Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kinek jár a bérleti díj,...

Kinek jár a bérleti díj, haszonélvező vagy tulajdonos?

Figyelt kérdés

Ha egy ingatlant kiadnak, akkor a haszonélvező vagy a tulajdonos(ok) jogosultak a bérleti díjra, vagy esetleg egyenlő arányban mindannyian?

Ha csak tulajdonos valaki, mondjuk 50%ban, akkor beköltözhet-e az ingatlanba a haszonélvező mellé?



2020. jan. 19. 10:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezőé.

Ha megengedi, beköltözhet.

2020. jan. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
88%

Azért ez a neve, hogy haszonélvező - mert ő élvezheti minden hasznát annak a dolognak.

Vagyis a tulajdonos itt másodlagos, a haszonélvezőé a bérleti díj is.

A tulajdonos egyetlen joggal rendelkezik - csak ő adhatja el az ingatlant. De semmiben nem dönthet. Nem szabhatja meg hogy i lakjon ott vagy ki ne lakjon benne, nem költözhet be és nem kérhet bérleti díjat. Nem tilthatja meg a haszonélvezőnek hogy bárkinek kiadja és hogy mennyiért, ha a haszonélvező úgy dönt akkor ingyen is átadhatja lakni az ingatlant, de akár a tulajdonostól is követelhet az ott lakásért igen magas bérleti díjat.

A haszonélvezet az özvegyi joggal keletkezhet nagyon gyakran. Pl. meghal a lakás tulajdonosa, a gyereke örökli az ingatlant,de mint házastárs, az özvegye lesz a haszonélvező a lakásban. Így az özvegy joga eldönteni hogy a gyerek, aki a tulajdonos lett, az beköltözhet-e és mennyit kell érte neki , az özvegynek fizetnie érte, vagy hogy kiadja-e valakinek az ingatlant és a bérleti díjából él meg.

A haszonélvezeti jogot meg lehet váltani, ha a haszonélvező beleegyezik, de ha nem, akkor élethosszig az övé. Nem örökölhető, tehát a halálával megszűnik és a tulajdonos rendelkezik mindennel.

A tulajdonos eladhatja az ingatlant, de a haszonélvezet megmarad - vagyis az új vevő sem tud többet kezdeni a lakással, mint ő, hogy vár amíg a haszonélvező él.

2020. jan. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Haszonélvezőé a bérleti díj és a rendelkezés is arról, hogy ki lakik az ingatlanban.


A tulajdonos is csak akkor költözhet be, ha a haszonélvező engedi, feltéve, hogy a haszonélvezet az ő tulajdonrészére is kiterjed. Ugyanis van olyan, amikor a haszonélvezet nem a teljes ingatlanon áll fenn, hanem csak egy részén, és ilyen esetben azt a tulajdonost, akinek a részén nincs haszonélvezete, nem is korlátozhatja sem a beköltözésben, sem pedig a rá eső hasznok szedésében.

2020. jan. 19. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy két helyreigazítás:


A haszonélvezeti jog nem feltétlenül tart élethosszig.


A haszonélvező nem minden esetben határozhatja meg, hogy kinek adja bérbe az ingó vagy ingatlan vagyont, amelyen a haszonélvezeti joga fennáll, ugyanis ha a tulajdonos is bérbe kivánja venni, akkor ő előnyt élvez másokkal szemben.

A haszonélvezőnek nem csak jogai, de kötelességei is vannak. Állagmegóvás, stb.

A tulajdonost megilleti nem csak az eladás, de az ellenőrzés joga is.

2020. jan. 19. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!