Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek Horthy Miklós...

Szerintetek Horthy Miklós antiszemita volt?

Figyelt kérdés

2014. júl. 12. 14:18
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Az antiszemitizmus meggyőződésből vagy vak gyűlöletből fakad, nem család megfélemlítéséből. Az egy más tészta.


Ami a zsidó mentést illeti, szerintem nem volt igazán hatásos, sőt. Csak Budapestre koncentrált valamennyire, de ott is csak azért, mert félt, hogy az oroszok szőnyegbombáznák Bp-t, ill., tartott a csendőrök Bp-be vonulásától, ezért még a vasútállomáson visszafordította őket.


Én csak két idézetét hoznám fel.



"Az egyik szemrehányás arra vonatkozott, hogy Magyarországon állítólag túl enyhén kezelik a zsidókat. Ebben a kérdésben minden elbizakodottság nélkül hivatkozom arra, hogy annak idején én voltam az első, aki szót emeltem a zsidók destruktív magatartása ellen, és azóta megfelelő intézkedéseket tettem befolyásuk visszaszorítására."


Horthy Miklós azokra a vádakra válaszolva, miszerint Magyarország nem lép fel elég erőteljesen a zsidók ellen

Szinai Miklós – Szűcs László: Horthy Miklós titkos iratai.Kossuth, Budapest, 1962, 392



"Ami a zsidókérdést illeti, én egész életemben antiszemita voltam, zsidókkal sohasem érintkeztem. Tűrhetetlennek tartottam, hogy itt Magyarországon minden-minden gyár, bank, vagyon, üzlet, színház, újság, kereskedelem stb. zsidókezekben legyen, és hogy a magyar tükörképe – kivált külföldön – a zsidó. Azonban, minthogy a kormányzat egyik legfontosabb feladatának az életstandard emelését tartom, tehát gazdagodnunk kell, lehetetlen a zsidókat, kiknek minden a kezükben volt, egy-két év leforgása alatt kikapcsolni, és hozzá nem értő, leginkább értéktelen, nagyszájú elemekkel helyettesíteni, mert tönkre megyünk. Ehhez legalább egy emberöltő kell. Én hirdettem talán először hangosan az antiszemitizmust, azonban nem nézhetek nyugodtan embertelenségeket, szadista, oktalan megaláztatásokat, mikor még szükségünk van rájuk."


Horthy Miklós levele gróf Teleki Pálhoz 1940. október 14-én


És megismételném az utolsó mondatrészt: "mikor MÉG szükség van rájuk". Szerintem ez elég egyenes beszéd, azt jelenti, ha már nélkülözhetőek, akkor bármit lehet velük csinálni.

2014. júl. 12. 15:19
 12/20 Dick Esmen ***** válasza:
93%
Az volt DE ellenezte a zsidók kiirtását.
2014. júl. 12. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
32%

Nem kell aggódni, pár év és teljese tisztára mossák. Aztán majd lehet éltetni jobbra-balra.

A deportálások mellett érdemes megemlíteni más hőstetteit is, azokat amik a Don-kanyarhoz vezettek pl.

A XX. század legnagyobb magyar katasztrófáiból kettőért is felelős, el lehet dönteni, mennyire volt antiszemita meg hasonlók...

2014. júl. 12. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
Ott a forrásod amiben leírja, hogy antiszemita volt, akkor minek tetted fel a kérdést??
2014. júl. 12. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
62%

ma 15:19


Ez egy wikipediás idézet, természetesen -ahogy azt már megszokhattuk- zéró forrásmegjelenéssel. Teljesen hiteltelennek tartja minden normális ember.

2014. júl. 12. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
42%
Fenntartom, hogy Horthy nem volt antiszemita. Csak egy "báb". Mert más nem lehetett abban az időszakban, csupán báb.
2014. júl. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
70%

Horthy időszakában MO-n nem voltak deportálások, nem volt háború. Magyarországon Szálasival kezdődött a terror, akkor Horthy pedig már nem volt kormányzó. Persze bizonyos gazdasági függés Németországgal szemben jelen volt, de az megmaradt a pénzügyek területén.

A két idézetet vitatom, a wikipedia nem jó forrás, ha Horthy egyenesen kimondta volna valaha is h ő bizony "antiszemita", akk a holokauszt után már rég szétcincálták volna. Ha mégis igaz lenne, akk az 1. idézetben szerintem a szabadkművességre gondolt, azt Horthy betiltatta, jól is tette.


Egyébként nem értem ezeket az önbizalomtól hevített önjelölt internet történészeket, néha utánanézhetnének az RTL-ről szedett tudásuk hitelességének.

2014. júl. 12. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
79%

Igen, az volt, saját maga szerint, akkor én nem vonhatom kétségbe.

Köszi kérdezõ az idézeteket, megspóroltad nekem.

Pótolom a forrásmegjelölést: az elsõ, emlékeim szerint Horthy emlékirataiban található, természetesen a levéltron kívül.

A másodikhoz ( "egész életemben antiszemita voltam" ) link: [link] aki idézi, az Turbucz Dávid történész doktorandusz, aki túl van már egy Horthy Miklós politikai életművét feldolgozó köteten (Napvilág Kiadó, 2011). Ahol megjelent: Magyar Nemzet, pntosabban [link] - 2012. május 27., 07:30 , de asszem a papír - kiadásban is megjelent. Remélem nem gondolja senki, hogy a Magyar Nemzet hamisítványokkal akarja lejáratni õfõméltóságát. :)


# 9: Mibõl gondolod, hogy a hozzád közel állók vére vöösebb, mint azé, aki elõtted feksszik?

Attól eltekntve, hogy a hasonlatod durván eltúlzott.


"ellenezte a zsidók kiirtását."

Azért "csinnbe" nem ment értük. Koszorúst nem a zsidók miatt,hanem a csendõrpucs miatt, saját hatalma megóvására rendelte Pestre.


"Horthy időszakában MO-n nem voltak deportálások"

Nemáár. 1944. május 15. és július 9. között ( hat hét alatt ) közel 440 ezer zsidót szállítottak ki Auschwitzba. Szálasi csak okt. 16-án vette át a hatalmat.

2014. júl. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 David82 ***** válasza:

Attól függ, hogy kinek a szemszögéből nézzük. Állítólag megakadályozta, hogy a magyarországi izraelitákat külföldre hurcolják munkatáborokba. Ugyanakkor engedélyezte a zsidótörvények kinyilvánítását.

Tehát attól függ, kinek a szemszögéből nézzük.

2014. aug. 13. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
De még hogy...!
2021. máj. 26. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!