Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A békéltető eljárás határozata...

A békéltető eljárás határozata mennyire végleges? (más terméket kaptam és békéltetőig kellett vonszolni az ügyet)

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van valakinek békéltető eljárással kapcsolatban tapasztalata?


Még 2021 decemberében rendeltem egy ajtót egy magánvállakozótól, aki rossz ajtót szállított le, de ez sajnos csak kicsomagolás után derült ki. (nem egyedi gyártású, hanem raktárkészletről rendelt)

Két hónapig hitegetett, hogy kicseréli az ajtót, aztán elegem lett belőle (megvolt mindenféle felszólítás, stb), megrendeltem máshol az ajtót, ezzel az üggyel pedig a békéltetőhöz mentem.

A békéltetőnél nem jelent meg a vállalkozó, de felhívtuk és ott megegyezünk, hogy visszaveszi az ajtót, erről határozat is született.

Persze nem jött érte, nem fizette vissza, és most, hogy a határozatban foglalt határidő lejárt, elkezdett visszakozni az ember, hogy ő csak bontatlan csomagolásban hajlandó visszavenni a terméket, mert ez neki bukta lesz, stb. Az eredeti ár kb 45%-t hajlandó lenne kifizetni…


A kérdés, hogy ha nem fogadom el ezt az ajánlatot akkor mennyi esélyem van nyerni (és milyen áron)?

Ugyebár az én nézetem az, hogy az ember két hónapig nem szállított és hitegetett engem, ráadásul most rám akarja húzni a veszteségei egy részét, amiből én nem kérek. Plusz van egy határozatom, amibe ő (gondolom akkor még nem gondolta végig) belement, nem tudom, hogy utólag mennyire módosítható ez….


Előre is köszönök minden tippet :)



2022. ápr. 26. 15:11
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a békéltető testület nem hatóság, így senkit semmire nem kötelez. De keress egy ügyvédet, ő majd megmondja, kihez érdemes fordulni.
2022. ápr. 26. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

A békéltető hasznosság kb annyi, mint a BMW-re szerelet indexeknek... Nem kötelező, csak ha polgári perre viszed az ügyet akkor a bíróság figyelembe veszi. Kb ennyi.


Ha nem jó a 45% akkor csak perelni tudsz.

2022. ápr. 26. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
68%

Próbáld meg eladni.

Nem fogod 100%-ban visszakapni a pénzed, de 45%-nál azért kerhetsz többet.

2022. ápr. 26. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Pontosításként az békéltető ügyben egyezség született, ami a határozat szerint behajtható, ha a vállalkozó nem teljesíti. Legalábbis ez van a papírra odaírva.


Akkor ez hogy van?

Innentől most jön a bíróság vagy rögtön a behajtó?

Végrehajtás se ér semmit ha csak egy békéltetői egyezségem van róla?


(A vállalkozó nem érzi egyelőre nagyon kötelezőnek a dolgot magára nézve ezért érdekelne, hogy mennyit is ér így a határozat és be tudom-e tényleg hajtani a dolgot rajta ha elviszem a papírt a határozatban megjelölt Bíróságra)

2022. ápr. 26. 17:17
 5/17 anonim ***** válasza:
A békéletető testület döntése nem egy jogerős döntés, ergo biztos, hogy nem végrehajtható az igény. Ez tuti. Valami más lesz azon a papíron...
2022. ápr. 26. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Ez áll a papíron:

A Fgytv 36 / 3 bekezdése értelmében "Ha a vállakozás a tanács kötelezését tartalmazó határozatát vagy határozattal jóváhagyott egyezséget a teljesítési határidőn belül nem hajtja végre, a fogyasztó kérheti a bíróságtól a tanács határozatának végrehajtási záradékkal történő ellátását, a békéltető testület elnökének egyidejű értesítése mellett"


Illetve megadja az illetékes bíróságot.

A szövegezés szerint mi egyezséget kötöttünk a termék visszavételéről és a teljes vételár befizetéséről a határozatban, ami benne van foglalva a fenti részbe. A békéltetőnél azt mondták, hogy menjek el és adjam fel az igényemet.

De ez túl szép, hogy igaz legyen és nem akarok valami mínuszos perbe belefutni...

2022. ápr. 26. 20:49
 7/17 anonim ***** válasza:
70%
Igen, kérhető a bíróságtól. Magyar polgári pert kell indítani... Ott meg bármilyen döntés születhet laza 5-6 év után, önköltségen...
2022. ápr. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:
100%

Nem tudom miért válaszol olyan aki nem ért hozzá, de még az értő olvasás se megy neki...

Kérdező: be is másoltad, hogy mi a teendő, kérheted a végrehajtási záradék kiállítását a bíróságtól. Semmilyen pert nem kell indítani.

[link]

Innen kell letöltened az 503b nyomtatványt, értelemszerűen kitöltened és bevinni a bíróságra. Ha nem megy akkor meg a lakóhelyed szerinti bíróságon menj el Ügyfélsegítőre és ott segítenek mindenben.

2022. ápr. 27. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget! Ez nagyon hasznos információ volt.

Tehát ez azt jelenti, hogy így a kötelezettség direkt behajtásra kerül a következő lépésben, már nem vitatható kérdés? A vállakozó csak akkor tud kimászni alóla, ha ő próbál pert indítani a követelésem jogossága ellen?

Életemben nem volt közöm semmilyen behajtáshoz és az bizonytalanított el, hogy a bírósághoz küld a végzés és mivel annyit már sikerült kiderítenem, hogy ezt nekem kell megelőlegeznem, így biztosra akarok menni, mielőtt megteszem a ezt következő lépést...

2022. ápr. 27. 21:44
 10/17 anonim ***** válasza:
69%

Kérdező, azért nem meglepő módon ez nem teljesen úgy van ám, ahogy azt a 8-as mondja, pontosabban elég sok feltételenek kell hozzá teljesülnie, amiket mi nem tudunk, mivel nem osztottad még meg.


A gittegylet (Békéltető testület) döntése csak és kizárólag abban az esetben kötelező és végrehajtható, amennyiben a cég azt magára nézve kötelezőként elismerte. Írásban, nyilatkozban.


Te pedig azt mondod, hogy el sem jött a békéltető testületi ülésre és valami zavaros dolgot mondott valaki telefonba (?) és megegyeztetek (??) valamiben. Ez nem felel meg a formai követelményeknek.


Ez amúgy teljesen érthetően le van írva a Pest megyei békéltető testület tájékoztatásában is:


...kötelezést tartalmazó határozatot hoz, ha a kérelem megalapozott, és a vállalkozás – a békéltető testületnél vagy a kamaránál nyilvántartott, illetve kereskedelmi kommunikációjában közölt – általános alávetési nyilatkozatában, az eljárás kezdetekor vagy legkésőbb a döntés meghozataláig nyilatkozatában a békéltető testület döntését magára nézve kötelezőként elismerte, vagy

ajánlást tesz, ha a kérelem megalapozott, azonban a vállalkozás az eljárás kezdetekor úgy nyilatkozott, hogy a tanács döntését kötelezésként nem ismeri el, illetve ha a tanács döntésének elismeréséről egyáltalán nem nyilatkozott.


Tehát a kérdés, hogy a fenti két pont valamelyike megtörtént-e bizonyíthatóan.


Jól is néznénk ki, ha bemondásra bárkitől bármi behajtható lenne.


Továbbá még ha bármelyik teljesül is, a bíróságtól bármikor kérheti a cég a határozat hatályon kívül helyezését.

2022. ápr. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!