Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Vezessük be az ókori Római...

Vezessük be az ókori Római Köztársaság politikai rendszerét!?

Figyelt kérdés

Olvasgatom a topikokat a választójogról meg a korhatáráról. Valaki olyat is írt, hogy a demokrácia a leghatékonyabb: tudja meg tőlem, hogy az arisztokratikus köztársaság a leghatékonyabb, akár az ókori Rómát nézzük, akár a "Nagy Görög Gyarmatosítás" néven ismert jelenséget.


Aki nem tudja, mi volt a Római köztársaság választójogi rendszerének jellegzetessége, annak elmondom, hogy a vagyoni alapú szavazás. Több vagyon, több szavazat.


Sokan fognak hurrogni, de ne felejtsük el, hogy ez volt az egyetlen berendezkedés, amit sohasem sikerült megverni. Én ebből a praktikus okból javaslom, és hozzáteszem, hogy proletár/nincstelen vagyok, pedig már nem fiatal.



2015. nov. 10. 14:23
 1/9 anonim ***** válasza:
62%
Azért volt róma gazdag mert sikerült hazavinni a termékeket a gyarmatokról. Miután nem volt mit kifosztani összeomlott. Az eu erre épül a proli plebejus meg az arisztokrta patricius ma is megvan ezek a tőkések munkások. Markx munkássága erre épült hogy ezek megszüntesse. Akárhogy nézzük a gazdagoknak több szavazatuk van mint a szegényeknek.
2015. nov. 10. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
50%
Ha igazán belegondolsz a lobbizás az a patriciusok érdekeinek képviselete. A törvényeket úgy alakítják hogy nekik jó legyen. A római törvénykönyv ma is egyetemi anyag.
2015. nov. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Az akkori jogrendszer már elavult, nem lenne értelme visszahozni. A vagyonos emberek azért vagyonosak, mert vagy jó üzleti érzékük van vagy szerencséjük. Viszont a gazdag politikusnak annyira gazdagnak kellene lennie, hogy már ne akarjon saját zsebre dolgozni. Viszont mindenki a saját érdekeit nézi, ezért vannak annyian a parlamentbe, h ne egy ember érdeke teljesüljön. Értem az elgondolást, de a mai rendszer is Római alapokon nyugszik. Cserépszavazással váltassuk le a diktátort? Kár, h nincs diktátor.
2015. nov. 10. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
A mostani rendszer az igazán gazdagnak is jó. A gazdag megveszi a szegények szavazatát, a szegények meg örülnek hogy "szavaztunk".
2015. nov. 10. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, és láthatod hogy Rómában sem működött a rendszer. a gazdagok bármit megtehettek, a szegényebbek keveset. Az volt amit a gazdagok ( arisztokraták ) mondtak. És láthatod, hogy ha valaki ellen akart szegülni nekik mi lett a vége: nézz utána a Gracchus fivéreknek.
2015. nov. 10. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Egy műveltségi cenzusnak akkor már több értelme lenne, engem az zavar, hogy a két általánost végzett analfabéta is szavazhat. Szerintem az rendben van, hogy ugyanúgy szavazhat a szegény, ahogyan a gazdag, mert még így is kisebb az érdekérvényesítő erejük.
2015. nov. 12. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"a gazdagok bármit megtehettek,"


Bíróság előtt egyenlők voltak.


"nézz utána a Gracchus fivéreknek."


Nem kell utána néznem, mert tudom. De azt is tudom, hogy az a zavaros korszak kezdete volt. A Gracchusok után vagy 50 évvel Sulla és Marius garázdálkodásai jól mutatják, hogy egyik oldal se volt különb. Caesar halála után meg 17 év polgárháború volt.

febr. 26. 21:37
 8/9 A kérdező kommentje:

"A mostani rendszer az igazán gazdagnak is jó. A gazdag megveszi a szegények szavazatát, a szegények meg örülnek hogy "szavaztunk"."


Már hogy veszi meg? Azé a néhány cigányét, akiét egy konzervvel meg lehet venni? Aztán honnan tudod, hogyan szavaz?

febr. 26. 21:46
 9/9 anonim ***** válasza:

"ez volt az egyetlen berendezkedés, amit sohasem sikerült megverni"

Mégsincs sehol... :)

febr. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!