Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Honnan volt pénz a Szocializmu...

Honnan volt pénz a Szocializmusban?

Figyelt kérdés
Az 1950-s évektől kezdődően egyszerre hatalmas méretű beruházások kezdődtek Magyarországon. De komolyabb anyagi tartalékok nem voltak. Építettek( gyárakat, utakat, vízhálózat, repülőtér, panelházak), mindenkinek adtak munkát ha már nem volt rá szükség akkor is. A szolgáltatásokat nagyon olcsón kapták az emberek. Szóval honnan volt az a töménytelen pénz?
2011. ápr. 2. 17:21
1 2
 1/15 bumbi02 ***** válasza:
65%
többnyire kölcsönökből.. ennek köszönhető a mai államadósság. elöször felvettek egy kölcsönt majd nem tudták fizetni kellett még egy, és máig tartó adósságspirálba esett Magyarország.
2011. ápr. 2. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Nagyobb kölcsönök az 1980-as években lettek felvéve. A nagyobb építkezések ekkorára már befejeződtek.
2011. ápr. 2. 17:35
 3/15 anonim ***** válasza:
82%

Az államadósságnak csak a kisebbik része keletkezett akkor.


A háború után Európa segélyeket kapott az újjáépítéshez, amelyből Magyarország 422 millió dollárt kapott, ez mai árfolyamon durván 80 milliárd forint, államosítottak amit bírtak, így nagy mennyiségű magánvagyon került állami kézbe, ezen kívül a legnagyobb cégek állami cégek voltak, amik annak termeltek profitot (már amennyit), és igen, kölcsönt is vettek fel.

2011. ápr. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
57%
Vagyis a 422 millió dollár most ér annyit.
2011. ápr. 2. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
80%
A termelésből, amit ma már csak a könyvekből ismernek legtöbben, a KGST-ből, az áru csere forgalomból ami a szoc. országok között zajlott, a békekölcsönökből.
2011. ápr. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
91%

Az első nem egészen igaz.

A szocik jelentősebb külföldi hitelt csak a 70-es évek után vettek fel. De a rendszerváltáskori államadósság meg sem közelítette a mait. Azóta minden kormány vett fel,nem is kevés hitelt.

A kérdésedre pedig:

Az 52-54-es években az Adóhivatalnál dolgoztam.

Igen magas adókat vetettek ki a ház és a földtulajdonosokra. Minden ház után kellet adót fizetni,ahol lakó volt,ott legalább a dupláját. De volt pl. ebadó,fekália-adó,egy-két évig gyermektelenségi-adó is.

Két alkalommal is kellett jegyezni Béke-kölcsönt. Ennek legalább egyhavi fizetésnek kellett lenni. Aki nem állami helyen dolgozott.pl. kisiparos,paraszt stb. annak pedig egy jelentős összeget kellett fizetnie.

Az állam arra fordította a bevételeket,amit a tervgazdaság érdekében fontosnak ítélt.

A háború utáni romeltakarításban,és újjáépítésben pedig rengetegen önként és ingyen dolgoztak. Ez a tendencia megmaradt a forradalom után is. Aki házat épített,annak társadalmi munkában segítettek a rokonok,barátok,munkatársak.Sokszor még a szakmunkákat is a munkatársak stb. végezték egy jó ebédért cserébe.

Ez mind nem került pénzébe az államnak.

2011. ápr. 2. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Tyler913 ***** válasza:
60%
Utolsonak: jah,ma mar az is buntetendo,ha a haverok segitenek az epitkezesben.Ennek ellenere azert nem sirom vissza a szocializmust:)
2011. ápr. 2. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
56%
A fő indítólöket nekünk a Szovjetunió volt a KGST-vel.Arról szólt az egész,hogy fel kellett zárkóztatni a lemaradott országokat(erről szólna az Eu is csak hát...).Miután meg volt az indítólöket onnantól tudtunk támaszkodni a tsz-ekre és a gyárakra,állami gazdaságokra.Az első hitelt 1975 körül vettük fel ami azért kellett,hogy fejlesszük a gyárakat,hogy a világ minden pontjára tudjunk exportálni+ az emberek is kaptak jócskán belőle.Jól ki volt ez találva,csak nem kellett volna szét verni...
2011. ápr. 2. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
25%

"Az 1950-s évektől kezdődően egyszerre hatalmas méretű beruházások kezdődtek Magyarországon."


Kisebbek, mint pl. nyugaton. Ugyanis Magyarország lassabban fejlődött, mint a kapitalista országok.


"De komolyabb anyagi tartalékok nem voltak."


Nemcsak "tartalékokból" lehet építkezni, lehet termelni is.


"A szolgáltatásokat nagyon olcsón kapták az emberek."


Kivéve, amit nem kaptak. Mert pl. a villamosjegy olcsó volt, telefonja viszont nagyon kevés embernek volt.


"Szóval honnan volt az a töménytelen pénz?"


A magyar gazdaság 1989-ben kb. 30%-kal kisebb volt, mint ma. Szóval nem volt semmiféle töméntelen pénz a cuclizmusban. Be kellene fejezni ezt az öreges, hazug nosztalgiázást a Kádár-korszakkal kapcsolatban. Akármennyiszer hazudozzátok róla, hogy aranykor volt, nem jön vissza, világos?

2011. ápr. 2. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
35%

19:24


"A fő indítólöket nekünk a Szovjetunió volt a KGST-vel.Arról szólt az egész,hogy fel kellett zárkóztatni a lemaradott országokat"


A KGST-n belül Vietnam és Mongólia voltak az elmaradott országok, a SZU és mondjuk Csehszlovákia a fejlettek. Úgyhogy nem volt semmiféle felzárkóztatás, leszámítva azt, hogy Magyarországnak mondjuk vietnami gumit kellett vennie baráti áron, hogy a vietnamiaknak meglegyen a három kanál rizsre való.


A KGST nem adott túl nagy "löketet" Magyarországnak, kész szerencse, hogy Magyarország, ellentétben mondjuk az NDK-val vagy Bulgáriával képes volt nyugati piacra is exportálni. Ugyanis pl. Bulgária és az NDK szabályosan abból éltek, hogy piaci ár alatt kapták a kőalajat a SZU-tól, és azt nyugatra már piaci áron exportálták. A KGST egy politikai célzatú rendszer volt, nem volt hatékony, az egész arról szólt, hogy a SZU próbálta dotálni a nála is gyengébb kliensállamait, hogy ne lázadjanak fel.

2011. ápr. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!