Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen szignifikáns pártprefer...

Milyen szignifikáns pártpreferenciájuk van az értelmiségi körnek?

Figyelt kérdés

Az érdekel, hogy hogyan szavaz, milyen ideológiai, politikai irány az ami az értelmesebbnek számító emberek körében elterjedt.


Van néhány urbanlegend, ami nem tudom igaz-e, ezért ha tudsz erről érdemben mondani valamit örülnék. ezek :


-Az I.Orbán kormány meg tudta szólítani a fiatalság javát. Nagyon sok diák szavazott a Fideszre és gyakran hasonlították a márciusi ifjakra, az akkori Fidesz-MDF párost. Az Orbán-Horn vita előtt is egyetemisták éljenezték Orbánt. Ez mennyire igaz ?


-Azt olvasni, hogy ma a fiatalok nagy része Jobbik szimpatizáns, de ennek nem tudok sem hitelt, adni sem cáfolni. A Miép idején a budai ELIT értelmiség nagyrésze a Miépre szavazott, ebből mi igaz?


-Általában a baloldali szavazók nagy részben egyes elemzések szerint a Kádár rendszerben szocializálódott, alacsony képzettségű ún. proletár réteget teszi ki. Ez igaz?


-Sok helyen hallani, hogy a külföldi nagytőke pártja főleg az SZDSZ,LMP és másodsorban az MSZP. Ebben mennyi igazság van?


2015. jún. 10. 18:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Én sokat nem tudok erről, engem is érdekel, bár nem is értek ehhez, de azért olvasd el, hátha tudok segíteni.


A fiatalság és a jobbik: A Jobbik elvileg szigorítaná a cigányságot, s ez tetszik a fiataloknak, de gyakorlatilag ez lehetetlen lenne az EU miatt.


MSZP: A régi kommunista elvtársak, felső tízezer, no és a butább munkásréteg talán, akik mindent elhisznek, amit hallanak.

2015. jún. 10. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nemrég olvastam erről egy elemzést. Ha megtalálom, belinkelem.

Nagyjából az volt a lényege, hogy ma Magyarországon ennél összetettebb a helyzet. Nem lehet egyértelműen azt mondani, hogy a munkások ide szavaznak, az értelmiség oda, stb.

Korábbi adatokat szerintem a ksh vagy erre szakosodott cégek oldalain találhatsz, bár a régi adatok lehet, hogy nincsenek meg online, csak nyomtatott adattárakban.


Az urbanlegendekről:

1. az reálisnak tűnik, hogy a fiatalok támogatták Orbánt az elején. Végül is ő is fiatal volt, ráadásul közel volt még a rendszerváltás.

2. szerintem ez nem igaz. Ha csak a saját környezetemben körülnézek: mindenféle pártállású emberrel találkozom, és egyáltalán nem tűnik a jobbik felülreprezentáltnak.

3. ezt sem tartom reálisnak. Az alacsonyabb képzettségűek általában hajlamosak a szélsőségekre, és legalább annyira meg tudja ragadni őket a jobboldali retorika, mint a baloldali értékek.

4. elég béna a külföldi nagytőke, ha pont ezeket a pártokat támogatja. De különben számomra maga a kifejezés olyan homályos. Tulajdonképpen mi az, hogy külföldi nagytőke?

2015. jún. 10. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Hogy a márciusi ifjakra hasonlítottak-e azt nem tudom, de igaz... Pl. a Jobbik (akkor: Jobboldali Ifjúsági Kör) is akkortájt alakult. Akkor még nem volt párt, de jó kapcsolatot ápolt a jobboldali pártokkal.


2. Pedig tényleg jobbikos a legtöbb fiatal (már akit érdekel a politika...). A Miép nem volt nagy párt, így a budai elit többsége nem miépes volt, de a miépesek jelentős tábora budai volt.


3. Általában nyugdíjasok, akik Kádárt sírják vissza. Ha azt mondom hogy "prolik", akkor le fognak pontozni, inkább mondjuk úgy hogy lakótelepen élő nyugdíjasok jobb eséllyel lesznek mszp-sek mint a tehetősebbek.


4. LMP gazdasági programja inkább a Jobbikére hasonlít, így ez nem igaz. SzDSz meg már megszűnt hála az égnek. MSzP viszont annak ellenére hogy szocialistának hazudja magát, tényleg valami ilyesmi politikát folytatott...

2015. jún. 10. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"A régi kommunista elvtársak, felső tízezer, no és a butább munkásréteg talán, akik mindent elhisznek, amit hallanak."

Ez nem igaz, Egerben tavaly teljesen felborult a választási körzetek, bár a Fidesz nyert, de több olyan körzetbe ahol, mindig is magas volt a jobb oldali támogatás, még 2002-ben és 2006-ban is torony magasan nyertek, most azokban a körzetben kerültek ki a baloldali jelöltek győztesen, még néhány balos körzetben viszont a jobb oldal nyert.

2015. jún. 10. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!