Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Önvédelemből elkövetett...

Önvédelemből elkövetett emberölésért jár börtön?

Figyelt kérdés

Utána néztem, de különösebb válaszra érdemes dolgot nem találtam.

Szóval, én egy kicsi, gyenge lány vagyok (egy késsel( a szabályok szerint megengedett paramétereken belül)) és tegyük fel megtámad egy nagydarab edzett, izmos csávó, puszta kézzel.

Nos bár a késsel én vagyok magasabb rangon, de ha mondjuk meg akar fojtani vagy erőszakolni és leszúrom, akkor az ítélőszék (vagy aki dönt erről) figyelembe veszi a testi erő fölényét?

Vagy ha erőszakolni akar akkor hagynom kell magam annak érdekében, hogy szabad lábon maradhassak és ő börtönbe jusson?


Tudom hülye kérdés, de régóta foglalkoztat.



2018. okt. 6. 14:11
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Minden ügyet kivizsgálnak a körülmények alapján, de minden ügy egyedi, nem lehet előre megmondani az eredményt. Ha épp a támadás elhárításához az volt szükség, hogy megöld, akkor nagy valószínűséggel felmentenek.
2018. okt. 6. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
0%
Amennyire tudom, az önvédelemnek arányosnak kell lennie. Tehát ha valaki fellök, akár direkt is, nem lőheted fejbe. Ha valaki rád támad és ki akar nyírni, akkor elvileg felmentenek.
2018. okt. 6. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

az általad felvázolt esettel az a gond hogy nem tudnád bebizonyítani hogy valóban megakart erőszakolni.


Azt meg pláne próbálhatod bemagyarázni az ügyészségnek hogy miért volt nálad kés, ha azt mondod hogy önvédelemből nem fogja meghatni az ügyészséget, könnygáz, riasztó pisztoly az meg megint más, esetleges engedéllyel tartott fegyver használat az megint más de annak is megvannak a korlátai hogy mikor számít jogos önvédelemnek

2018. okt. 6. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

#3, azért egy ilyennek vannak nyomai. Zúzódások, véraláfutások, esetleges törések stb, a bemagyarázással nem lenne gond.

Kést meg 6 vagy 8 centi alatt lehet magunknál tartani, szóval az nem kérdés.

2018. okt. 6. 14:59
 5/19 Andizsuzsi ***** válasza:

"Nos bár a késsel én vagyok magasabb rangon"


? Egynagydarab edzett, izmos csávóval szemben? Mire kettőt pislognál, sehol sem lenne a 6 cm-es késed.

Ettől függetlenül jogod van védekezni, megsebesíteni. Ha fojtogat, és te védekezés közben megölöd, valószínűleg arányosnak fogják minősíteni.

2018. okt. 6. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Meg kell küzdened vele puszta kézzel, a magyar törvények ilyenek. Mikor én a 20 évet ült cigányt a tolószékből leütöttem szenes lapáttal, akkor 3 év felfüggesztettet kaptam mert szegénynél nem volt fegyver...
2018. okt. 6. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
Igaz bejött a hülye nyomorék otthonába, letépte a nyakláncom és a fülbevalóm, ami után lepukkantottam egy szenes lapáttal, de nála nem volt szeneslapát, de lenyomorodva majdnem becsuktak....
2018. okt. 6. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Amerikában a küszöbödet átlépi és keresztüllövöd, azt nem kérdik meg mi van...Belépett, nem vártad kész
2018. okt. 6. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Magyar jogban nincs önvédelem.
2018. okt. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

15. § Az elkövető büntethetőségét, illetve a cselekmény büntetendőségét kizárja vagy korlátozza:


...


g) a jogszabály engedélye,


..


21. § Nem büntetendő annak a cselekménye, aki a saját, illetve a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz, feltéve, hogy a védekező mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható annak érdekében, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet.


22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.


(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha


a) azt személy ellen


aa) éjjel,


ab) fegyveresen,


ac) felfegyverkezve vagy


ad) csoportosan


követik el,


b) az a lakásba


ba) éjjel,


bb) fegyveresen,


bc) felfegyverkezve vagy


bd) csoportosan


történő jogtalan behatolás, vagy


c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.


(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.


(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.

2018. okt. 8. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!