Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a teendő, ha egy elhalt...

Mi a teendő, ha egy elhalt rokon végrendelete köddé vált? Ügyvédnél nem keresték, mert nem tudják kinél. De van, mert monda a rokon, és egy személy feltúrta az egész házat, az összes hivatalos iratot eltüntetve, így azt sem tudni ki volt az ügyvédje.

Figyelt kérdés
Elég nagy összegről van szó, több 10 millió. És egy ház.(ez nem érték) És aki eltüntette az iratokat, ő egy pénzéhes, akit a halott ki akart zárni. 4 éve történt, így még egy év van rá, hogy a pénz el ne évüljön. Mármint mi nem lennénk örökösök, hanem aki gondozta őket, ő az örökös. De ő meg nagyon törelmes, és azt várná, hogy szóljanak neki, hogy megvan a végrendelet. Elég sokan kutattak, és akik csak úgy kaptak 1-2 milliót, azok amióta ügyvédnél voltak, nem mondanak semmit.(mert valószínűleg az ügyvéd felvilágosította őket, hogy mi van a végrendeletben (az ügyvéddel jóba vannak, akik voltak nála), és maradjanak csendbe (mert a házból is járna nekik 5-600.000 Ft, és azért pattogtak, hogy aki gondozta őket, nem adja el, mert vár, hogy előkerüljön a végrendelet) és úgy hallottuk, hogy azt mondta az ügyvéd, hogy várják ki az 5 évet, mert utána a pénzt már nem kérhetik vissza. Nekem egy fillér nem járna, de a JOGOS örökössel elég jóba vagyunk és nagyon ideges, szinte már depressziós az ügy miatt, de nem tesz semmit, hanem vár. És nem akarnám, hogy kifusson az időből. Egyedül lakik, nincs családja. Van pénze, így rászorulva nem lenne, de olyanok örököltek, akik elzavarták a 90 éves nénit amikor odament hozzájuk beszélgetni. És örökséget persze elfogadták. Hogy nem sült ki a szemük.
2012. dec. 26. 21:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Közjegyző kereste már a jegyzékben?
2012. dec. 26. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Ha 4 éve halt meg a néni, akkor már kellett lenni hagyatéki tárgyalásnak! Ott be kellett volna mutatni a végrendeletet!

Ott kellene érdeklődni, ahol a hagyatéki tárgyalás volt, vagy valamelyik közjegyzőnél!

2012. dec. 26. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Ezt a hagyatéki per során keresik? Mert csak ott volt ilyen hivatalos dolog, amikor megállapították, hogy nincs végrendelet. Pedig biztos hogy van. Még az tesz-e valamit, hogy az elhunyt, aki után a végrendelet lenne, hamarabb meghalt, mint az édesanyja, így végülis akik örököltek, az édesanyja után örököltek. Ha a végrendelet megkerülne, akkor az édasanyja 10 milliója maradna kint, mint így elosztott vagyon, és a többi pénzt (ami jogtalanul került át az édesanyja nevéra, majd onnan került szétosztásra) vissza kellene fizetni azoknak, akiknek kifizettek, vagy hogy lenne?

Valamint 1,6 Millió forint amit később rakott be, nincs benne az öröklési dolgok közt felsorolva. Ez lehetséges-e hogy a banki papírokon feltüntette, hogy halála esetén az a 1,6 millió kié legyen, és az a pénz azóta is ott van a bankba, és akié, az nem tud róla? /remélem érthetően fogalmaztam/ vagy ezt inkább JOGTALANUL kivette valaki? Még több 0 Ft-os tétel is volt, sőt, még minuszos is. Az 1,6 Milliót már akkor rakta be, amikor beteg volt, és tudta, hogy nem sok v an már neki hátra. Akkor ment ügyvédhez, lehet, hogy az a énz is az ügyvédnél van letétbe? Pl temetésre vagy valami hasonlóra? De arról nem kéne már értesítenie az ügyvédnek?

2012. dec. 26. 21:43
 4/15 A kérdező kommentje:
Volt hagyatéki, de ott mondták, hogy nincs végrendelet. Pedig van, mert az elhalt rokon mondta, hogy csinált végrendeletet. Mert már tudta hogy beteg, és nem sokáig fog már élni. Haza akart menni megmutatni mindent, de sajnos előtte már meghalt. Amúgy sokminden van még ott a házban, valószínű pénz is, csak az érdekelt nem keresi, mert valamiért nem. Még mindig vár.
2012. dec. 26. 21:45
 5/15 anonim ***** válasza:

Igen, a közjegyzőknek van egy jegyzékük, ami az egész országban bármelyik közjegyzőnél elkészített és letétbe tett végrendeletet megtalálja.

Értelemszerűen nem találják meg az otthon tartott végrendeleteket.

(Azt hiszem viszont, hogy az ügyvédnél letétben lévőket is be kell már oda jelenteni, tehát elvileg azt is tudniuk kellett volna.)


A közjegyző ezt minden hagyatéki tárgyalás előtt kötelezően ellenőrzi.

Viszont nem értem, hogy ha sejtettétek, hogy kellene lennie végrendeletnek, akkor a tárgyaláson miért nem szóltatok? Mondani kellett volna, hogy a hagyatéki leltárban ugyan nem került rögzítésre, de úgy tudjátok, lennie kell ilyennek.

Utólag már ennyi idő után ez késő bánat.

2012. dec. 26. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
nem késő 5 évig. és én nem is tudtam róla, hogy ijen balf.sz hogy nem tudta volna elmondani, hogy van végrendele. Ha mindenigaz ügyvédnél van. Ha otthon volt, azt eltüntette az a személy. Aki 100.000 Ft-rt is képes elhordani mindennek az embert, hát még 3 millióért. De nem otthoni van neki, mert akkor ügyvédhez ment, mert mutatta is, hogy ... ... ebből nem kap. És mégis kapott elég jól. Ahhoz képest, hogy aki évekig gondozta őket meg feleannyit kapott, mint aki soha nem is látta, meg amikor odament a 90 éves néni, és kinézett az ablakon, látta hogy ő az és elhúzta a függönyt? 94 évesen halt meg a néni, 92 évesen még kitűnő egészségnek ördendett, 70 évesen még hegyet mászott. Ő sem hagyta volna, hogy végrendelet nélkül maradjon a család. Mert hatással volt a fiára, csak 92 évesen agyvérzést kapott, és akkortól nem volt teljesen ép az elmélye.
2012. dec. 26. 21:59
 7/15 anonim ***** válasza:

Ha megtalálnátok a végrendeletet, akkor nem lenne késő.

"Nyomozni" már most senki nem fog utána, ezért mondom, hogy késő.

2012. dec. 26. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
és hogy lenne érdemes keresni? Ha felhívnám a környék ügyvédeit, megmondanák, hogy van-e ott olyan nevű személy végrendelete? Vagy hogy?
2012. dec. 26. 22:17
 9/15 anonim ***** válasza:

Hááát, nehéz kérdés. Én pl. bizonytalan lennék, hogy megmondhatom-e. (Ügyvédjelölt vagyok, de őszintén megmondom neked, hogy végrendelettel még sosem volt dolgom...)

Egyrészt az örökösnek (akár törvényes, akár végrendeleti) ugye joga van tudni a végrendeletről, másrészt viszont van ügyvédi titoktartás, csak úgy nem közölhetem, hogy milyen végrendeletet (vagy bármilyen iratot) hagyott nálunk.

Telefonon én biztosan nem mondanék semmit, max. azt (ami esetünkben abszolút igaz lenne), hogy nálunk egyáltalán nincsen végrendelet.

Ha lenne végrendelet, akkor viszont a főnökömmel konzultálnék arról, hogy telefonon adhatunk-e felvilágosítást.

Személyesen, amint igazolod magad és az érintettségedet, nem látnék benne semmi akadályt.


Szóval, őszintén mondom, hogy ebben a témában még "kis tudatlan" vagyok, aki ügyvéd már, és volt ilyen ügye, az biztosan jobban tudna erre válaszolni.

Első körben azt mondom, hogy persze, próbálj meg telefonálni, aztán meglátod, hogy mit mondanak.

Szerintem az ügyvédek nagy részénél semmiféle végrendelet nincsen, ez nem olyan gyakori dolog a tapasztalatom szerint, mivel általában közjegyzőhöz mennek az emberek ilyesmivel.


De én úgy tudom, hogy az ügyvédeknek is be kell már jelenteni a náluk lévő végrendeleteket ebbe a MOKK által üzemeltetett rendszerbe.

2012. dec. 26. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy a közjegyző jóba van azzal a féllel, akik így pénzhez jutottak. Tehát elképzelhető, hogy nem is teljesített túl a kötelezettségén. Magyarán mivel a kötelező helyeken nem találta, így azzal már nem is foglalkozott, hogy ahol nem neki kéne keresni, ott is megnézze esetleg. De ezt nem állítom, ezt csak úgy gondolom.
2012. dec. 26. 22:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!