Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Rokonnép a török a magyarnak?

Rokonnép a török a magyarnak?

Figyelt kérdés
2019. jún. 5. 12:03
1 2
 1/13 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
88%
minden nép rokona egymásnak, egy tőről széledtünk szét durván 75 ezer évvel ezelőtt.
2019. jún. 5. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
59%
Én Hunyadit szeretem. Ha most élne, azt mondaná "Ezt meg sem hallottam".
2019. jún. 5. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
A honfoglaláskor egészen biztosan érkeztek türk eredetű törzsek is a magyarokkal (pl. a csatlakozott kabar törzsek), már itt is találtak türk nyelvet beszélő embereket (a korábbi avar törzsszövetség tagjait, plusz még jöttek a középkor során a besenyők, az úzok és a kunok viszonylag nagy számban, szóval biztosan több török vér van a magyarokban mint egy németben vagy svédben.
2019. jún. 5. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Nem értek az őstörténethez,de sok külföldi diákot tanítok.

A törököknek nyilvánvaló ez.

(Atilla unokái vagyunk - és jó sok szobrot is állítottak neki)


A műveltebb kínaiak is úgy mondják, hogy tőlük léptünk le, 2-2,5 ezer éve, csak az Altájnál ketté vált a csapat.

2019. jún. 5. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
60%

Ha a nyelvrokonságra gondolsz, nem. A 150 éves török jelenlét érezteti a hatását, a magyar nyelv rendelkezik török jövevényszavakkal ( [link] azonban egyrészt ez más nyelvekkel kapcsolatban is meglévő jelenség (ld. latin jövevényszavak, szláv jövevényszavak, germán jövevényszavak), másrészt pedig egyértelmű nyelvészetileg (ennek alátámasztására a gyakorikerdesek.hu nem a legmegfelelőbb platform), hogy a magyar a finnugor nyelvcsaládből nőtte ki magát.


Az elmúlt esztendőben hallhattunk olyan kijelentéseket a miniszterelnök úr részéről, miszerint ez nincs így, és a magyar mint nyelv a türk nyelvcsaládhoz tartozik. Azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy a politika a dualizmus korától kezdve egészen máig mindig célorientált volt ilyen téren, azaz indíttatással rendelkezett: akkoriban az Európából politikailag kirekesztett, barbárnak titulált törökökkel szembeni rezisztencia a magyarok részéről pl. abban is megnyilvánult, hogy a magát sokkal békésebb színben feltüntető finnekhez való kötődés kifizetődőbb volt a Monarchián belül. Ma viszont (a kormányzó párt részéről legalábbis) az kecsegtethet előnyökkel politikailag, ha magunkat egy domináns, harcias néphez kötjük, mint amilyen például a török.


Az előző bekezdés igen szakmaiatlan volt, amiért elnézést kérek, remélem, a lényeg érzékelhető belőle. Ami viszont a kérdés nyelvészeti megközelítését illeti, egyértelmű, és politikai indíttatástól független meghatározott, hogy a magyar a finnugor nyelvcsalád (egyébként legnépesebb) tagja.


Ízelítőül pedig csatolnám a végére egy finnugrista majd' egy éve megjelent Facebook-bejegyzését, amelyben Orbán Viktor a türk nyelvrokonsággal kapcsolatos kijelentését elemzi nyelvészeti szempontból (a magyar sajtóorgánumok is cikkeztek róla, de, mivel nem ismerem a preferenciáidat, inkább a bejegyzést csatolom magát): [link]

2019. jún. 5. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
60%

Itt a link újra, valami hiba léphetett fel. :)


[link]

2019. jún. 5. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Ahogy előttem is írták, a törökök sokkal komolyabban gondolják ezt, és valóban rokonként tekintenek ránk. Magyar részről ezt nem érzem ennyire erősnek, de ennek történelmi okai lehetnek szerintem.
2019. jún. 5. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Én is azért írom ki a kérdést mert törököktől hallottam ezt, én erről most hallok először, ezt nyilván nem mondtam nekik mert nem akartam udvariatlannak tűnni. Más népekkel beszélve ők sem így gondolkoztak kettőnkről. Megkérdeztem pár finnet is. Ők azt mondják, hogy a törökök rokonnak tartják őket és próbálnak közeledni feléjük is. Tehát ez nem csak külön ránk igaz.


Mi lehet az oka, hogy ennyire barátkozni akarnak velünk és a finnekkel? Pusztán politika, vagy társadalomhoz van köze?

2019. jún. 5. 13:42
 9/13 A kérdező kommentje:

4 es. Hát, Altáji magyarról még nem hallottam. Lehet a hun szó okoz félreértést. Sokan azonosítják az európai hunokat a Xiongnukkal (akik miatt a Nagy Falat építették), de ez mellett nem sok minden szól főleg, hogy a hun nyelvből fenmaradt három szó egyike sem onnan való. Több forrássunk az a baj, hogy nincs a hunokról.


A magyar hunnal való rokonítása pedig szintén kérdéses. Lehet közrejáttszik, hogy kevés nyelven hívnak minket a saját nevünkön.

2019. jún. 5. 13:52
 10/13 A kérdező kommentje:
5 - ös. Viktorunk nem először nyal be a Keletnek, szerintem nem is utóljára. Nyilván nem tudományos állításként értelmezendő amit mond.
2019. jún. 5. 14:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!