Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Gyerekek joga a csok-ban?

Gyerekek joga a csok-ban?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Elég komplex kérdésem lenne.

3 gyermekre felvett csokból (+csokos hitel) épült házról van szó. A 3 gyerekből már 2 nagykorú.

Ha az egyik nagykorú gyermek nem önszántából, kényszerítve lesz kirakva a házból úgy hogy nem telt el csak 1-2 év, az jogilag megpanaszolható valahol?

Lehet ebben az esetben a gyermeknek joga ott lakni?

Előre is köszi a választ.



#lakhatás #Csokos gyerekek joga #Gyerekek után felvett csok
jan. 15. 21:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
69%

Ha közben nagykorú lettél, akkor ilyen alapon aligha tehetsz panaszt.

Erre szerintem a jogalkotók sem tértek ki.

Ajánlom, hogy kerüld el a "kényszerkilakoltatást", szóval viselkedj elfogadhatóan.

jan. 15. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem én vagyok ebben a helyzetben, de sajnos nem a nagykorú a probléma, hanem a szülő élettársa aki csak a közös gyereket szereti a másik kettővel iszonyatosan gázul viselkedik. Senki se szereti az élettársat, megtűrt személy. Viszont hangoztatja, hogy ez a ház az övé. (16 évig még a banké és csak emiatt a nagykorú gyermek miatt tudtak építkezni, mert jófejségből bevállalta hogy ideköltözik) amint meglett a ház, már nem akarja hogy itt legyen.
jan. 15. 22:01
 3/12 anonim ***** válasza:
67%

A ház tulaja határozhatja meg hogy kit enged a házában lakni, és kit nem. Ha a szüleidről van szó, és közös tulajdonban van a lakásuk, akkor az 50-50% miatt mindkettejük beleegyezése kell hogy "kirakjanak", ha jelenleg ott élsz. Ha csak egyikük nevén van a lakás, akkor ő bármilyen jogi következmény nélkül kizárhat mindenki mást. Nincs jogod ott élni kizárólag azért, mert a csokba beleszámít a létezésed. Még akkor sem lenne jogod ott lakni, ha a teljes építési költséget te fizetted volna ki, amíg erről nem írtok egy szerződést vagy amíg a te tulajdonodban nem lesz a ház legalább fele.

Megelőzve a következő kérdést, igen, az örökségéből is akkor zár ki egy végrendeletben amikor csak akar, semmit sem örökölsz alanyi jogon, ha van végrendelete, amiben nem hagy rád semmit. Ha nem ír végrendeletet, akkor majd az ő része oszlik szét a 3 gyerek között, de a saját részeddel gyakorlatilag semmit nem fogsz tudni kezdeni, mert túl kicsi lesz a tulajdonrészed.

jan. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

50-50%on van a ház a szülő és az élettárs között.

Nem én vagyok ebben a helyzetben, pusztán érdekel, hogy milyen opciók vannak.

Nagyon igazságtalan, hogy amíg a Csok kellett addig jó volt a gyermek, de amint meg lett a ház már megy az, hogy ez az én házam.

A szülő nem fogja hagyni, hogy a gyermek elkerüljön a házból, csak nem tudom milyen opciók lehetnek arra, hogy a másik tulajdonost le lehessen csititani. Vagy esetleg őt eltüntetni. Sajnos már a szülő élettárs kapcsolata sem túl jó. Csak a közös gyermek számít a másik kettő “nyűg” már most hogy a csokból meglett a ház.

jan. 15. 22:07
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A pénzt a család kapta, de a felelősség a szülőké és a CSOK-ból vett ingatlan is.

Semmi jogod arra hogy bármiféle követelésed legyen a CSOK miatt, még ha erkölcsileg elfogadható is lenne.

A te "részed" majd akkor lesz, amikor a szüleid meghalnak és örökség lesz a CSOK-ból vett ingatlan (vagy amit utána vesznek az árából). De persze addig sok idő van, nem minden család működőképes, anyámék is akkora adósságot halmoztak fel, hogy örökség már nem maradt utánuk a testvéreimnek, pedig volt saját lakásuk. Az édesapám viszont teljesen másképp él és (remélem majd csak nagyon sokára) ha ő megy el, akkor az ő oldalán a testvéreim örökölni fognak tőle.

jan. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Itt az örökség nem is kérdés.

Pusztán az hogy a szülő felvette a Csokot (2 korábbi gyermek) +1 közös gyermekre az élettárssal.

Az élettárs elviselhetetlen, már a kapcsolatuk is megromlott. Csak a Csok miatt esélyük sincs szétmenni.

A gyermek a szülőt védi, a szülő a gyermeket. Ki nem rakhatja, inkább az élettársat kellene…

jan. 15. 22:11
 7/12 anonim ***** válasza:

#3 "Megelőzve a következő kérdést, igen, az örökségéből is akkor zár ki egy végrendeletben amikor csak akar, semmit sem örökölsz alanyi jogon, ha van végrendelete, amiben nem hagy rád semmit."

Ez nem így van. Ahhoz hogy semmit ne örököljön egy gyerek ahhoz ki kell tagadni előtte és annak súlyos indoka kell legyen. A kitagadás jogi aktus és csak akkor fogadják el ha olyasmi indok van mögötte, hogy kirabolta, bántalmazta a szülőt. Az hogy nincsenek jóban avgy elköltözött és nem látták 20 éve az nem ok a kitagadásra.

ha pedig nincs kitagadva akkor írhat bármit a végrendeletbe a szülő, a hagyatékból a köteles rész megilleti a gyereket a törvény szerint. Ez annak a harmada amit akkor örökölne ha nem lenne végrendelet.

Lehet végrendeletet írni és lehet elosztani az örökséget, de ez megtámadható könnyedén a hagyatéki eljáráson, csak kérni kell, hogy a köteles részt kapja meg a végrendelettel kizárt örökös és meg fogja kapni.

jan. 15. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Az a ház, mindkét szülőé, akármit hangoztat az élettárs. Ha a nagykorú gyermek oda van bejelentve állandóra, akkor nem teheti ki. De sajnos tud olyan helyzetet teremteni, hogy elmeneküljön. /Persze csak akkor, ha ezt hagyja család./

Próbáljatok a csok miatt valami jogi fórumon -pl.a DAS-nál- érdeklődni, tényleg mi van ilyenkor?

jan. 15. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Sajnos pontosan ez a baj, hogy szinte már ellehetetleníti az ott élést.

Mondjuk elég 0-24 gonosznak és igazságtalannak lenni és már az ember nem szívesen marad ott.

De itt konkrétan durvább esetekről is van szó. (Meleg víz lekapcsolás fürdés közben és hasonlók.)

jan. 15. 22:25
 10/12 anonim ***** válasza:

#6 A CSOK-os ingatlant nem lehet eladni X éven keresztül, de ha már teljesültek a feltételek, vagyis nem kell újabb gyereknek megszületnie, akkor nem kell a párnak együtt maradnia.

A kérdés az, hogy egyedülállóként vagy élettársakként vették-e fel a CSOK-ot. Egyedülállóként csak az anya vehette fel, hiszen saját gyerek után lehet igényelni. Akkor viszont abban nem lehet tulajdonrésze az élettársnak - bár kérhet vagyonmegosztást később ha különválnak. Ha élettársakként vették fel akkor közösen kellett felvenniük és akkor a tulajdonuk 50-50%. Ekkor sem kell együtt maradniuk, csak nem lehet eladni a lakást. Az élettársnak kell külön költöznie és a tulajdonrészét kell valami módon rendezni.

"Csok

A csok (családok otthonteremtési kedvezménye) támogatásnak és a csok hitelnek nem feltétele az, hogy az igénylő házasságban éljen, sőt, egyedülállóként is megkapható. Az egyedülálló személy lehet hajadon, nőtlen, özvegy, özvegy bejegyzett élettárs (azonos neműek), elvált, elvált bejegyzett élettárs vagy az, akinek a házassága, bejegyzett élettársi kapcsolata megszűnt és nincs élettársa. Fontos, hogy a csok-ot házastársak vagy élettársak kizárólag együttesen igényelhetik! Az élettársi kapcsolatról nem muszáj közjegyző előtt nyilatkozni. (Az élettársi kapcsolat fennállásáról közjegyző előtt lehet nyilatkozatot tenni, s kérni annak bejegyzését az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába (ÉNYNY). A nyilvántartásba vett nyilatkozat jelentősen megkönnyíti az élettársi kapcsolat fennállásának bizonyítását, ami öröklés vagy egy különválás miatti vagyonmegosztás esetén teremthet tisztább jogi helyzetet."

[link]

jan. 15. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!