Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a legjobb megoldás "lakásör...

Mi a legjobb megoldás "lakásöröklés" ügy? Elég bonyolult. Lent

Figyelt kérdés
barátnőm édesanyja örökölt egy lakást a testvérével 1/2 - 1/2 arányban. a barátnőm édesanyja lemondana a részéről bnőm javára. a testvér is lemondana a bnőm javára ha kifizetjük neki a lakás felét. viszont van a "testvérnek is egy lánya aki esetleg bekeverhet. mi a jogi út? mi a legegyszerűbb megoldás. állítólag elég 1-1 nyilatkozat a 2 testvér részéről h lemondanak a bnőm javára és elég 2 tanú. ez igaz? hagyatéki tárgyalás még nem volt. közjegyzőhöz vagy ügyvédhez kell menni lakás átiratására? mennyi a költsége? valamint én fizetném ki a lakás felét nem vagyunk házasok és mi védene engem h esetleges szakítás esetén visszakapjam a pénzem elég egy társbérleti szerződés a megadott összeget beleírjuk h csak az összeg kifizetése után vagyok hajlandó elhagyni a lakást.... bár ilyen ne legyen ;)

2013. máj. 30. 18:01
 1/6 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

1. A barátnőd édesanyjának testvére (legyen Babi néni) lemondása az ő részéről pénz ellenében: ez kérlek adás-vétel. Ha a barátnőd édesanyja lemond az örökségről, akkor barátnőd lesz a társtulajdonosa a lakásnak, így a közös tulajdon szabályai szerint elővételi joga van a lakásra. Babi néni eladhatja minden probléma nélkül, de ez ingatlan adás-vétel, amit ügyvédnek ellen kell jegyeznie, Földhivatalba bejegyeztetni stbstbstb. Az ügyvédi díj a lakás értékétől függ, úgy emlékszem, olyan 5-6% körül mozog.

Babi néni testvére, vagyis barátnőd édesanyja nem tud lemondani az örökségről, miután az örökhagyó elhalálozott, azt csak előtte teheti meg. Ezt úgy hívják, hogy az örökség visszautasítása, de erre csak akkor van lehetőség, ha még nem volt hagyatéki tárgyalás, mivel ott kell bejelenteni. Amiről itt írtál az szimplán egy ajándékozás, ami illeték köteles. B-nőd édesanyja elajándékozza b-nődre az ingatlan felét, a másik felét pedig megvásárolja. Elméletileg Babi néni gyerekeinek ehhez semmi köze nincs, mivel az ingatlan Babi néni tulajdona, örökléskor meg úgyis megöröklik a vételárat, vagy ami maradt belőle. (ezt ritkán értik meg)

Ha te fizeted ki a vételi árat, akkor te vagy a tulajdonos (legalábbis Babi néni részén), ha odaadod a pénzt bnődnek akkor érdemes vagy egy haszonélvezeti jogot, vagy kölcsön-t vagy bármit bejegyeztetni, de szólok előre haszonélvezeti jognál, ha balhé van pénzt nem fogsz viszontlátni! Én helyedben inkább kifizetném saját nevemen a felét, így közös tulajdonotokba kerülne a lakás. Ha balhé van, akkor a te részedet még mindig eladhatod neki és mindenki boldog!

Remélem tudtam segíteni!

2013. máj. 30. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
hűha ez bonyolultabb mint gondoltam. akkor az lenne a legegyszerűbb ha bnőm anyukája adásvétel útján megszerezné az egész lakás tulajdonjogát. utána elajándokozná lányának tehát bnőmnek. én most olvastam kb 1 perce h egyenesági ajándékozásnál nincs illeték. mi meg írnánk egy szerződést h én adtam neki pénzt kölcsön. vagy ilyesmi.
2013. máj. 30. 19:04
 3/6 anonim ***** válasza:
Igen, szerintem is ez lenne a legegyszerűbb. Az ilyen kölcsönökben sajnos nem mozgok otthon valami jól, mindenesetre nem árt valahol leírni, hogy az a pénz a tiéd! Amúgy ügyvédi ellenjegyzés így is kell majd, mert ingatlan adás-vételnél ez kötelező, szóval érdemes ott megkérdezni, hogy ezt hogy ajánlja ő. Attól, hogy valamit ajánl még el lehet térni tőle!
2013. máj. 30. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
vagy a másik : bnőm anyukája ajándékozza lányának a lakást én pedig megvásárolom "babi-nénitől" az 1/2 részt, így a lakás 1/2 része az enyém.és kb mennyiből lehet megúszni egy ilyen procedúrát?kb 5 millió a lakás akkor olyan 30 ezer körül?
2013. máj. 30. 19:09
 5/6 anonim ***** válasza:
Ha ugye a felét veszed meg, ami ez esetben olyan 2,5 millió akkor igen, durván 30 ezer forint. De van még illeték is (vagyonosodási, ill. a lakás tulajdnosi lapján a bejegyzési illeték)
2013. máj. 30. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszokat . további szép estét és minden jót!
2013. máj. 30. 19:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!