Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki önvédelemből megöl...

Ha valaki önvédelemből megöl valakit azért börtön jár?

Figyelt kérdés
Nyugi, nem áll szándékomban megölni senkit, csak kiváncsi vagyok.

2019. dec. 24. 11:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%
A jogos önvédelmet nem büntetik. Ha viszont valaki megpofoz a strandon, mire te eltöröd a nyakát, akkor ülni fogsz.
2019. dec. 24. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
21%
Igen, börtön jár érte még akkor is, ha önvédelemből tetted.
2019. dec. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
97%
Attól függ. A jogos önvédelmet a bíróság határozza meg. Alap szabályként arra kell ügyelni, amit az első is írt, hogy azért mert meglöknek még nem ölheted meg a másikat. Az már más kérdés ha késsel fenyegetnek. Bár, azért ott is nehéz kérdés lenne.
2019. dec. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
5%

Úgy hallottam, hogy elvileg csak ugyan olyan szintű dologkkal védheted meg magadat.


Pl.: Ha elkezd egy ember ütni téged és mondjuk félholtra ver, nem szúrhatod le késsel.


Meg még régen mintha olvastam volna, ha a TVben láttam volna egy esetet, amikor egy idős emberhez betőrtek és ő lapáttal vagy valamivel megütötte a betörőt aki emiatt később meghalt. Majd az idős férfit elítélték emberölés miatt.


(Minden amit leírtam, csak halvány emlékek, szóval biztosan van valami ami nem igaz belőlük)


Én is kíváncsi vagyok mi a helyzet itthon.

2019. dec. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Elég gáz ez az ország hogyha megtámad egy 190centis nagy férfi egy 150es nőt nem használhat kést vagy valami kisebb védekező eszközt.
2019. dec. 24. 11:58
 6/12 anonim ***** válasza:
3%
Ja, hát itthon ez így megy. Amilyenek szintűek az emberek, olyan törvényeket kapnak a nyakukba...
2019. dec. 24. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
95%
Nincs két egyforma eset. Még az se mindegy, hogy nappal volt-e vagy este.
2019. dec. 24. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
62%

Önvédelmi tanfolyam ami neked kell. Onnantól kezdve ha egy 2 méteres gorilla is támad rád, annyit jó eséllyel fogsz tudni tenni ellene, hogy legalább elmenekülhess.


Ja, és a gyilkosságot nem ajánlom. Egyrészt nagyon jó bizonyítékokkal és indítékkal kell rendelkezz, másrészt pedig egy életre nyomot hagy benned.

2019. dec. 24. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Most már nem köteles senki sem kitérni a jogtalan támadások elől.

Ha éjjel valaki megcsap, vagy két fő nappal megtámad, vagy nappal valaki bottal támad, azt ma élet kioltása ellen irányuló támadásnak kell tekinteni a törvény ereje szerint, és erre arányos az ha a védekező azonnal öl. De akkor már nem ölhet, ha a támadó menekül.

Régebben



Btk.

jogos védelem

21. § Nem büntetendő annak a cselekménye, aki a saját, illetve a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz, feltéve, hogy a védekező mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható annak érdekében, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet.

22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha

a) azt személy ellen

aa) éjjel,

ab) fegyveresen,

ac) felfegyverkezve vagy

ad) csoportosan

követik el,

b) az a lakásba

ba) éjjel,

bb) fegyveresen,

bc) felfegyverkezve vagy

bd) csoportosan

történő jogtalan behatolás, vagy

c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.

(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.

2019. dec. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
83%

Ahogy azt az előző is idézte, a törvény elfogadja az ijedtségből történő túllépést is.


De ez tipikusan olyan ügyek, ahol minden alkalommal külön mérlegelni kell.


Volt egy eset, ahol a nőt éjjel megtámadták az utcán. Valahogy sikerült menedzselnie, hogy elvegye a támadótól a kést, a gond azzal volt, hogy azután is döfködte a késsel a támadóját, hogy az már a földre rogyott.


Hogy egyezeteted össze a jogos önvédelmet 20 halálos késszúrással? Össze lehet, biztos, de semmiképpen sem könnyű feladat.


A médiában pedig csak azt fogja visszaadni a történetből, hogy "egy nőt megtámadtak éjjel, de letartóztatták, amiért megvédte magát"...

2019. dec. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!