Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A férjem lakásfelújítást...

A férjem lakásfelújítást vállalt egy nőnél, az pedig a munka végeztével nem hajlandó kifizetni. Tehetünk valamit?

Figyelt kérdés
Festést,glettelés,mennyezetragasztást vállalt a férjem plusz jövedelem kiegészítésként egy "hölgynél".A munka háromnegyedénél,mikor már a java el volt végezve,egyszercsak a nő idetelefonált h többet nem kell mennie.Kb. 3 hetet dolgozott ott nála,már csak a hengerezés volt hátra.A nő azóta eltünt,telefont nem veszi fel,smsre nem reagál,elcsípni a városban nem lehet,mint akit elnyelt a föld.Mit tegyünk?Durván 200E ft ban egyeztek meg munkadíjként.Most azért mert ez fekete munka nem is tehetünk feljelentést?
2012. márc. 27. 23:37
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
49%

Megérdemlitek,nem kell feketén dolgozni.

Másrészt széttépném a ribancot:)

2012. márc. 28. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
66%

Elsőként fizetési meghagyást kell indítani, ha 15 napon belül nem él ellentmondással akkor behajtható. Viszont, ha ellentmondással él akkor per lesz belőle és szóbeli szerződésnél nehéz bizonyítani, hogy mit és mennyiért vállalta a munkát. Ezt a helyi közjegyzőnél kell indítani.

Vagy jogalap nélküli gazdagodás miatt is lehet eljárást indítani, de így valószínűleg csak a befektetett anyagköltséget lehet visszakövetelni. Bár ez is jobb a semminél.

2012. márc. 28. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
84%

Mindig érdemes fizetési ütemezést megbeszélni.

Az elején ad 10%-ot, a felénél 30%-ot és a végén a maradék 60%-ot vagy bármilyen más arányban.

A fizetési meghagyást felejtsétek el hisz nem értek semmit vele feketemunkánál...

Én a helyetekben írnék neki egy sms-t hogy van 24 órája és vagy fizet vagy tesztek egy bejelentést az NAV-nál és mennek hozzá vizsgálódni. A szűk határidő jó mert nem tud ellenlépést tenni vagy valami okosságot kitalálni.

Aztán ha nem reagál akkor mehet a bejelentés hogy nem fizet adót, felújíttatott stb. Valoszínű másban is így ügyeskedik szóval sok mindent találna nála a NAV és a felújításról sem lenne számlája szóval azért is büntetnének...

2012. márc. 28. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
90%
Tökéletesen mindegy,hogy fekete vagy fehér munka,ebből pénz hivatalos úton úgy sem lenne.A kérdezőnek évekig tartó pereskedésébe kerülne,mivel ismeretes a bíróság gyors hatékony munkája.Itt egy verzió marad,a hölgyet elöbb utóbb megcsípni valahogy.De mindentől független miért nem kértetek előleget?Az elvégzett munkálatokat már eleve közben kellett volna vele rendeztetni.Ma már nem szabad hitelre dolgozni.
2012. márc. 28. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
44%
Most komolyan kezdem én rosszul érezni magamat. Csak nekem fura az, hogy mindenki sajnálja, és (már-már illegális) tanácsokat ad egy olyan embernek, aki feketén dolgozott, azaz adót akart csalni? Csak nekem tűnik ez morálisan egy kicsit kifordultnak?
2012. márc. 28. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
70%

#15 részben egyetértek veled de a mai adórendszerben ha valaki nem ér el egy bizonyos számú bevételt akkor az adózás miatt éhenhal ha mindent bevall! Pláne a mostani recessziószerű állapotban. Úgy hogy még most nőttek is a terhek!

Nem tudom hogy ebbe a kategóriába tartozik-e az illető vagy sem de láttam már becsületesnek indult vállalkozót aki miután majdnem csődbement rájött hogy nálunk tisztességesen sajnos nehéz megélni!

Amikor kezded a munkát akkor vagy ráutalva az adócsalásra mert különben az utcán kötsz ki. Később meg amikor már lenne elég bevételed azért nem fizeted be mert akkor felfigyel rád az adóhatóság!


Én az adózást teljesen megváltoztatnám hogy egy kezdő kisvállalkozónak ne menjuen rá az ine gatyája is arra ha tisztességesen akar dolgozni...

2012. márc. 28. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.15-ös,nem az adócsalás a célunk,hanem az,hogy megéljünk.Nekünk sem nagy öröm ez.A férjemnek van rendes munkahelye,ott viszont nem fizetnek annyit,amennyit mi jogosnak éreznénk egy két pelenkás kisgyerekes család fenntartására.Másodállást nem tud már vállalni,csupán szabadidejében vállalgat kötetlenül ilyesféle munkákat.Rengetegen csinálják ezt,ritka az,aki a festést,tapétázást szakemberrel csináltatja,mivel az képes akár félmilliót vagy még többet is elkérni a munkáért.Sajnos úgy látszik ebben az országban az is baj ha vki dolgozik,meg az is,ha nem.Úgy érzem,mi még mindig a jobbik kategóriába tartozunk,mivel nem a segélyre tátjuk a szánkat,hanem a legális mellett elég nehéz fizikai MUNKÁVAL próbálunk pénzhez jutni.

A nő egyébként ma reggel telefonált,hogy nem fizeti ki,és ha sokat ugrál,bejelenti őt.A szerszámait visszaviszi egy közös ismerősükhöz,aki szerezte a férjemnek ezt a munkát.

2012. márc. 28. 13:53
 18/25 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem mehet a feljelentés a NAV-nak...
2012. márc. 28. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
81%

Végiggondoltam a lehetőségeiteket, de csak rosszul járhattok.


1. A törvény lehetőséget ad arra, hogy a tevékeny megbánás részeként az államnak okozott adóbevétel kiesést pótoljátok, így már nem áll fenn az adócsalás, és lehet keresetet indítani. Hogy ez mekkora összegről szól, azt szakértő állapítja meg a felhasznált anyagok és munkaórák tekintetében. Necces az egész.


2. Ha odamentek és zaklatjátok az illetőt, esetleg kárt okoztok, az azonnal visszaüt rátok, zaklatás, garázdaság, dologi károkozás, magánlaksértés jutnak eszembe, ezek nagyon súlyos tételek, pláne halmazatban.


3. Lehet blöffölni, de ez egy elég jól megszervezett akciónak tűnik, amit a nő nem egyedül tervelt ki, hanem bűnszövetségben, tehát mindenre felkészültek.


A törvény mindenben mellettük áll, ebből jól nem jöhettek ki. Sőt, még a szerszámokat is megtarthatnák, mert semmi bizonyíték arra, hogy a tiétek.

Én biztosan nem hagynám, és az első 5 perces dührohamban szétlocsolnék pár liter pink olajfestéket a telkükön, elérhető házfalukon, hogy szép nagy kár legyen, ne érje meg annyira.

2012. márc. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
68%

19-es! A tevékeny megbánás annyira mást jelent, és másra való, hogy abszolút nem értem, hogyan keverted ide, de mindegy.


Nos. Ha vállaljátok, akkor a következő a lehetőség:

- szóbeli VÁLLALKOZÁSI szerződés köttetett (felhívom mindenki figyelmét, hogy szó sincs munkaszerződésről vagy bármilyen munkaviszonyról, ez teljesen egyértelműen vállalkozási szerződés, tehát nem a munkajog, hanem a polgári jog területe!), mely esetén a munkát elvégezte a férjed, de a díját nem kapta meg. Így indíthattok pert/fizetési meghagyást a vállalkozási díj kifizetésére. Még semmiféle adócsalást nem követtetek el, hiszen semmi pénzt nem kaptatok se feketén, sehogy!

Ebben az esetben, amennyiben bármivel tudjátok bizonyítani a szerződés létrejöttét (tanúkkal, szakértővel...), akkor a bíróság meg fogja ítélni nektek a díjat - de ebből kénytelenek lesztek adózni, hiszen ezek után nyilván nem titkolható el a jövedelem.

Ez a megoldás hosszú ideig tarthat, bár azért nem évekig, inkább pár hónapra, max. egy évre tippelek. Nem tudom, jogosultak lennétek-e személyes költségmentességre (mely esetben a 6% illetéket nem kéne megelőlegeznetek). Ha nem, akkor kénytelenek vagytok a pertárgyérték 6%-át illetékben a kereset benyújtásakor kifizetni, viszont pernyertesség esetén ezt is megítélik nektek, és az ügyvédi munkadíjat is.

Ügyvéd igénybevétele nem kötelező, de nagyon ajánlom, mert azért nem olyan egyszerű ügyek ezek egy laikus számára.


Érdemes végiggondolni azt is, hogy utólag vajon a nő fizetne-e, ha pedig nem, vállaljátok-e a végrehajtási eljárás költségeit (kiv.: ha költségmentességet kaptok a perben, az itt is érvényes!), és azt, hogy a végrehajtás bizony tényleg évekig húzódhat.


Még egyszer hangsúlyozom: MÉG semmi törvénytelen nem történt, mivel a vállalkozónak a díja mindig utólag jár, így egyelőre a nő van késedelemben. Ebből még nem derül ki, adózna-e utána, vagy nem.


Fontos azonban, hogy a perindítás előtt KI KELL BOCSÁTANOTOK A SZÁMLÁT!! Azt pedig a nőnek el is kell küldeni, és igazolni kell, hogy megkapta. Ez azért lényeges, mert van lehetősége vitatni az összeget vagy a jogalapot, ez esetben persze ezek a kérdések is a perben tisztázandóak.


A legegyszerűbb menete ez lehet a dolognak:

- kibocsátjátok és elkülditek a számlát, majd vártok, kifizeti-e.

- ha nem: elmentek egy ügyvédhez, aki először fizetési felszólítást fog küldeni (ez is jól jön a perhez)

- ha ennek ellenére sem fizet, akkor el lehet dönteni, hogy per vagy fizetési meghagyás az első lépés --> de ezt akkor úgyis vele beszélitek majd meg.


Közvetlen közjegyzőhöz hiába mentek a fizetési meghagyásért, mert amíg nincs lejárt és befogadott számla, adott nem tudja kibocsátani. A felszólítás pedig ilyenkor alap dolog szokott lenni még utolsó lehetőségként.


Vagy hagyjátok az egészet - ez a másik lehetőség.

2012. márc. 28. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!