sem, hogy Erdély csak max 101 évig volt Magyarország része teljesen? Miért kell 1000 éves szöveggel jönni, amikor ez nem igaz?

Figyelt kérdés

Erdélyi vagyok, azon belül székely (akik már jóval a honfoglalás előtt itt voltak). Éppen ezért a történelmet több forrásból tudom, mint a „sima” magyarok vagy románok. És nem, nem román tankönyvek által kitalációról van szó, hanem olyan dolgokról, melyek globálisan elismertek, csak a magyar történelemkönyvekben szeretik átugrani/elfelejteni ezeket.

Tény, hogy a magyarok 1003-ban CSAK részben uralták Erdélyt, amely vajdaság (vajdaság) maradt 1526-ig, zömmel autonóm terület. Az autonómia volt a fő oka annak, hogy a törökök nem hódították meg a hódítások alkalmával. A vajdát a magyar király jelölte ki, és magyar szempontból fő feladata az volt, hogy adót szedjen Magyarországnak. Erdély tehát 1003–1526 között adókkal fizetett Magyarországnak autonómiájáért. Ebben az időszakban Magyarország sosem volt eléggé erős, hogy teljesen elfoglalja Erdélyt hiába is szerette volna. Sokan nincsenek tisztában az autonóm terület jelentésével, a magyar történelemkönyvekben sem szeretik ezt emlegetni.

Az 1526-os mohácsi csata után az utolsó vajda (Szapolyai János) meghódította Magyarország néhány „megmaradt” területét, és kikiáltotta magát királynak. A magyar nemesség része, a Habsburgokhoz közelebb állók gyorsan egy mondhatni „antikirályt” választottak. Mindkét király elfogadta az oszmán szuverenitást, és Szulejmán mindkettőjüket királynak ismerte el… Valójában ez volt az első alkalom a történelemben, amikor a két ország valóban egyesült, de Magyarország volt Erdély része, nem pedig fordítva. Ezt sem szeretik emlegetni a történelemkönyvekben.

Ez a folyamat egészen 1570-ig tartott, amikor II. János lemondott a koronáról (mely valójában sosem volt az övé) és Erdély fejedelme lett. A fejedelemséget 1687-ben a törökök feladták, a Habsburg Birodalom pedig „kegyelmesen elfogadta”, mint „Szent István Koronája egyik földjét”, de közigazgatásilag elkülönült a Habsburg Magyarországtól.

Az 1867-es kiegyezés után a fejedelemség megszűnt, az Osztrák-Magyar Monarchia részévé vált.

Tehát közigazgatásilag és politikailag egységesek voltak, de egy „nagyobb terv” részeként. Ez az „együttélés” röviddel az első világháború után véget ért, amikor a Birodalom darabokra tört, és Erdélyt Románia birtokába vette, és „újraegyesült” vele. (Ó, említettem már, hogy Mihai Viteazul – Vitéz Mihály – 1600-ban egyesítette Havasalföldet, Moldvát és Erdélyt? Igaz nem tartott akkor még sokáig, de erről sem nagyon szeretnek beszélni a magyar iskolákban.

1920 óta Románia része volt Erdély, kivéve a második világháborút, amikor egy szeletet (Észak-Erdélyt) „vissza” adták Magyarországnak. Ez volt az egyetlen időszak, amikor Magyarország, mint független állam teljes ellenőrzést gyakorolt Erdély egy részének felett.

Összegezve tehát, Magyarország és Erdély hivatalosan 99-101 évig egyesült:

1526–1570 (44 év), oszmán/Habsburg/ottomán-Habsburg szuverenitás alatt

1867–1918 (51 év) vagy 1920 (53 év) az Osztrák-Magyar Birodalom részeként (adókötelezettség)

1940–1944 (4 év) egy háborús megállapodás részeként


És mielőtt még megkapom, hogy "románpárti" vagyok elárulom, hogy nem, nem vagyok az. Erdélynek teljesen függetlennek kellett volna maradnia. Igaz remélem ma már nem történik ilyen, mivel etnikai okok miatt egyértelműen Romániához tartozunk már.



2023. jún. 23. 12:22
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

De magyarnak számítottak!


Csak kiváltságosok voltak, mai szóval kb.autonómiát élveztek, mint fentebb írtam.

2023. jún. 23. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
Ha azt mondom hogy kb. 1000 éve élnek Erdélyben magyarul beszélő emberek akiket mi a magyarság részének tekintünk azzal egyetértesz ?
2023. jún. 23. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
74%
Akkor is létezett formálisan a Magyar Királyság, a Habsburg császár egyben magyar király is volt. Én is írtam, volt külön közigazgatása, de Erdély a magyar Szent Korona uralma alatt állt.
2023. jún. 23. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
77%
Mert a teljes Kárpát medence magyar területnek minősül.
2023. jún. 23. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%
Erdélyben sokkal régebb óta élnek magyarok, mint itt az anyaországban.
2023. jún. 23. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%

Ez itt már jogi kérdés és valaki leírta, igen.


Hiába voltak hatalmi szünetek, kiváltságolt területek, külön kormányzás, OGY.


"Az egész Kárpát-medence magyarnak minősül", igen. A Szent Korona "testét" képezték, akkor is, ha olt időszak, mikor külön kormányozták, esetünkben Erdélyt. De azon belüli és kívüli kiváltságos, önigazgatással bíró tereületei, kunok, székelyk szászok székelyei is nem függetlenséget jelentettek.


A Horvát Királyság az,ami nem volt soha Magyarország része, viszont a Koronáé igen, mint TÁRSország.

Na ott nem volt magyar "uralom". Azon kíbül igen.

2023. jún. 23. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
0%
Fideszes vagy kérdező?
2023. jún. 23. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
0%

#17


Inkább valamelyik deviáns, magát pártnak minősítő haveri klubbal szimpatizál. :)

2023. jún. 23. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
51%
Erdély független volt de a partium Magyarországhoz tartozott mindig. A Szatmárnémeti-Nagyvárad-Arad-Temesvár vonalnak semmi keresnivalója nem lenne romániánál, ez nem erdély része.
2023. jún. 25. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

#19


Az igaz, és akartam is mondani, hogy nem minden Erdély ami ma a jelenlegi magyar-román határtól keletre van. Hanem; Máramaros egy része, a Partium, a Bánát fele és a Királyhágón túl kezdődik Erdély.


És nem. Annak sem kéne egy kompakt magyar tömbbel Romániához tartiznia.

De adjátok csak a hülyeségstafétabotot egymásnak. Legalább más nem, mosolyognak egyet a románok, hogy helyeslitek trianont eg "Erdély sose volt MO. része jááj".

Hát grat.

2023. jún. 25. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!