Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az 1998-2002 közötti Fidesz...

Az 1998-2002 közötti Fidesz kormány mennyire volt sikeres?

Figyelt kérdés

Én gyerek voltam még akkor, a playstation és a rumpuncson kívül nem nagyon érdekelt semmi, meg esetleg néha elszívtam egy slukkot azt annyi..:)

Nem foglalkoztam még a politikával, csak legfeljebb azt hallottam, amit a szüleim mérgükben mondtak róla, mondjuk egy 12 éves srácnak nem is igazán volt dolga ezzel foglalkozni. Ti hogyan emlékeztek vissza arra a korszakra? Jól éltek akkor az emberek?



2018. máj. 24. 21:05
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Amikor hatalomra kerültek, akkorra érett be a Bokros Lajos korábbi pénzügyminiszter nevéhez köthető stabilizációs csomag. Lassan elindult a növekedés, tehát lehetett lazítani. A Fidesz akkor is pártolta a középosztálybeliek családalapítását, lakáshoz jutását. Ez volt a jelmondatuk: "Legyen mindenkinek 3 gyerek, 3 szoba, 4 kerék". Ekkor épült rengeteg lakópark. Igazából a lakástámogatási rendszerükkel rendesen felverték az árakat is, úgyhogy inkább az építési vállalkozókat támogatták ezzel, nem a fiatal házasokat.

A személyi jövedelemadó magasabb volt, a közalkalmazottak fizetése gyalázatosan alacsony, és ezen kormányzásuk végéig nem is változtattak. Ezt az utánuk jövő Medgyessy-kormány emelte meg nagyon erősen (el is úszott másfél évre a költségvetésük). A Fidesz-kormány a köztisztviselők juttatását emelte nagyon erősen, ez ugye kevesebb embert érintett, bátrabban lehetett osztogatni. Tehát a hivatalnokok fizetését emelte, nem az óvónők, tanítók, tanárok, orvosok, ápolók bérét.

Az egészségügyre akkor is sok volt a panasz, de a kórházbezárasokat leállították, viszont az iskola-óvoda-bölcsőde bezárásokat Bokros Lajos után is folytatták, valamint folytatták a falusi kisposták megszüntetését és a mellékvonali vasutak leállítását. A felsőoktatásban Bokrosék által bevezetett általános tandíjat eltörölték: az első diplomát (állami képzésben) újra tandíj nélkül lehetett megszerezni. A nyugdíjakat kevésbé emelték, mint az előző kormány, viszont megtartották a 65 év felettiek ingyenes utazását (ami a mai napig megvan).

2018. máj. 24. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
46%

Én egy kicsit másképpen éltem meg a dolgokat.

A bokros csomag kezdetén egyetemista voltam, egyszer csak kivetettek rám tandíjat - kötelezően minden egyetemistára.

Elbocsátottak rngeteg egyetemi dolgozót (országosan 9000-t) ami visszavetette az oktatás szinvonalát.

Befagyasztották a közalkalmazottak bérét és emiatt a piaci szektorban is lassult a béremelkedés. A gazdaság szűkült, mert az embereknek nem volt pénze vásárolni, ez növelte a munkanélküliséget.

Amikor végeztem, akkor a lakásokra felvehető hitel kamata 36%-os volt + költségek (THM-ben 42-44%). Megszületett első gyerekünk és azzal szembesültünk, hogy nem jár nekünk alanyi jogon a gyes, a családi pótlék, mert előző évben (amikor mindketten dolgoztunk) a jövedelmünk magasabb volt, mint a kiszabott maximum. A fogászati kezelések fizetősek lettek, a táppénzt csökkentették, a gyógyszerek támogatását szintén. Hogy ezekkel hogyan akarták a Bokros csomagban az ország gazdaságát javítani, helyreállíani, azt nem tudom, mindenesetre hatása az volt, hogy az emberek még szegényebbek lettek, az egészségügyi ellátás még rosszabb lett és pont az a generáció nem szült annyi gyereket aennyit szeretett volna, amelyik a legnépesebb volt. Azóta folyamatosan csöken a létszám és hiába szül 1 nő ma több gyereket, mint akkor vagy 10 éve, az összesen kevés.

A bokros csomag máig vitatott, azok éltetik, akik kitalálták és megvalósították és akik rájuk szavaztak. Az összes többi gazdasági szakember kényszerintézkedéseknek nevezi, amik célja kizárólag a pénzelvonás, eredménye az életszinvonal romlása.

Lehet jönni a szöveggel, hogy 1994 után csak beérett a Bokros-csomag, de a valóság az, hogy egy szűkülő gazdaság önmagától csakis tovább szűkül, a bővüléshez másféle gazdaságpolitikára van szükség. Ezt hozta be az Orbán kormány, mert az elvonások, állandó megszorítások helyett a gazdaságélénkítést, munkahelyteremtést és a gazdaság kifehérítését célozta meg.

Akkor egy államilag támogatott forinthitellel indította be az építőipart és belekezdett hatalmas építkezésekbe is. Akkor épültek a fürdők országszerte, a Nemzeti színház, megkezdték 4 Duna híd és 2 Tisza híd építését. Akkor kezdődtek meg az autópálya építések az M7 felújításával és kiszélesítésével, és beindult egy általános vállalkozásokat ösztönző program pl. a Széchenyi kártyára felvehető hitelkerettel.

Igen, a lakásárak emelkedtek.

Mert végre az emberek tudtak lakást vásárolni. A támogatott lakáshitelekkel már megfizethető hiteleket lehetett felvenni, ahogy már írtam, a 36%-os kamat helyett felkínált 6%-os hitel (a felette levő kamatot vállalta át az állam, ez 2002-re 2-3 % volt már csak) már megfizethető volt. Azért emelkedtek annyit a lakásárak, mert előtte senki nem vett lakást - alacsony áron sem, nem volt miből.

Az általános lakáshányt enyhítették az új építésű lakások és megvalósult egy bérlakás pítési program is, ami sok önkormányzatnál tette lehetővé, hogy a rászorulók igényes, új bérlakásokba költözhessenek.

A gyerekek után bevezették a családi adókedvezményt (ezt utána Medgyessyék elvették) és a GYED-et, vagyis, hogy a gyerek 2 éves koráig a fizetés alapján magasabb juttatást kapjon az anya a gyes helyett (aminek alanyi jogúságát szintén Orbánék vezették vissza).

Az eredmény egy fejlődő ország lett csökkenő infláció mellett is növekvő reálkeresetekkel és növekvő reálnyugdíjakkal. Az 1998-as mszp kampány szövege pont az volt, hogy "több pénzt az embereknek", mert szerintük sokkal jobban áll az ország, mint amennyi béremelést megkaptak belőle az emberek.

Csökkent a munkanélküliség, az államadósság stb. stb.

Amint megint a ballibek kerültek kormányra ismét a megszorítások, leépítések, válság, áremelés, pénzromlás, munkanélküliség jöttek.

Elsőre lehet azt mondani, hogy "akkor érett be" meg "sikeres kiigazítás kellett", "nem volt más megoldás a gazdaság helyrehozására", de mivel mindkét oldalnak volt már 3-3 ciklusa, amiből az Orbánék mindhárom ciklusa végén jobban állt az ország, mint amikor megkezdték, a ballibeknél pedig mindhárom ciklusuk végén az emberek sokkal rosszabbul éltek, mint az elején, így egyértelmű, hogy Orbánék jól csinálták, a ballibek pedig nem.

2018. máj. 24. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
38%

Akkor volt a jó élet, Dzsentrivilág Dél-Magyarországon.


Amúgy szerintem a legjobb megoldás, ha keresel kabarét, mert az visszaad egy korképet.


"Az eredmény egy fejlődő ország lett csökkenő infláció mellett is növekvő reálkeresetekkel és növekvő reálnyugdíjakkal. Az 1998-as mszp kampány szövege pont az volt, hogy "több pénzt az embereknek", mert szerintük sokkal jobban áll az ország, mint amennyi béremelést megkaptak belőle az emberek.


Csökkent a munkanélküliség, az államadósság stb. stb.


Amint megint a ballibek kerültek kormányra ismét a megszorítások, leépítések, válság, áremelés, pénzromlás, munkanélküliség jöttek."


Valójában ez igaz, a speciális rendszer, a jobb oldal helyre pakolta, majd jött a baloldal és az ott talált pénzt


"A bokros csomag máig vitatott, azok éltetik, akik kitalálták és megvalósították és akik rájuk szavaztak. Az összes többi gazdasági szakember kényszerintézkedéseknek nevezi, amik célja kizárólag a pénzelvonás, eredménye az életszinvonal romlása."


A második mondat teljesen valótlan, talán mi sem bizonyítja jobban, hogy Chikán Attila egyszer sem támadta, ami igen figyelemre méltó az első Orbán-kormány pénzügyminiszterétől. Rajta kívül pedig igen sokan vitatják, hogy valóban jó volt, de nem hallotam nagyon ilyen kijelentéseket, hogy kényszerintézkedés.


A másik dolog, amivel pedig még az egyetemen találkoztám, hogy az egyik tanárom (aki a GTK kar dékánja is volt egyben)azt mondta róla "Nekem ő volt a kedvenc pénzügyminiszterem és nem azért, mert annyira egyetértettem a döntéseivel, hanem azért, mert Bokros Lajos mindig kimondta amit gondolt. Ő megmondta, hogy lehet itt nyugdíjt emelni, de nincs az az emelés, amit nem tud túlinflálni. Nála nem kellett újra meg újra meghallgatni vagy elolvasni a nyilatkozatait, hogy kihámozzuk a mondani valóját."

2018. máj. 25. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
21%

"Valójában ez igaz, a speciális rendszer, a jobb oldal helyre pakolta, majd jött a baloldal és az ott talált pénzt"


Bocsánat nem fejeztem be, szétosztotta, csökkentette a társadalmi különbségeket és emiatt megint eladósodtak, amit a jobb oldal helyre pakolt, aztán a baloldal megint osztotta a pénzt.

2018. máj. 25. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
32%
Jogos a mgjegyzés, vaóban nem beszéltek így róla, hogy kényszerintézkedés. Nem jól fogalmaztam, az ország akkori helyzetében kényszerültek azokra az intézkedésekreés nem egy szándékos gazgasági csomag, hanem afféle muszáj-döntések sorozata volt. természetesen a szakemberek ettől sokkal cizelláltabban fogalmazzák meg.
2018. máj. 25. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
96%

Messze nem volt annyira sikeres, mint amennyire azt állították. Nekik köszönhető az utódaikra kent devizahitelezés, futószalagon kezdék ontani a könyvtár/büfé szakos diplomásokat, mert az akkori felfogás szerint akinek nincs diplomája, az nem ember. Ennek hála tele lettünk gagyidiplomás, a fidesz felfogása szerinti emberrel, akikből elsőosztályú diplomás munkanélküli lett.

Aztán most csak van tandíj és erőteljes kapkodás megy, hogy valahonnan kinőjön a földből néhány szakmunkás.

2018. máj. 25. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Semennyire, végigszenvedték a négy évet hiszen akkor még nem voltak uniós támogatások, és nem ők uralták az egész közbeszerzéssel kapcsolatos vállalkozásokat.
2018. máj. 27. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!