Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az én példámból látszik, hogy...

Az én példámból látszik, hogy a CSOK egy nem teljesen átgondolt termék?

Figyelt kérdés
Fiatal pár vagyunk, lakás nélkül, első ingatlanunk megvásárlását terveztük, én szerettem volna viszonylag fiatalabban gyermeket szülni 25-26 évesen és 18 éves korom óta gyűjtöttem a tőkémet. Mivel Budapesten nagy hátrányban vannak a gyerekesek és kezdett már megfizethetetlen lenni a Budapesti albérlet és lakásvásárlás, ezért az agglomerációban nézelődtünk. Azonban mikor megjelent a CSOK és az agglomerációs lakások a 10+10 millióval elérhetőbbek voltak, ráadásul zöld könyezet, ezért az árak kilőttek BP vonzáskörzetében. A párom és én szerettünk volna babát, babákat, de úgy voltunk vele, hogy biztos így gyermektelen fejjel nem fogunk afelett rendelkezni, hogy rögtön hármat bevállalunk. Így letettem arról, hogy 25-26 évesen szülök először, most sokkal inkább úgy látom, hogy 30 évesen leszek anya, mert a budapesti dráguló albérletek mellett nehéz növelni a megtakarításainkat. De így, hogy az árak miatt kitolódik az elsö szülésem időpontja, az azt jelenti ezzel párhuzamosan, hogy a termékenységem is egyre csekélyebb lesz, amikor a második, harmadik gyermeket szeretnénk bevállalni. Ha 25-26 évesen kezdem a sort nagyobb az esély arra, hogy több szülessen. E közben a negyvenes években járó ismerőseim 14-14, 22 éves gyerekkel röhögve eladták a saját ingatlanukat és felvették a 10+10-et az árakat felnyomva, miközben ők már tényleg nem fogják gyarapítani a gyerekállományt. A véleményem szerint a mi korcsoportunkat kellett volna megszólítani támogatásokkal, persze nem sajnálom mástól, de sajnos az ő helyzetük kihat ránk, akik valóban tudnák növelni a gyerekszámot, így az eredeti célt nem támogatja ilyen formában a kezdeményezés.
2019. febr. 2. 23:26
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
10%

Tévedsz a helyzettel kapcsolatban.

Nézd vissza az ingatlan árakat 15 évvel korábbra! Tedd mellé az akkori átlagbér nagyságát és azt fogod látni, hogy most semmivel nem rosszabb a helyzet, mint akkor volt - az árakat tekintve - csak most van a CSOK is hozzá nektek, ami akkor nem volt.

Az emberek általános anyagi helyzete határozza meg az ingatlanárakat nem a CSOK. Azt csak ÚJ lakásra, házra lehet felvenni és attól nem emelkednek meg a HASZNÁLT lakások árai ilyen mértékben. Egyszerűen most több a pénze az embereknek mint a 2008-as válság idején és közvetlenül utána, amikor volt így egy csomó eladó ingatlan a bedőlt devizahitelek miatt és egy rakás félig kész új lakás.

Ugyanez érvényes az albérlet árakra is. Mivel nem lett több ingatlan az elmúlt években, nincs több kiadó lakás, így a tulaj annyiért adja ki amennyit a legtöbbet fizetni hajlandó ember ad neki érte. Azért drágább az albérlet és a bérlakás, mert többet tudnak fizetni az emberek és akkor is találnak bérlőt ha 1,5-2-szer annyit kérnek, mint korábban.

Egyrészt várd meg mit fog majd a miniszterelnök bejelenteni az évértékelőjén, mert csinálnak valami támogatás félét a fiataloknak (nektek), lehet, hogy hasznos lesz számotokra.

Másrészt meg amilyen hamar csak tudtok albérlet helyett vegyetek valami sajátot, még ha messzebb is van és nem is olyan amiben utána gyereket tudnátok nevelni. Akkor a bérleti díjat nem kidobjátok az ablakon havonta, hanem pl. hitelt törlesztetek belőle és ezzel máris növelitek a "megtakarításotokat", mert utána csak annyi pénzt kell összeszedni amennyivel többe kerül majd a nagyobb lakás. Persze most lehet hogy ez nem lenne jó üzlet, mert tényleg irreálisan magasak az árak. De ahogy hallottam, sokan vesznek nagyon leromlott állapotú lakást, amit lassan felújítanak és sokkal többért adják el utána.

2019. febr. 2. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 A kérdező kommentje:
Persze, tudom, hogy több tényező is növelte az árakat (amúgy inkább 10 éve a válság előtt voltak igazán durva árak, nem 15 éve) de a CSOK is olaj volt a tűzre, főleg az agglomeráció tekintetében.
2019. febr. 3. 00:00
 3/30 anonim ***** válasza:
75%
Nem csak a te példádból látszik, a CSOK valóban egy elhibázott pénzkidobás volt, nem is fűzte be a hozzá fűzött kormányzati reményeket. Ugyanis továbbra is csökken a született gyermekek száma, sőt 2018-ban mélypontban volt. 2018-ban közel 4-5 ezerrel kevesebb gyermek született, mint 2010-ben.
2019. febr. 3. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:
Kedves #3 tényleg? Ezt még nem is hallottam. Honnan szerezted ezeket az adatokat?
2019. febr. 3. 00:02
 5/30 anonim ***** válasza:
Egy 2018-as cikkben olvastam, abban összehasonlították, hogy 2010-től minden évben hány gyermek született. Mondjuk a 2018-as adat becslés volt, mert akkor még nem volt vége az évnek, amikor megírták, ezért és se pontos számot írtam. Viszont a tendencia jól látható. Persze volt közte pár jobb év is, de akkor is, a stagnálás, vagy esetlegesen csökkenés, nem könyvelhető el sikerként. Főleg úgy, hogy annyi sok állami milliárdot dobnak ki. Mert kell támogatni a gyermekvállalást, de nem úgy, ahogy a kormány teszi.
2019. febr. 3. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
16%

#3

Ez a szokásos mese amit bekajáltatok. A CSOK sikeres.

Mivel VÁLLALT gyerekek vannak mögötte többségében, amik MAJD ezután fognak egyáltalán megfoganni a következő évtizedben, így a jelenlegi születésszámon nem is látszódhatna. Eddig az volt a hiszti, hogy a fiataloknak nem tudnak lakást venni saját maguk, ezért nem vállalnak gyereket. Most hogy ad hozzá nem is keveset az állam, akkor meg máson megy a hiszti.

A gyerekszületések száma folyamatosan csökkenni fog, mivel csökken azon nők száma évről évre akik képesek gyereket szülni. Ez így lesz akkor is ha minden nő 3 gyereket szül ezentúl. A CSOK és a többi támogatás sikere azt jelenti, hogy nem ugyanolyan mértékben csökken a születések száma, mint korábban, mert az a kevesebb nő már nem 1,2-1,3-as termékenységi rátával számolható ezentúl, hanem 2-höz közelivel.

Ahogyan folyamatosan csökkent az évek során a magyar lakosság száma, úgy egyre kevesebb is volt a fiatal. Most 43-50 közötti már az a generáció ami a legnépesebb volt, azóta minden évben kevesebb gyerek született, vagyis majd 40 éve. Ezért születik kevesebb gyerek, mert kevesebb az aki anya lehetne.

Majd amikor a most megszületett 2. és 3. gyerekek felnőnek és nekik is 2-3-4 gyerekük lesz, akkor fog majd több gyerek születni darabra is, mint előtte. De ehhez meg kell most születniük, amit éppen a mostani támogatások tesznek lehetővé!

2019. febr. 3. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 Estádio de Felchút ***** válasza:
54%

KSH oldalán minden demográfiai adat elérhető.

Viktor csókja, az LTP kiherélése és a lakáshitel-cafeteria megszüntetése kulturált országokban kötél, vagy guillotin.

Az első válaszoló pedig hülyeséget írkál.

2019. febr. 3. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:

#6

Nem tudom, hogy honnan szeded ezt a sok hülyeséget. 2015-ben vezették be a CSOK-ot, milyen évtizedekről beszélsz hatás kapcsán?

Annak már minimum látszódnia kellett volna 2018-ban. Ha tényleg olyan hatékony lenne, akkor például akinek 2015-ben volt két gyermeke és a CSOK hatására vállal még egy harmadikat, annak meg kellett volna már érkeznie és benne kéne lennie a statisztikában. De láthatóan csak elenyésző számban vállaltak a CSOK miatt több gyermeket. Hasonlóan azok a családok, ahol addig csak 1 gyermek volt, már ott is minimum 2 gyermeknek kéne lenni és lassan útban a harmadiknak. Ennek is látszódni kéne a statisztikában. Közel s távol is csak 1 családot tudok, aki a CSOK miatt bevállalt egy harmadik gyereket. Ráadásul annyira agyament koncepció, hogy ők is meglévő házukat nem tudták bővíteni belőle, hanem lényegében egy 2. házat kellett felhúzni a telkükön.

2019. febr. 3. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:
Azt a pénzt, amit a CSOK-ba tettek inkább önkormányzati lakások fejlesztésébe kellett volna fektetni. Budapesten, egy 4-5 évre szóló bérlakásba, amiba piaci ár alatt van, már mertem volna szülni az első babát, miközben lett volna lehetőség félretenni saját lakásba.
2019. febr. 3. 00:38
 10/30 A kérdező kommentje:
Most csekkoltam az önkormányzati bérlakásokat 70+rezsi lett volna a lakbér egy újépítésű másfél szobás lakásban és 5 évre szóló szerződést lehetett kötni. (Piaci áron ennek duplája lenne) Pályáztam volna örömmel, ha nem lehetetlen feltételeket kérnének.
2019. febr. 3. 00:41
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!