Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A CSOK Plusznak sikerül...

A CSOK Plusznak sikerül visszahoznia a lejtmenetből a magyar születésszámot, ami az utóbbi években nagyon aggasztóan lement?

Figyelt kérdés

Gyurcsány idején 98 ezer gyerek született évente kb. ez a szám most évről évre csökken. Tavaly épp hogy 86 ezer gyerek született Magyarországon. És ez a szám már sok éve szig. monoton csökken.

Érezhető hogy valami baj van, a fiatalok egyszerűen nem tudnak valamiért családot tervezni. Sokak szerint a lakhatási nehézség ennek az oka.

Mit gondoltok, a most felturbózott és a mostani piachoz alkalmazkodó CSOK Plusz meg fogja hozni végre az áttörést? Mert így tényleg tragikus gyorsasággal fogják átvenni a helyünket, már nem is a romák mert azok sem vállalnak már elég gyereket, hanem a harmadik világbeli migránsok fogják így átmenni az országot, ha ez nem változik.


jan. 8. 09:56
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

Ahhoz egy normális ország (is) kéne.

jan. 8. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
92%

Hát hogyne... Nem.

Ha 100 milliót adnának ingyen, akkor sem vállalnék gyereket, pláne nem Agyarországon.

jan. 8. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
91%

Többre lesz szükség ahhoz.

Ez egy összetett probléma.

Kevés a bölcsőde Magyarországon.Ez egy probléma.


Aztán, kevés a home office állás, kevés munkakörben van kismamás foglalkoztatás....stb

Az MTK nem elég családbarát, hanem inkább munkáltatóbarát.



Plusz, nem elég magasak a fizetések.

jan. 8. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
53%
Minek több magyar ? Nem elég, ami van ?
jan. 8. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%
Egy gyereket nem csak meg kell szülni, azt ha lehet normális körülmények között fel is kéne nevelni. Megnézem a gyermekorvosi ellátást, óvodákat, iskolákat, stb, a CSOK ezeken nem segít. Mint az orbáni rendszerben, kb azoknak segítség, akik nem szorulnak rá.
jan. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 2*Sü ***** válasza:
86%

Mivel eleve csökken a népesség, ezért kicsit az almát hasonlítod a körtéhez. Reálisabb képet kapunk, ha arányaiban vizsgáljuk a dolgot.


Gyurcsány idejében – mondjuk 2006-ban – volt 2 435 157 szülőképes korú nő (15–49 éves). Ehhez volt 99 871 élve születés. Azaz abban az évben a szülőképes korú nők 4,1%-a szült gyereket. A termékenységi arányszám 1,34 volt.


2022-ben volt 2 131 847 szülőképes korú nő, és 88 491 gyerek született. Ebben az évben a szülőképes korú nők 4,15%-a szült gyereket, a termékenységi arányszám 1,52 volt.


Úgy a tendenciákat nézve Gyurcsányig a termékenységi arányszám nüansznyi növekedést mutatott. 2008-tól kezdett csökkenni – 1,35-ről –, és 2011-ben fogott padlót – 1,23-mal – (ennek oka véleményem szerint alapvetően a világgazdasági válság volt, ami nyilván Magyarországon is éreztette a hatását). Onnantól növekedésnek indult, és 2021-ben tetőzött (1,59-cel). Megint csak a saját véleményem szerint ennek az oka is pozitív világgazdasági helyzet volt, amiben Magyarországon is nőtt az életszínvonal valamennyire (noha megint a saját véleményem szerint koránt sem annyira, mint amennyire a kedvező világgazdasági helyzet erre lehetőséget adott volna).


> Érezhető hogy valami baj van, a fiatalok egyszerűen nem tudnak valamiért családot tervezni. Sokak szerint a lakhatási nehézség ennek az oka.


Szerintem ez csak részben igaz. Részben lehet oka az alacsony gyerekvállalási hajlandóságnak az, hogy nehéz önálló ingatlanhoz jutni. De szerintem ez csak egy része a problémának. A családok általános gazdasági helyzete részben erre is hatással van, másrészt egyéb szempontokra is hatással van. (Mert addig oké, hogy van hova szülni, de lesz-e pénz mondjuk pelenkára, gyerekjátékokra, a gyerekkel járó költségekre.) Számomra kérdés, hogy ha a CSOK-ra költött összeg inkább közvetlenül a családok bevételét növelte volna, illetve az intézményrendszer javítására – egészségügy, oktatás – az mennyivel rosszabb helyzetet okozott volna demográfiai szempontból. (Mondjuk ellenérv itt, hogy a gyerekvállalási hajlandóság és a jólét mintha a világban fordított arányosságban állna.)


Amúgy a CSOK Pluszról aligha lehetne bármit is mondani, lévén – ha jól rémlik – októberben jelentették be, így – biológiai okok miatt – a hatása legkorábban 9 hónappal később, azaz valamikor a nyáron éreztetné a hatását. De a problémája nagyjából ugyanaz, mint az addigi CSOK-nak és babavárónak. Nem rászorultsági alapon jár, így borítékolhatóan kevésbé hatékony illetve drágább az államnak (azaz nekünk), mint egy rászorultsági szempontokat is figyelembe vevő támogatási modell. És mivel relatíve szélesebb tömegeknek jár, ezért szépen beépül az ingatlanok árába is. Tehát erősen kérdéses, hogy valóban azok járnak-e jól, akik kapják, vagy azok, akik ingatlanokkal kereskednek.


Nem azt mondom, hogy ezeknek a támogatásoknak abszolút nincs hatása, de annyi biztos messze nincs – és hasonló formában nem is lesz – olyan mértékű hatása, ami képes lenne a népességcsökkenést megállítani. Én egy államilag koordinált, államilag szabályozott árú ingatlanhoz jutási lehetőséget jobban preferálnék, ami rászorultsági szempontokat is figyelembe vesz.


Mondjuk azt is hozzá kell tenni, hogy úgy Európaszerte hasonló problémákkal küzdenek az országok, és igazán jó megoldást egyik ország sem talált.

jan. 8. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Számokról van szó, nem almát hasonlítunk a köréhez.
jan. 8. 10:59
 8/23 anonim ***** válasza:
94%
A magyar születésszám nem alacsony, csak javában mostanában külföldön történik, mert egy fidesz nevű bűnszervezet átvette itt a hatalmat, és sok százezer magyarnak nincs kedve ide gyereket szülni.
jan. 8. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 2*Sü ***** válasza:
73%

#7 > Számokról van szó, nem almát hasonlítunk a köréhez.


Ahogy az én válaszomban leírtaknál is számok vannak. Ami nagyon nem mindegy, hogy milyen számokról beszélünk. Ha azt mondom, hogy a levesben 30 gramm só van, az egy szám. Oké, de ha azt akarjuk vizsgálni, hogy mennyire sós a leves, akkor nagyon nem mindegy, hogy 5 liter levesben van ennyi, vagy 1 merőkanálnyi levesben van ennyi. A leves sósságát sokkal jobban kifejezi a gramm/liter arány, mint önmagában a gramm.


A demográfiai folyamatok esetén ugyanígy nem jó önmagában a születések számát vizsgálni. Lehet – hasamra csapok –, hogy a honfoglalás utáni évszázadokban évente „csak” 20 000 gyerek született, ami jóval kevesebb a 98 és a 86 ezernél is. Oké, csak akkor mondjuk voltuk másfél millióan, az a 20 ezer gyerek egy erős népességnövekedést jelentett, ma meg a 98 ezer is egy markánsabb népességcsökkenést. Ugyanígy ma is akkor kapsz reálisabb képet a népesség alakulásáról, ha a gyerekek számát ahhoz arányosítod, hogy amúgy hány gyerek születhetne potenciálisan, mondjuk a szülőképes korú nők számához arányosítva.

jan. 8. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

Számokról van szó. Tény, hogy még Gyurcsány rendszere is ami szintén szar volt, 98 ezer gyereket tudott kitermelni évente, Orbán jelenlegi rendszere csak 86 ezret. És ebben már a roma gyerekek is benne vannak persze.

Nagy kérdés, hogy a CSOK Plusz megoldást jelent-e erre a talán legnagyobb problémára ha a magyarság jövőjét nézzük. Mert ha így haladunk itt 10-20 év múlva migráns többség lesz, ezért is hoz fél millát belőlük Viktor.

jan. 8. 12:56
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!