Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Késes rablásnál, ha a rablónak...

Késes rablásnál, ha a rablónak maradandó sérülést esetleg halált okoznak, az akkor jogos védelem?

Figyelt kérdés
A késes támadó ellen is jogos védelemnek számít ha maradandó sérülést vagy halált okoznak, vagy csak lőfegyver esetén? Például valakire rá támadnak késsel, az hirtelen felkap egy téglát és úgy fejbe vágja hogy belehal. Ilyenkor jogos védelem áll fenn?

2023. okt. 27. 11:45
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

10, szerintem te sem érted az összefüggést a sületlenségeid közt.


Tehát számodra az, hogy nehezebb vagyok 5 kilóval és adok egy pofont, az egyenértékű azzak, hogy hasbaszúrok valakit.


Mellesleg 50 kilós cigánygyerek is hasbaszúrhat bárkit, mint a videón is történt.


"el akarják venni azt amiért megdolgoztam, vagy a családom épségét veszélyezteti valaki akkor nem kell megkérnem..."


Nem hát, akkor beszarsz behuggyozol, csak itt van nagy mellényed.

2023. okt. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Be kéne vezetni, hogy használhatni lehessen. Nem mindig tudja megvédeni magát az ember. Olyankor inkább védekezik. A támadó sem mindig csak lop. Valamikor nem is akar elvinni semmit.
2023. okt. 28. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

12 igen, nem egy eset volt már, amikor mit mindenféle siserehad tüzet kér, aztán már ütik is az embert élvezetbõl.

Nem értem, mit képzel magáról az okostojás, aki szerint vele nem fordulhat elõ.

2023. okt. 28. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 Justinianus ***** válasza:

"Tehát ha valaki meg akar verni, hasbalõhetem vagy mellbeszúrhatom következményel nélkül. Értem."

Ha a személyedet közvetlenül fenyegető jogtalan támadásról van szó, akkor így van.

Megtörtént esetek az ide vonatkozó irodalomból:

"A bíróság megállapította a jogos védelmet annak ellenére, hogy a sértett egy kilinccsel a kezében támadta meg ölésre utaló kifejezéseket használva a vádlottat, aki a kezében lévő késsel két alkalommal hasba szúrta őt életveszélyes sérülést okozva."

Másik eset:

"A sértett folyamatosan támadta az elkövetőt, többek között egy borosüveggel fejbe vágta. Az elkövető a sértettet két alkalommal ellökte magától, majd a továbbra is ütő, rúgó sértett támadását úgy hárította el, hogy az egyébként más célból nála lévő késsel több helyen, így a combján is megszúrta, aminek következtében a sértett elvérzett. A bíróság nem állapította meg a jogos védelem túllépését."

Mivel:

"A jogos védelem szükségességének megítélését nem lehet kizárólag a támadó és védekező személynél lévő eszközök veszélyességének vizsgálatára korlátozni, hanem a konkrét veszélyhelyzet felmérése, az egymással szemben álló személyek adottságai, és az ebből fakadó védekezési lehetőségek alapján kell a helyzetet értékelni. Miért kellene egy arcra mért ökölütést elviselnie a megtámadottnak, ha azt csak egy lábra leadott lövéssel tudja elhárítani, amikor az ökölütéstől megvakulhat, vagy hanyatt esve koponyatörést szenvedve meghalhat. Erre figyelemmel a Kúria felülvizsgálta a korábbi gyakorlatot, és az arányosságot nem követeli meg."

2023. okt. 29. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

14 ezzel nem tudok vitatkozni. Nyilván vannak mindennek fokozatai, és nem lehet mindent egyféleképp értelmezni.


Én megverés alart azt értem, hogy pl. Régen Tizenévesként engem meg akart volna valami öreg pofozni falun a hangos motorom miatt. Nyilván nem ölhettem volna meg jogosan.

2023. okt. 29. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Annyi mindentől függ...


Viszont alapesetben a kés is felfegyverkezésnek számít, ha erre is kíváncsi vagy.

2023. nov. 23. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!