Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Munkaviszony vagy polgári...

Laila Qassam kérdése:

Munkaviszony vagy polgári jogviszony?

Figyelt kérdés
Takarítónőként dolgozom jelenleg augusztus 31 ig rendes munkadzerződèssel. A tulajdonos eladta a céget. Az új tulajdonos Megbízási szerződést kötött velünk. 2 dologtól eltekintve semmi nem változik. Ez a két dolog, hogy nem lesz éves szabadság, és betegszabadság. Minden más ugyanaz marad. A munkavégzés helye, munkaidő és beosztás. A munkához az eszközöket a megbízó adja. A fizetés eléri a minimálbér 30% át. Lesz táppénz. Kapunk munkaköri leírást. Szóval hogy is van ez?

2023. aug. 24. 00:16
 1/5 MDaniel98 ***** válasza:
Én is megbízási szerződéssel dolgozok, és szabadság ilyen esetekben tényleg nincs. Egyébként pedig teljesen jogszerű.
2023. aug. 24. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Persze teljesen jogszerű. Csak nem mindegy, hogy munkaviszony, vagy polgári jogviszony. Ugyanis egy csomó dologtól elesik aki polgári jogviszonyban dolgozik. A rendes munkadzerződèssel szemben. Ezért szerettem volna tudni, hogy nem kellene e munkaviszonnyá minősíteni.
2023. aug. 24. 12:29
 3/5 A kérdező kommentje:
Laikuskènt nekem inkább tűnik ez munkaviszonynak mint polgári jogviszonynak. Összességében nézve, és minősítési jegyek alapján.
2023. aug. 24. 12:33
 4/5 Justinianus ***** válasza:

"Persze teljesen jogszerű."

Ez minden, csak pont nem jogszerű.

Ugye azt viccnek gondoltátok, hogy az a különbség a kettő között, hogy nincs szabadság?


Munkaviszony fő jellemzői:

1. alá-fölérendeltség, munkáltató utasításadási és ellenőrzési joga,

2. rendszeres bérfizetés,

3. fix munkaidő-beosztás,

4. a munkáltató által biztosított munkaeszközök.


Megbízás fő jellemzői:

1. mellérendeltség,

2. esetenkénti megbízási díj,

3. a megbízott saját maga osztja be az idejét,

4. saját munkaeszközével dolgozik.

Naná, hogy nincs szabadság, mikor magad osztod be az idődet, hogy mikor dolgozol. Már ha VALÓBAN megbízásról van szó.


Ha pedig csak kamu megbízási szerződést köt, mint itt, akkor meg nyilván ő határozza meg a munkaidő-beosztást, és hozzáteszi, hogy nincs szabadság...

Jaj de jó. Mármint neki.


Én pedig mondanám, hogy - mivel én osztom be az időmet megbízási jogviszonyban - holnap kicsit később jövök, mert időpontom van a munkaügyi hatóságnál.

2023. aug. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Justianus köszönöm a választ!


Jelenleg 16:00-24:00 óráig dolgozok. S ez a jövőhéten sem változik azt mondták. Amikor is már az új tulajdonos keze alatt leszünk megbízói szerződéssel. A munkaeszközöket is ők fogják adni. Havi átutalással kapjuk számlára a ledolgozott órák után járó fizetést. Nem szeretném ott hagyni a munkahelyem. Így is nehéz találni. Csak bosszant, hogy miért kell kamu szerződèst csinálni? Miért mindig a kisemberen csattan az ostor?

2023. aug. 24. 23:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!