Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Csak én érzem aggályosnak az...

Csak én érzem aggályosnak az idei választások végkimenetelét? Egyáltalán nem olyan volt az ország hangulata, hogy kétharmaddal nyerjen a fidesz. Ez a történelem vizsgálni fogja?

Figyelt kérdés
2018. aug. 3. 10:06
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
78%
Ne a történelem, hanem inkább hatóság! :)
2018. aug. 3. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
42%
4 hónap alatt már megemészthettétek volna ezt a buktát.
2018. aug. 3. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
53%
már gyúrnak a 2022es bukóra
2018. aug. 3. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
66%
A hangulat csalóka, mert az ország fele rühelli a Fideszt és rendszerét. És a másik felének egy része is csak nincs jobb alapon szavaz rájuk. Ilyen környezetben természetes, hogy azt hiszik sokan, hogy bukta lesz, de legalábbis a kétharmad nem lesz meg.
2018. aug. 3. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Koplárovics Béci ***** válasza:
16%

"Egyáltalán nem olyan volt az ország hangulata, hogy kétharmaddal nyerjen a fidesz. "


Többször leírtam a választások előtt, hogy az akkori ellenzékkel nem az a kérdés, hogy 2/3 lesz-e a fidesznek, hanem hogy a 4/5 meglesz-e. A jelenlegivel mondjuk meg is lenne. Szóval az ellenzék szempontjából még jó is lett az eredmény, hogy csak szűk az a 2/3.

2018. aug. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

"Ilyen környezetben természetes, hogy azt hiszik sokan, hogy bukta lesz, de legalábbis a kétharmad nem lesz meg."


ezt a dumán először 2009ben hallottam, és azóta minden évben

2018. aug. 3. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Valójában a vlasztások előtt annyiszor hangzott el az ellenzéki médiában is az, hogy ha nem megy el elég ellenzéki szavazó, nem fognak össze az ellenzéki pártok, nem lesz csak 1 jelölt mindenhol, akkor bizony megint fideszes 2/3 lesz, hogy én pont attól féltem, mindez csupán az ellenzéki szavazók hergelésére megy, meg arra, hogy az ellenzéki pártokat rávegyék az összefogásra, az embereket a taktikai szavazásra, meg a fideszesek letörésére, hogy ne is erőlködjenek, felesleges elmenniük szavazni, a többség biztos a 2/3 meg biztosan nem lesz meg. Nekem ezért volt meglepetés a 2/3, mert az ellenzéki sajtó színjátékának véltem a megmondóembereik és közvleménykutatóik adatait, nem azért mert ne ezt mondták volna vagy ne erre mutatott volna az ország "hangulata".

Amúgy a 2/3 azért sikerült, mert pont az történt amire az ellenzéki média hajtotta az embereket, pártokat, összefogás, közös jelöltek, taktikai szavazás - ebből sokan olyanok sem kértek, akik amúgy otthon maradtak volna. Nem akarták, hogy esélye legyen annak, hogy ez az ellenzéki színjáték kormányra kerülhessen, hát elmentek és ellene szavaztak.

2018. aug. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Hát ha ez így folytatódik, a magyar történelmet a fidesz kénye-kedve szerint fogják vizsgálni.

A választási csalás például nem fog átmenni a cenzúrán

2018. aug. 4. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

Én objektíven szólok hozzá a témához, egyik párt sem érdekel (csak azért vetítem ezt előre le, hogy ne az legyen, hogy ha fehéret mondok, akkor mutogassanak rám, hogy fekete vagyok).


Szóval többen szavaztak nem-fideszre, mint fideszre. De még egyszer mondom, ez most nem Orbánozás a részemről :D egyszerűen a számok mondják ezt:


[link]


Ha itt megnézed a legutolsó képet, a "parlamenti patkót", azt látod, hogy listán 93 helyből 42-t vitt el a fidesz. Mivel a választási rendszerben a listás szavazás a legarányosabb, ezért a 42 hely csak úgy lehetséges, hogy országos szinten kevesebben szavaztak a fideszre, és többen voltak, akik a fidesz ellen szavaztak (persze sokan más pártra tették a voksukat a listás és a kerületi szavazólapon, de ezeknek a száma szerintem nem mérvadó).


Viszont ha csak a listás helyeket nézzük (a 93 képviselői helyet), akkor azt látjuk, hogy habár a fidesz nem abszolút győztes, de relatív győztes. Azaz, hiába volt több ember, aki nem a fideszre szavazott, ennek a sok embernek a szavazata szétoszlik a többi párt között, azaz messze a fidesz kapta a legtöbb szavazatot.


Ez olyan, hogy ha egy 20 fős munkahelyi brigádban szavazás van arról, hogy munka után milyen sört igyanak, és 9 Borsodira szavaz, 4 Sopronira, 5 Kőbányaira, 2 Arany Ászokra, akkor hiába szavaztak többen más sörre, mégis a Borsodi fog nyerni... Ennyit a listás szavazatokról.


Ami a magyar választási rendszerben aránytalan (és amit a fidesz meglovagol, hiszen e célból hozta létre) az az egyéni választókerületek túlsúlya.


Ez úgy működik, hogy tegyük fel, hogy egy cégben van 15 brigád, egyenként 20 fővel, és szavazni kell, hogy mi legyen az év söre. A 15 brigádnak egyenként 1 szavazata van. Namost, az egyik brigádban 9 szavazattal győz a Borsodi, a másik brigádban 8 szavazattal győz, a harmadik brigádban 13 szavazattal stb. Tegyük fel, hogy csak 3 brigádban győzött más sör. Ez azt jelenti, hogy 12 brigád a Borsodira szavazott, és csak 3 brigád szavazott a Sopronira, az év söre a Borsodi lett.


Ez a nyomasztó 12:3 arány úgy is kijöhet, ha az emberek többsége más sörre szavaz! Ugyanis minden brigádnak csak 1 szavazata van, és egy brigádon belül az lesz a nyerő, akire a legtöbben szavaznak. Hiába szavaznak többen egy brigádon belül más sörre, relatíve mégis mindig a Borsodi győz (az egyik brigádban 9 szavazattal, a másikban 8 szavazattal, holott 20-an vannak, de a többiek megoszlanak a többi sor között). Ez azt jelenti, hogy hiába szavaz több ember másra, mint a Borsodi, az ő szavazatuk igazából nem számít...


Ugyanez van a választókerületekben. Ha sorba vesszük az egyes választókerületeket, a legtöbben az emberek többsége nem a fideszre szavaz, de mivel ez a többség szanaszét szavaz az ellenzéki pártokra, mégis a fidesz kapja a legtöbb szavazatot, azaz a legtöbb választókerületet a fideszes viszi el. Így hiába van több ember, aki a fidesz-ellen szavaz, ez nem számít, mert az ő szavazatuk szétoszlik, és a fideszes-képviselő megy a parlamentbe, akire a masszív kisebbség szavaz. Így van az, hogy 106 egyéni képviselői helyből 91-et vitt el a fidesz...


Szóval nem nagy ördöngősség ez, nem is kell benne valami ördögi összeesküvéselméleteket látni (persze nem zárható ki, hogy nem voltak választási csalások, ezt nem tudom), mindenesetre, aki ismeri a választási rendszer logikáját, az nem csodálkozik azon, hogy ha az emberek többsége utálja is a fideszt, mégis a fidesz tud győzni.

2018. aug. 6. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
2010-ben is 2/3-ot szerzett a Fidesz a más pártok által létrehozott rendszerben. A magyar rendszer soha nem volt egyenesen arányos, nem is akart az lenni.
2018. aug. 6. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!