Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért kellett eltörölni a...

Miért kellett eltörölni a földfelszíni analóg televíziósugárzást? Most kábel tv nélkül nem tudok TV-zni, pedig nem is vagyok falusi.

Figyelt kérdés

Budapest külvárosában élek. Nem tévézek gyakran és nem vet fel a pénz, ezért beérem az ingyen csatornákkal. Amíg volt analóg műsorszórás, addig egy sima, TV tetejére állított kétágú szobaantennával bejött az M1,M2,TV2,RTL KLUB tökéletesen, meg két helyi és egy kereskedelmi csatorna kicsit szemcsésen. Az antennát a gyár egyik irodájának lomtalanításakor szereztem, a TV-met a szüleimtől örököltem a 80-as években. Ennyi felszerelés elég volt hozzá, hogy pusztán a villanyszámla fizetésével 7 csatornát nézhessek.


Bejött a digitális átállás. A Videoton TV-men nem volt olyan széles a keresősáv, hogy bekeressem rajta a set-top boxot, és nincs rajta AV-port. Remek.


Egy völgyben éltek, ezért a szobaantennával bejön a TV2 meg az RTL KLUB, úgy, hogy azt mondja a TV-bemondó, hogy "Mukk!", a kép elkockásodik, 3 másodpercre eltűnik, majd bejön, azt mondja "Mikk!" és megismétlődik. Több csatornát be sem tudott keresni a set-top box.


Nagyszüleim vidéken tetőantennával rendelkeznek, bejöttek nekik az M1,M2,TV2,RTL, plusz egy szlovák, egy román és egy ukrán csatorna.


Most elvileg a tetőantennával bejönne nekik a 7 digitális ingyenes adás, ha lenne pénzük set-top-boxra és új TV-re. Az őket 70-es évek óta hűségesen kiszolgáló fekete-fehér Videoton gondolom szintén túl kevés frekvenciát ismer ahhoz, hogy bejöjjön rajta a set-top-box.


Megérte emberek tömegét kizárni az ingyenes TV-zés lehetőségéből és előnyben részesíteni azokat akik részletre vesznek "lapostévét", mert valami EU-s marha kitalálta, hogy mától így kell tévézni? Luxemburgban meg Brüsszelben ahol "havi kétszáz pengő fixszel, ma ez ember könnyen viccel"-stílusú élet van, lehet, hogy könnyű megvenni a legújabb kütyüket, de itt más a helyzet a legtöbb ember számára.



#analóg #antenna #analog TV
2014. nov. 3. 16:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A technikai "fejlődésnek" van egy olyan szakasza, amikor adott irányban megreked a pénzügyi "fejlődés", azaz pénzügyi szempontból zsákutcába jutott. Ilyenkor szokás új műszaki irányba menni, mert ott (egyelőre) dől a pénz.
2014. nov. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Vadkan01 ***** válasza:
29%
Az üzlet rosszindulatú és véresszájú is tud lenni, vagyis inkább legtöbbször az.
2014. nov. 3. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
85%
Na ne viccelj, azért ne negyven éves tv-vel akarjatok a 21. században tévézni. Használt képcsöves tv-t, amit már fogsz tudni használni a set-top boxszal, már 4-5 ezer forintér vehetsz. Nem muszáj teljesen új tv-t venni. Szerintem nagyszüleid is össze tudnak spórolni 10 ezer forintot egy olcsó set-top box, használt tv párosra.
2014. nov. 3. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
92%

A technikai fejlődés miatt időnként egyszerűen muszáj a szabványokon módosítani. Így járt a filmes fényképezés, a fekete lemez, a floppy drive, és sorolhatnánk. Ezekben az esetekben az államnak nem volt feladata, mert a régi technika kipusztult magától. A digitális átállás esetén az állam azért lépett be, mert a frekvenciák kiosztása állami feladat. A a digitális sugárzásnak pedig van egy óriási előnye, sokkal keskenyebb frekvencia tartománnyal is megelégszik, és azon sokkal jobb képminőséget biztosít. Ez két okból fontos, egyrészt jó minőségű TV adással lát el olyan területeket, ahol nincs kábelTV, másrészt felszabadít frekvenciákat. Mindkét érv fontos. Az analóg frekvenciasávban nem lehetett volna HD minőségű TV adást sugározni, holott a nézőknek erre már meg volt az igénye. 2010-ben már gyakorlatilag csak nagy felbontású TV-t lehetett kapni a boltokban (LCD, plazma), a vásárlók joggal várták el, hogy kapjanak hozzá műsort is. Másrészt, egyáltalán nem utolsó sorban, a felszabaduló frekvenciákat át lehetett csoportosítani más célra. Jelenleg a világ a vezeték nélküli kommunikáció felé halad (wifi, bluetoth, GSM, 3G, stb) Minden ilyen kütyünek kell egy frekvenciasáv, amin kommunikálhat. Ezeknek a frekvenciasávoknak értéke van. Nem is kevés. Kb 1 hónapja zárult frekvenciatenderen 100 milliárd forint körüli összegért adtak koncesszióba új frekvenciatartományokat.

Az "EU-s marha", nem szórakozásból döntött az analóg műsorszórás megszüntetéséről, hanem azért mert ezeket a sávokat más célra kívánta hasznosítani.


Igazából ha a képminőség nem jó, akkor valószínűleg az antennával lesz a gond. Sajnos túl sok reklámban terjedt a digitális átállás idején, hogy "akár egy szobaantennával is fogható". Ez egyszerűen nem igaz. Normális tetőantenna kell! Kellet volna az már az analóghoz is, csak ott a szobaantenna forgatásával még ki lehetett préselni a kevésbé szemcsés képet.

2014. nov. 3. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
45%

Kérdező én átérzem a helyzeted, de ez már nagyon régóta be lett jelentve, hogy fel kéne rá készülni. Az, hogy a mindenkori kormány bszott rá, és nem volt széles körben hirdetve, az a mindenkori kormány hibája.


Bár nekünk kábel van, most néztem set-top-boxot. 8 000 forint, SCART van rajta, tehát elméletileg működnie kell a régi videoton TV-kel is. 8 000 forintot pedig - nem baszogatásképp tényleg! - , nem hiszem, hogy olyan lehetetlen lett volna félretenni mióta tényleg széles körben hirdetik az átállást.

2014. nov. 3. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
84%
Amúgy a rászorulók igényelhettek ingyen set-top boxot.
2014. nov. 3. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
84%
Fejlődik a világ, nem várhatod el, hogy mindenből megmaradjon a régi 100-200 éven keresztül!
2014. nov. 3. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
83%

Nem várhatod el hogy megálljon a fejlődés, csak mert neked derogál fizetni egy szolgáltatásért!!

Amúgy most éppen netezel, tehát van számítógéped, van interneted, mi a probléma? Mindent meg lehet nézni a neten.

2014. nov. 3. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
80%

A magyar TV nézők legnagyobb része olyan TV készülékkel rendelkezik, amire megoldható a set top box rákötése. Szintén elég sokaknak van már olyan tévéje amihez set top box sem kell, mert az már be van építve a tévébe. Most amiatt az elhanyagolható számú ember miatt, akiknek 40 éves tévéje van, ne kelljen megállni a fejlődéssel.

Mellesleg most a MinDig TV Extra két új multiplexet vett használatba ( amiből 1 országos lefedettségű ), és emiatt sok új ( és minőségi ) csatorna került be a kínálatba ( FOX, Paramount Channel, DIGI Sport, Discovery, Animal Planet...stb ). Ezt nem tudták volna megtenni ha nem szüntetik meg az analóg sugárzást.

Emellett ott van a 800 MHz-es sávban történő 4G mobilszolgáltatás, amivel az ország közel 100%-át le tudják fedni gyors mobilinternettel. Tudtommal ez sem indulhatna el, ha nem kapcsolták volna le az analógot.

2014. nov. 3. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
Annak pedig, aki 40 éves tévével akarja nézni fekete-fehérben a digitális műsort, tudom javasolni az RF modulátorral rendelkező set-top-box-okat. Ilyen 3db is van a családomban, egy Columbia T-HD 2500 CX PLUS PVR, és 2db WayteQ HD-95RF. Igaz, egyik sem a 8.000Ft-os kategória, mert a Columbia több, mint 20e volt 1 év alap csomaggal, míg a WayteQ-ek ~10-11e Ft volt. És mind3 azért lett véve, mert nem volt Scart a TV-n. Azóta 2 tévé le lett cserélve scart-osra, de a harmadik azóta is köszöni, jól érzi magát, és működik. De ha valaki nem találna RF modulátorral szerelt stb-ot, akkor lehet kapni külön is, kb 5.000 Ft-ért. Egyetlen feltétele az RF modulátornak, hogy a tv alkalmas legyen PAL norma szerint az UHF (21-69) adások vételére. Szóval Favorit TV ( [link] kilőve! Én ilyenen nézem a mai napig: Beijing 837 ( [link] Meg néha ilyenen: Videoton Super Color ( [link] Szóval megoldható, csak akarni kell, és nem mindenért a mindenkori kormányt szidni.
2015. okt. 30. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!