Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Tanúkihallgatásra beidéztek....

Tanúkihallgatásra beidéztek. Munkahelyen szabadság ilyenkor hogyan megy?

Figyelt kérdés
Kaptam idézést. (Ronoknt megtámadták, súlyos testi, tanú vagyok.) Feltételezem, hogy ilyenkor én nem szabadságon vagyok, hanem a táppénzhez hasonlóan igazolt távolléten. Tehát erre a rendőrség adni fog nekem egy igazolást ha kérek? Vagy az idézés elég a munkáltatónak?

2019. febr. 22. 11:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Első lépésként kérdezd meg a munkahelyeden a főnöködet hogy hogyan megy ez. Amennyire tudom ha bíróságra lennél beidézve akkor a bíróságon adnak egy papírt hogy ott voltál és arra megkapod a rendes napi béredet mint ha dolgoztál volna ugyan azt, és nem úgy minta táppénzt hogy csak a70% át például. Ha jól tudom egyedül a műszakpótlékot nem kapod meg ha például délutános vagy és neked délután kell menned erre a dologra. Ha csak simán a rendőrségre mész akkor is ha jól tudom kapsz erről egy papírt, de nem tudom pontosan ez hogyan megy. A lényeg hogy ha szólsz a főnöködnek hogy x napon nem mész be ezért például akkor legyen nálad a levél az idézésről hogy tudd igazolni hogy jó okkal lennél távol azon a napon ha például nem engednek szabadságra, vagy nem akarsz erre 1 napot elpazarolni.

De biztosan fogják ott mondani hogy a rendőrségen feltétlenül kérj erről valami papírt hogy ők is eltudjanak vele számolni, de ha ennyire bizonytalan vagy, mert pontosan én sem tudom, meg ha ők sem tudnak nagyon hasznosat mondani mármint a munkahelyeden akkor célszerű lenne felhívnod a rendőrséget, gondolom valami telefonszám biztos van a levélen és akkor mondják el ők előre hogy ilyenkor mi a teendő ha igazolás kell akkor kitől kell kérned pontosan stb... Ilyen dolgokba fognak segíteni vagy kapcsolnak egy olyan illetékest aki ebben tud segítséget nyújtani. Ezért lenne legjobb ezeket még előre letisztázni a munkahelyeden is hogy miről van szó, és nem az utolsó előtti napon szólni.

2019. febr. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Távolléti díj illeti meg a munkavállalókat. Munkahelyen jelentsd, hogy tanúnak hívott be rendőrség, rendőrségtől meg majd kérj igazolást.


Munka törvénykönyvének idevonatkozó részei:

"146. §...

(3) A munkavállalót távolléti díj illeti meg

...

c) az 55. § (1) bekezdés i) pontban meghatározott esetben, ha tanúként hallgatják meg,"

32. Mentesülés a munkavégzési kötelezettség alól

"55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

...

i) bíróság vagy hatóság felhívására, vagy az eljárásban való személyes részvételhez szükséges időtartamra,"


Ha nem Munka törvénykönyve szerinti munkavállaló vagy, hanem pl. közalkalmazott, kormánytisztviselő, stb. akkor is ugyanezek a szabályok vannak.


Ha meg munkáltatódtól nem jár távolléti díj (pl. megbízási szerződéssel dolgozol), akkor a 14/2008. IRM rendelet szerint:


"Költségtérítés a munkából kiesett időre

6. § (1) Azt a tanút, aki a kihallgatás miatt a munkából kiesett időre távolléti díjra nem jogosult, költségtérítésként a munkából kiesett időre - ideértve az utazással eltöltött időt is - óránként a nyugdíjminimum 1,5 százalékával megegyező összegű költségtérítés illeti meg.


(2) A munkából kiesett időre járó költségtérítéshez a munkavégzésre irányuló jogviszonyról szóló okirat bemutatása szükséges; a tanúnak továbbá nyilatkoznia kell arról, hogy a munkából kiesett időre távolléti díjat nem kap."



Utazási költség, szállás (ha aznap 5 órai indulással már nem érnél oda), ( ellátás (ha tanúkihallgatás 6 óránál több oda-vissza utazással) szabályai:

[link]

2019. febr. 22. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Nyomozó megfogja kérdezni, hogy kérsz e igazolást. Te erre azt feleled, igen kérek szépen.
2019. febr. 23. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!