Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miért nem volt fenntartható a...

Miért nem volt fenntartható a szocialista rendszer?

Figyelt kérdés
2014. máj. 6. 11:14
1 2 3
 11/26 anonim válasza:
64%
Igaz, hogy minden embernek volt munkája, de státusza nem biztos. Volt, aki csak udvart söprögetett, aztán kilézengte a maradék munkaidőt. Kevésbé kellett megszakadni, mert kevesebb feladatra több munkaerő akadt.
2014. máj. 9. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 LjCsontos válasza:
87%
A válasz egy évezredes biológiai kódoltságban rejlik, a fajfenntartásban. Minél sikeresebb vagy annál biztosabb, hogy több utódnak tudod biztosítani a felnövekedést,tovább szaporodást. Az összes rendszerben a vezetők jutnak hozzá azokhoz az eszközökhöz amikkel ezt biztosítani tudják. A kommonizmus eszméje sem képes ezen az ösztönön változtatni. Bármilyen társadalmi rendszer, csak addig életképes amíg a vezetők a munkaeszközöket, a piacot és a munkásokat (akik fogyasztók is egyben) birtokukban tudják tartani. A háborúk és forradalmak ezeknek az eszközöknek a birtoklásáért törnek ki. Azok akik megálmodták és akik megpróbálták megvalósítani a kommunizmust nem számoltak ezzel az ösztönnel, vagy hibásan úgy gondolták az értelmiség akik vezetőnek alkalmasak eltudnak szakadni az ösztöneiktől. A szocializmusban sem voltak a dolgozók semmivel sem motiválatlanabbak, mint a kapitalizmusban a dolgozók mértéktelenül alulfizetett többsége. Miért működik még mégis pl. a Magyar gazdaság? hát működik-e, nem kell állam papírokat kiadni, kölcsönt felvenni, hitelbe atomerőművet építeni? Ha ezeket mind törleszteni kell vagy az állam megy csődbe, vagy a nép roppan bele az adózásba, az egyre drágább életbe. Hogy ez milyen következményekkel fog járni valószínűleg még senki nem tudja.
2014. máj. 10. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

#12.

- a magyar gazdaság ma rosszabbul működik, mint 1970-ben, ugyancsak 25 év múlva. És még volt 20 éve. Vajon a mostaninak (változatlan feltételekkel) van még 20 éve?

- nem az számít, 1 vagy 2 millió ember mennyire motiválatlan, hanem egyfelől, hogy miért, másfelől, hogy mi a helyzet a többivel. Ha a mindenkor meglévő rendkívül szűk bennfentes (és zömében élősködő) réteget leszámítjuk, a szocializmusban senkinek nem volt motivációja, hogy újat találjon ki. Megvalósítani nem volt lehetősége (a rendszerből következően), és többnyire a dolog hamvába holt. A Rubik kocka is az USÁ-nak hozott profitot, és a kitelepült (kivételesen engedték) Rubiknak. A rendszer természete nem engedte, hogy itt legyen belőle - ha másképp nem megy - nagy állami beruházás. Ma az alkotás nagyon nehéz, de nem lehetetlen. És itthon is lehet alkotni, csak ez kivételes esetekben sikerül, és nem húzza az egész társadalmat.

A kettő tehát (bár van hasonlóság) gyökeresen más.



gondolták az értelmiség akik vezetőnek alkalmasak eltudnak szakadni az ösztöneiktől. A szocializmusban sem voltak a dolgozók semmivel sem motiválatlanabbak, mint a kapitalizmusban a dolgozók mértéktelenül alulfizetett többsége. Miért működik még mégis pl. a Magyar gazdaság? hát működik-e, nem kell állam papírokat kiadni, kölcsönt felvenni, hitelbe atomerőművet építeni? Ha ezeket mind törleszteni kell vagy az állam megy csődbe, vagy a nép roppan bele az adózásba, az egyre drágább életbe. Hogy ez milyen következményekkel fog járni valószínűleg még senki nem tudja.

2014. máj. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
60%
Volt, ahol nem volt fenntartható, de van ahol még ma is működik (Kínai Népköztársaság, Kuba). Szóval mire vonatkozik pontosan a kérdés?
2014. máj. 11. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:

Azért mert nem csináltuk olyan jól, mint É-Korea, vagy Kuba.

Milyen jó most ott. És milyen jó lesz, ha elérik és bevezetik a kommunizmust. Akkor fogunk irigykedni.

2014. máj. 11. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
Fenntartható volt csak a kapitalistáknak terjeszkedni kellet így meg vették Gorbacsovot és tönkre tették a jól működő szocialista rendszert.Azt írják,hogy nem volt minőség tapasztalatból mondom ma sincs mert csak úgy tud meg élni a vállalkozó ha a minőség rovására dolgozik az az így tud verseny képes lenni vagyis olcsóbb mint a hasonló tevékenységet végző másik. A szocialista országok egymás közt tudtak kereskedni nem volt szükségük piacgazdaságra. Adósság,ma is elvagyunk adósodva rendszerváltáskor Romániának nem volt adóssága most van, ki vagyunk szolgáltatva a tőkéseknek és bizony bármikor csődbe vihetik bármelyik eladósodott országot
2014. máj. 12. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

Szerintem túl korán jött. Ma már teljesen más a helyzet, a mai technológiával teljesen másképp nézne ki a termelés is meg az egész kultúra is:


1. A legtöbb háztartásnak fontos termékeket és élelmiszereket fillérekért lehet előállítani 30-40 évvel ezelőtthöz képest, sokkal kevesebb emberre is van szükség ehhez.

2. Információ áradat, internet, facebook, twitter, youtube, stb. Már nem csak azt halljuk/látjuk amit a kormány szajkóz a médiában. Ma már nem lehetne valakit éjszaka a fekete Volgába tuszkolni anélkül hogy egy pár órán belül felkerülne youtubera, facebookra. A közösség elvben a legapróbb hétköznapi dolgaiban is maga dönthet pl. okostelós szavazással.

3. Bár Magyarországon még nem terjedt el annyira, de elkezdődött ugyanúgy mint nyugaton hogy az új generáció kezd kiábrándulni a fogyasztásból. Már nem fontos értelmetlen cuccokat vásárolni, az okostelefonon és talán egy jó bicajon kívül. Inkább az élmények a fontosak, túrák, kunsztok, vicces, különös vagy veszélyes helyzetek, stb amit persze megosztanak a neten, és ez hozza nekik a státuszt, nem a nagy kocsi.


Egy ilyen helyzetben ill. generációval teljesen másképp működne a kommunizmus mint anno, persze lehet hogy a gyakorlati megvalósítás ugyanolyan csúfosan elbukna.


Az biztos hogy nem lenne szükség akkora munkaerőre.

-A mezőgazdaság annyira gépesíthető hogy párezer ember elláthatná a népet élelmiszerrel.

-A gyárak működéséhez ma már alig van szükség emberre. Ahol azelőtt többszázan dolgoztak, ma elég 2-3 ember.

-Már megvolt az első 3d nyomtatott ház, azaz egy egész házat fel lehet húzni úgy hogy 1-2 ember üzemeltet egy gépet.

-Tömegközlekedés gyakorlatilag vezetőmentesíthető, sok helyen már meg is tették (vonat, metró, automata taxi, google autó)

-Már léteznek orvosi szakértőrendszerek amik sokszor lepipálják az ember orvosokat.

-Tolmácsokra se lesz szükség lassan amilyen iramban fejlődik a google fordító.


És ez csak pár példa. Hatalmas tömegeknek nem kell majd dolgozniuk. Hogy mit fognak csinálni? Ki tudja? Talán lesz sok művész. :)


Ezek mellett - és persze az emberek mentalitásának fejlődése mellett már lehet hogy nem annyira fenntartatatlan a szoc rendszer, és többek között szerintem ezek hiányoztak akkoriban.


Szerintem vissza fog még köszönni a jövőben, de ha erőszakkal indul, akkor tuti elbukik.

2014. máj. 12. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
22%

22:16, részben igazat adok neked, a kommunizmussal is "csak" az volt a baj, hogy kifelejtették belőle az embert. Emberek nélkül valóban csodálatos eszme lett volna, csak hát nem számoltak azzal, hogy a nagy egyenlősdi nemcsak káros, hanem lehetetlen is. Mert ugyan mire menne egy pár korcsolyával az, aki korcsolyázás helyett inkább enni szeret? Odaadja a korcsolyáját két vekni kenyérért, és tessék, már fel is borult az egyenlősdi.


A meglátásaiddal kapcsolatban a következőket írnám le.


- A mezőgazdaság gépesíthető, de rengeteg mindent nem pótolhat. Például nem létezik olyan gép ami termőföldet tudna előállítani (maximum egyik helyről a másikra vinné). Olyan gép se létezik, ami az állatokat helyettesíteni tudná, képzelj csak el egy megporzó-gépet ami naponta több ezer virágot jár végig a méhek helyett! Vagy érlelőgépről se hallottam még soha.

A másik gond pedig az hogy a gépek energiával működnek, lett légyen az elektromos ,vagy kémiai. Na már most, ha a gépek működtetése több pénzbe kerül, mint a napszámosok, mezőgazdasági munkások bére, akkor voltaképpen kapott a szar egy jó nagy pofont.


- A gyárak túlzott gépesítésénél is előjön ez az "issue". Ha az energia több pénzbe kerül mint a munkabér, és a gyár termelése nem hozza vissza a hasznot, akkor nesze semmi,fogd meg jól.

Azonkívül ne feledd: a gépek csak annyira hatékonyak,amennyire a beléjük táplált utasítások azzá teszik őket. Lehetetlen minden helyzetre fölkészíteni őket, pl. üzemzavar, katasztrófahelyzet. Azonkívül egy röpke áramszünet is hazavágná az egész termelést.

Végül de nem utolsósorban: A gépekkel ugyanaz a baj mint Grimm kása-fazékjával. Remekül működik, csak éppen leállítani nem lehetett.

Ha pedig olyan gépet készítenek, amelyik gondolkodni is tud, mi a garancia rá hogy nem áll kétlábra és nem kezdi el ölni az embereket?

Mindent összevetve nem tartom jó ötletnek.


- Ez a 3D-s nyomtatás még eléggé kiforratlan dolog, nem bíznám rá magam túlságosan. Klónozás is létezik már, mégse lehet csak úgy ukmukkfukk klónozni magadnak Britney Spears-t barátnőnek :) Érted a párhuzamot.


- Az automatizált tömegközlekedés működhet - az első balesetig, az első kábellopásig, az első vandál utasig. Bár az utóbbin lehet segíteni, az autóbusz elejére szerelt automatizált lövegtoronnyal. Ha az utas jegy nélkül száll fel - ratatatata!!!! Jaaaj, öeee!


- Ha az orvosok nem tudnak rájönni az AIDS és a cisztikus fibrózis gyógymódjára, a gépek még kevésbé fognak.


- A Kugli fordítótól pár gyöngyszem:


"Arcrángás-tac-lábujj"

"Az űrbányászipar egy kegyetlen és érdes világ hogy létezzen. Értékes aszteroidcsomókat védenek meg az ásványaikért gonoszul"

"A csúnya gyümölcsök vannak a tököd után magok, redő a zöldségerőid és küzdelmed hátrálnak a foltodon."

"Ez egy olyan RTS játék, ahol tudol építeni a bányáidat és barakkjaidat, energianövény, stb, és csinál egy nagy arme-ot."

"Gyarmatosít engem egy epikus társasjáték abban, hogy hol vermeled az értelmeidet, ellene van egy misztikus varázslónak."


Ebből az alábbi dolgokat tudtam meg:


- A tököm után magok vannak és csúnya gyümölcsök.

- A Kugli fordítónak pereg a vetőmag a szájábul..."tudol" :DDDD

- A misztikus varázsló vermeli az értelmeimet.


Egy szó mint száz, ez az utópia minden,csak nem vonzó.

2014. máj. 12. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 pyi válasza:
68%
Mert azok,akik ma vezetők,azok szülei is vezetők voltak,és mindent megtettek annak érdekében,hogy ne vezetők,hanem tulajdonos kizsákmányolók legyenek.
2014. máj. 13. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Mert az értelmiségnek büdös volt a prolik diktatúrája.
2016. szept. 13. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!