Ha Magyarországon a világ legjobb kormánya lenne, akkor lehetne olyan fejlett mint mondjuk Amerika?
Egy ország gazdasági fejlettségét egész addigi történelme; természeti erőforrásai, és számos más földrajzi adottság (pl.: van-e tengeri kikötője); a pillanatnyi nemzetközi helyzet; az belső társadalmi szokásai; és még számos más olyan tényező is befolyásolja.
A kormány is sok mindent befolyásol, de az is csak egy a sok közül.
Ráadásul; ha a legjobb kormány lenne, és a többi tényező is jól alakulna; olyan óriási lemaradást mint amilyenben a magyar az amerikai gazdasághoz képest van; évszázadokba telne behozni.
(Ha csak valami természet feletti csoda nem történik.)
A kérdés tökéletes, ezt a kérdező későbbi kommentje is alátámasztja.
És igen lehetne, sőt sokkal fejlettebb is lehetne. Na nem úgy, ahogy itt képzelik, elég sok idő kell hozzá. A bökkenő az, hogy az a kormány a társadalom kívánságára kerülne oda, ami azt jelenti, a társadalom nagyon jól akar élni, és többsége tudja is, hogyan kell ezt elérni: jó kormánnyal.
Ebben a vonatkozásban a társadalom létszáma lényegtelen, több ember nehezebben szokik egybe, tehát több idő kell hozzá, másfelől attól tudna előbbre jutni, hogy nem egyedül van a földön, és ezért a külső hatásokkal is kell kezdenie valamit. A lehetőség pedig függ a létszámtól is.
A #3 válaszoló például teljesen félreérti a helyzetet. Mondhatnám, fordítva gondolkodik. Az említett egyetemek (és egészségügyi intézmények) nem maguktól lettek olyanná, hanem nagyon erős állami támogatással, egy folyamat bekövetkezte után. Onnantól tudnak önjárók lenni, de nálunk meghalnának. Nincs ugyanis fizetőképesség, amitől önjárók. Ahhoz jó gazdaság kell, aminek megszervezése a kormány dolga, létrehozása a társadalomé, feltéve, ha a kormány megteremti a jó működési feltételeket. Ezt az egészet statikusan, egy pontból nézni, az egész világgazdaság félreértése. Egy jelenséget a folyamat, a körülmények és összhatások nélkül nézni, garantált a hamis következtetés.
#4 is féligazságot mond. Egy hierarchiában az ország lehetőségeit Kennedy határozza meg, és a Bill Gatesok csinálják meg. Egy Microsoft lehetőségeit Bill Gates határozta meg (ma már kicsit bonyolultabb), és például Simonyi Károlyok csinálják meg. Ők és ott, mert nagy a tudásuk is, az ambíciójuk is, itt nem kaptak lehetőséget, ott igen. És a Simonyik se mennek semmire, ha nincs jó csapatuk, de nem lesz, ha a kormányok nem csinálnak jó oktatási rendszert (aminek jó sok lába van, és egyik se elhanyagolható, mert akkor a rendszer sánta lesz). Így jut kölcsönhatásba az, hogy jó miniszterelnök semmire se megy rossz társadalommal (amíg, fel nem építi), viszont jó társadalom működésképtelen rossz miniszterelnökkel, mert az nem teremti meg működése számára a feltételeket. Jó cégek akkor jönnek létre, ha a kormányok megteremtik a működési feltételeiket oktatási rendszerrel, egészségüggyel, jó törvényekkel, megbízható és átlátható tervezéssel, ösztönzéssel, és megfelelő intézményrendszerrel. Ekkor a mindig és mindenütt előforduló Seve Jobbsok meglátják a lehetőségeket, a Simonyik nem akarnak máshová menni, találnak kiváló munkatársakat, mernek nagyot álmodni és képesek lesznek meg is valósítani. Akkor lesz nálunk kiváló buszgyártás, informatika és mezőgazdaság, mert részleteiben már mindre volt példa. Akkor lesznek eladható (mit eladható, olyan, amit visznek, minta cukrot) termékek, lesz pénz, és ebben a kölcsönhatásban egyre többen és jobban hiszik el, hogy érdemes jól dolgozni, abból pedig lesz minőségi termék, és a mennyisége is nő. A kormánynak is egyre könnyebb a feltételeket teljesíteni, a dolog kezd önjáró lenni, már kevesebb adó kell az egészségügy finanszírozására is, hiszen az emberek maguk is meg tudják fizetni. És eljöhet a Kánaán, jobb, mint a Szilíciumvölgyé. Más kérdés, hogy el kéne kezdeni, de nincs aki kezdje. Más kérdés, hogy hinni kéne, de nincs aki higgyen. Más kérdés, hogy 100-ról 101-re jutni nem olyan nehéz, de mi nulláról indulunk (ami persze sokak képzeletében erősen negatív, pedig valójában pozitív, ha valaki veszi a fáradságot, és értő szemmel nézi végig történelmünket).
És akkor kiderülne, hogy a világ legjobb kormánya sz*rt kapott és aranyat csinált belőle, de még inkább, kiderülne, hogy nekünk is van Münhausen bárónk, a társadalom képes a sz*r kormányunkból először a bűzt eltüntetni, ettől önmaga se lenne annyira büdös, aztán szép sorban, kellő türelemmel és belátással, de annál határozottabban úgy csinálna arany kormányt, hogy közben önmaga gyémánttá válna. Tán fel se tűnne, milyen jól megy itt. És főleg, akkor kit érdekelne, mi a helyzet Kaliforniában. Ahogy őket se érdekli, mi van itt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!