Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kijelenthető még, hogy hogy a...

Kijelenthető még, hogy hogy a nyugat-európai "átlag" (például németek, osztrákok, franciák) jobban él, mint a magyar "átlag"?

Figyelt kérdés

Én azt tapasztalom, hogy Magyarország és a "Nyugat" között egyre kisebb a különbség. Rendben, én Budapesten élek, ami az ország legeslegfejlettebb része, de azon belül Kőbányán, ami a fővárosi viszonyok közt szegényebb kerületnek számít és itt is azt tapasztalom, hogy az itt élő emberek nem sokban különböznek azoktól, akiket például Ausztriában vagy Németországban láttam.

Nem tudom, hogy ez azért van, mert Nyugat-Európa csúszik le lassan hazánk szintjére vagy valóban Magyarország zárkózik fel hozzájuk, de én tényleg ezt tapasztalom.

Nem éltem még egyik helyen sem, de rendszeresen olvasom a Határátkelő blogot, ahol igazából nagyon sok negatív tapasztalatot olvasni (érzésre ezek vannak többségben). Tegnap például egy olyat olvastam, hogy egy srác egy McDonald's-ban dolgozik Ausztriában, és elmondása szerint semmivel sem jobb (fizetésügyileg sem), mintha itthon csinálná ugyanezt. Több bejegyzésben is olvastam már, hogy tapasztalatok alapján az "egyszerű" munkások Nyugat-Európában is ugyanolyan szarul élnek, mint itthon, pedig valljuk be, talán ez a legszélesebb réteg. De mint mondtam, nekem személyes tapasztalataim nincsenek ott-élés szempontjából, csak felszínes, "jártam már ott"-kategóriájúak.

Nektek mi a véleményetek erről?

19/f



2014. nov. 16. 10:36
1 2 3 4 5 6
 11/54 anonim ***** válasza:
100%

Anyám, add el a házat, diplomát akarok

Itt a fizetős felsőoktatás

A kormány nyilvánosságra került keretszámjavaslata szerint a 2013-ban egyetemre kerülő diákok túlnyomó többségének tanulmányait már csak részben finanszírozza az állam. A jövőre egyetemre felvett diákok több mint 80 százaléka így részben vagy egészen maga lesz kénytelen megfizetni tanulása költségeit. A havi költség még a részösztöndíjasoknál is magasabb lehet Bokros Lajos egykori tandíjánál.


[link]

2014. nov. 16. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/54 anonim ***** válasza:
100%

# 9/10 Időpont ma 11:42


Egyrészt nem állítottam azt, hogy a spanjaim (bár mivel láthatóan csak szlengmagyart beszélsz, nem várom el, hogy megértsd mit mondok). Másrészt meg pláne nem nagy spanjaim... mondatértelmezés egyes.


De nesze keksz: Egyikük Norwich City. Nem mintha ilyet állítottam volna, de azért, hogy felfogd: Nincs autója, és nem tud elmenni étterembe csak ha spórol rá (kínai kifőzde , sarki görög gyrosos =/= étterem...), valamint a TVjük sem a legújabb ívelt 3D ledes 300 centis atyaúristen, de aközül még soha nem kellett választania, hogy épp a villanyszámlát fizesse be, vagy főtt ételt egyen otthon.

2014. nov. 16. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/54 anonim ***** válasza:
100%

A kereskedelem és marketing, valamint a pénzügy és számvitel tanulmányokért a Budapesti Corvinus Egyetemen 225 ezer forintot kell fizetni félévenként, a Budapesti Gazdasági Főiskolán pedig 208 ezret. A BGF-en az angol vagy német nyelven folyó kereskedelem és marketing képzés 352 ezer, az angol nyelvű pénzügy és számvitel képzés pedig 320 ezer forint szemeszterenként. Mindkét szakon 160 ezer a féléves tandíj a Debreceni Egyetemen. A kereskedelem és marketing képzés a Kaposvári Egyetemen és a Nyugat-magyarországi Egyetemen 130 ezer forintba kerül, míg a Miskolci Egyetemen 120 ezer egy félév. A BKF-en a magyar nyelven folyó költségtérítéses kereskedelem és marketing képzésért 268 ezer, az angol nyelvűért pedig 305 ezer forintot kell fizetniük a diákoknak.


A turizmus-vendéglátásért a Budapesti Corvinus Egyetemen 225 ezer forintot, a Budapesti Gazdálkodási Főiskolán 208 ezer forintot - az angol és német nyelvű tanulmányokért 352 ezer forintot -, míg a Debreceni Egyetemen 160 ezer, a Miskolci Egyetemen pedig 120 ezer forintot kérnek. A költségtérítéses mérnök-informatikus szakon a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen félévenként 279 ezer, a Gábor Dénes Főiskolán 210 ezer, a Dunaújvárosi Főiskolán és a Miskolci Egyetemen pedig 160 ezer forint a tandíj. Az Óbudai Egyetemen a képzés ára 195 ezer forint.

2014. nov. 16. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/54 anonim ***** válasza:
25%

65% te most játsszod a hülyét?

Tudod van állami hely meg van a fizetős.

Te a fizetősöket linkelted be.

Innentől kezdve nincs miről beszélni.

2014. nov. 16. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 anonim ***** válasza:
29%

12.


Hát ez aztán nagyon nagy dolog, ahhoz képest, amit én kifejtettem forintra pontosan Miskolccal kapcsolatban, amiben lehet van kis eltérés, de akik ott dolgoznak nem szenvednek ugyan úgy hiányt.

Szal nem kell előadni, hogy mekkora szakadék van...

2014. nov. 16. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 goaus ***** válasza:
72%
Óriási különbség van a nyugati átlag, meg a magyar között. Felzárkózni meg nem fogunk, mert ha megemelik itt is mondjuk 1500 euróra az átlagbéreket, az összes cég elhúz innen, mi nekik az olcsó munkaerő miatt vagyunk fontosak. Hogy saját szemszögből érzékeltessem: Mo-on egy hegesztő 150 ezer körül kap kézhez mondjuk, kinn meg nyelvtudás nélkül 5-700 ezer, nyelvtudással, olajiparban 1,5-2 milliót kap. Kb ez jellemzi mekkora a szakadék...
2014. nov. 16. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 anonim ***** válasza:
92%

# 15/15 Időpont ma 12:01


Amit te úgy vezettél le, az egy párról szólt, kapásból kétszerezted tehát a fizut. Én egyedülállóról beszéltem...

2014. nov. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 anonim ***** válasza:
25%

Ha nem párra számolok, akkor se jön ki más.

Vagy most arra gondolsz, hogy a Mekis ismerősöd egyedül bérel egy lakást?

Ugye nem?

2014. nov. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/54 anonim ***** válasza:
82%

" Sokszor járok náluk, az árak sok mindenben hasonlóak, ami drágább, az sem arányosan. Egyedül a lakhatás kerül többe, de az sem a fizetésekkel arányosan."


Nem csak a lakhatas kerul tobbe. Az elelmiszer egy resze, az energia, a szolgaltatasok is sokkal dragabbak, es persze az ingatlanok, ahogy irod.


Ezzel egyutt is az atlag nyugati sokkal jobban el mint az atlag magyar, de nem annyival, amennyit a puszta szamok mutatnak.

2014. nov. 16. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/54 anonim ***** válasza:
86%

Sokan elfelejtik, hogy a "Nyugat" nem egy homogén ország, hanem azon belül is vannak irdatlan különbségek.


Pár napja olvastam az egyik blogon, hogy milyen szart kint élni Angliában. Odaírtam konkrét árakkal, hogy milyen jó élni Ausztriában és Németországban, amire a válasz az volt, hogy jó, de Ausztria és Németország más világ.


Innentől fogva én azt mondom, hogy míg Anglia mostanra már egy irdatlan méretű szemétdombbá változott, addig a fentebb említett országok még élhetőek és bizony jól ki lehet jönni a fizetésből.


Több ismerősöm és anyám is dolgozik/dolgozott a német területeken és senki sem panaszkodott még nekem. Anyámtól tudom, hogy az árak Németországban alacsonyabbak mint itthon, köszönhetően például az alacsonyabb áfának. Neki ugyan fizették a szállást, szóval ő erre nem tudna mit mondani, viszont más ismerősök akik Grazban, Stuttgartban, Düsseldorfban és Münchenben laknak, mindenki azt mondja hogy jobban kijönnek, mintha itthon dolgoznának.


Egyik ismerős mérnök, ő 2500 euró körül keres nettóban. Az albérlet rezsivel összesen olyan 650-700 euró körül alakul és nem egyedül lakik, úgyhogy neki még ennyibe sem kerül.


Másik ismerős vágóhídon van, ő 1400-1500 eurót keres havonta, 2 másik testvérével lakik együtt, neki 400 euró körül van a lakbér, ami úgy 1200 euró lehet összesen (drága környék, nincs mese).


Harmadik ismerős Münchenben tanul az egyetemen, mellette dolgozik, kollégiumban lakik, de még így is több száz eurót félre tud havonta tenni, szóval nem szűkölködik.


Negyedik ismerős pedig egyszerű futár, saját állítása szerint ő is olyan 1400-1500 euró körül keres és 7-800 euró körül van a lakása. Egyedül él ott.


Természetesen mindenkinél van még 13. és 14. havi bér -aki nem alkalmi munkás, mint a diák-; ami átlagban összesen éves szinte 3000+ euró függően a fizetéstől. Ez mellé pedig jön az, hogy az albérlet árak a MAGYAR fizetéshez képest nagyon magasak, viszont ottani fizetéshez képest annyira nem.


Ausztriában ugyan nincs minimálbér, de 1000-1100 eurót mindenki megkeres. Ha felmész egy albérletes oldalra, ott meg olyan bérleti díjak vannak, hogy 4-500 euró+50-100 euró rezsi és akkor nem egy lepukkant koszfészekben kell laknod. Magyarországon minimum 60-70k-t keresnek az emberek és egy városban a lepukkant albérlet is 40k-nál kezdődik + 20-30k rezsi. Magyarországon nem lehet a minimálbérből megélni.


A másik, hogy jött itt valaki a havi 140k-s fizetéssel. Remélem azt tudod, hogy itthon a medián jövedelem havi nettó 110-120k. Ez az az összeg, aminél az emberek pont 50%-a keres többet és kevesebbet. Ugyanez az összeg Ausztriában például 1597 euró, nettó. Az élelmiszerárak pedig Ausztriában olyan szinten vannak, mint itthon. Elég csak beírni, hogy spar.at és megnézni az aktuális katalógust. Ezen felül pedig bónuszként nem etetnek annyi szemetet az emberrel, mint itthon.


mediánbérről (2012-es adat): [link]


Szóval aki azt mondja, hogy nyugaton szarabb, vagy ugyanolyan élni, mint itthon, az téved. Legalábbis a Német nyelvterületen. Angliáról fogalmam sincs, egy ismerősöm sem ment oda, én sem tervezem, mert szerintem egy lepukkant leprafészek. Ráadásul Ausztria és Németország kulturálisan nagyon hasonlít Magyarországhoz, úgyhogy nem nehéz beilleszkedni.


(Mondjuk azt kihagytam, hogy aki nyelvtudás és szaktudás nélkül megy ki, az nem tudom, hogy mire számít. Normális munkahelyre nem fogják felvenni, maradnak a különböző kínai és török vállalkozók, akik feketén fogják dolgoztatni éhbérért. Persze, hogy nem fog többet keresni mint itthon. A mekis ismerős meg kamuzik. Egy ismerősöm mesélte, hogy az ő testvére Írországban dolgozott a mekiben és havi 400k-t keresett, a barátnőjével lakott és simán tudtak saját lakást bérelni, nem éheztek... persze tudom, ezek az ilyen egyszer volt, hol nem volt történetek...)

2014. nov. 16. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!