Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy kutya megtámad az...

Ha egy kutya megtámad az utcán és azt én önvédelemből megölöm, akkor engem ezért lecsukhatnak?

Figyelt kérdés
kóbor és nem kóbor kutya esetére is szól a kérdés!

2014. nov. 7. 08:46
 1/6 anonim ***** válasza:
71%

Az a helyzettől függ.

Ha a kutyatámadás nem életveszélyes (kicsi kutya, csak a lábadnak kap oda egyet etc.), és megölöd, akkor lehet baj belőle, az arányosság még mindig követelmény.


Amennyiben nyilvánvalóan az életed is kockán foroghat - minden további nélkül jogos a kutya megölése, hiszen anélkül a te életednek lehet vége.

2014. nov. 7. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos pontos választ nem tudok, ugye az önvédelem olyan dolog amit nehéz bizonyítani főleg ha nincs kamera felvétel vagy szemtanú, itt gondolok arra is hogy ember támadna meg téged, igazából itt a megvadult kutyákat a rendőrök is leszokták lőni ha valóban veszélyes a helyzet. Sajnos a városunkban volt már erre példa hogy egy labrador kutyus annyira megvadult hogy az egész utcát terrorizálta és egy másik kutyát is kis híján megölt, olyan szinten volt durva a helyzet hogy rendőrök sem igazán tudtak mit kezdeni a dologgal, mivel lakott területen belül csak úgy nem lövöldözhettek így megpróbálták elterelni egy nyugodtabb helyre egy vadász segítségével kiterelték a határba és ott kábító lövedékkel sikerült picit elbódítani, de mivel veszélyes volt már a kutyus így az állatorvos azonnal el is altatta végleg.

Persze ilyen esetben ha egy ember próbál védekezni nem tudom mi a jogos teendő, börtönt nyilván nem kapsz maximum felfüggesztetett vagy pénzbírságot, de az sem vészes ha a kutya valóban támad akkor jogos a védekezés természetesen és ha úgy véletlen ölöd meg azért igazából nem hurcolhatnak meg, mert ha a kutyának van gazdája akkor őt hurcolják meg a kutyája végett hogy miért vadította meg, miért nem tartotta megfelelően bezárva ha veszélyes stb...

Nálunk is a megvadult kutya miatt a gazdit vonták felelősségre a dolgok miatt és örülhet hogy pénzbírsággal megúszta mivel komoly bajt nem okozott más emberekbe.

2014. nov. 7. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem lesz börtön belőle. Maximum rongálás, ha valakinek megölöd a kutyáját. A kóbor kutyánál nincs semmi kár. Csak úgy kell csinálni, hogy azonnal meghaljon. Amúgy lehetne állatkínzás, lövöldözni meg nem lövöldözhetsz. Ez önvédelemtől függetlenül is így van. Önvédelemnél mégtöbbet megtehetsz.
2014. nov. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
93%

Az előző válaszokat annyiban egészíteném ki, hogy a büntető törvénykönyv szerint, ha egy kóborkutya neked támad, akkor neked nem az önvédelem jogintézménye, hanem a végszükség jogintézménye alapján van lehetőséged mentesülni a tetteid következményei alól, hiszen a kutya által történő támadás, jogilag nem számít támadásnak, hanem a jog által szabályozott közvetlen, és másként nem elhárítható veszélynek számít. Erre a BTK 23.§-a nyújt szabályt, amely szerint nem vagy büntethető, ha magadat, vagy másik személy, esetleg vagyontárgyat egy ilyen veszélyből mentesz, feltéve ha az okozott sérelem nem nagyobb, mint amekora sérelmet okoztott volna a veszély.


Egy emberélet megmentése esetén a kutya megölésével járó vagyoni kár minden esetben kisebb sérelemnek minősül a jog szerint.


A helyzet más akkor, ha valaki a saját kutyáját ráduszítja. Ebben az esetben már valóban a jogos védelem jogintézménye érvényesül, mivel az usztó személy mint támadó lép fel, a kutya pedig a támadás eszköze lesz. A jogos védelem intézménye, annyiban különbözik a végszükségétől, hogy az arányosság helyett a szükségességet kell figyelembe venni, mint a megengedhető legsúlyosabb cselekményt, ami alól még mentesülsz. Vagyis, ha a támadás csak úgy tudod elhárítani, hogy kárt teszel a támadó által ráduszított álattban, akkor azért nem vagy büntethető.

2014. nov. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Volt ilyen esetem!

Pórázon sétáltattam a kutyámat, bicikli mellett futott,póráz és szájkosár.

Mivel párszor már találkoztam kóbor kutyával egy vascső mindig ott volt a kosárban.

Az egyik kertből kiszaladt egy hatalmas kutya, és nekiesett a kutyámnak, még a porázt sem tudtam levenni róla, hogy segítsek neki a mozgásban, olyan gyors volt a másik kutya.

Az enyémet a földre nyomta a nyakánál fogva, és a torkát akarta átharapni, mire a biciklim eldobtam, és a vascsövet a kutya fején meghajlítottam!

A kutya hörögve rángatózott, majd megdöglött.

Az enyém tiszta vér volt, a szájkosár rajta.

Majd látom fut a gazdája is, hogy mi történt.

Még nekem akart esni, hogy mit csináltam, de már forgott a hangrögzítő a telefonon, felvettem mindent.

Azt merte még mondani, hogy az én szájkosaras, pórázos kutyám támadt az övére, amin semmi nem volt.

A jó k. anyjába küldtem el.

Erre ő azt mondta mindjárt hozza a vasvillát és majd elintéz.

Mire visszaért én még ott voltam, de a rendőrök is kiértek.

A szerencsétlen már ültették is be a kocsiban, letöltendőt kapott, több vádponti bűnösség miatt is!

életveszélyes fenyegetés,állatkínzás vádpontjai miatt!

2014. nov. 7. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! ment mindnekinek a zöld kéz!
2014. nov. 7. 19:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!