Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki mit szól ahhoz, hogy az új...

Ki mit szól ahhoz, hogy az új Polgári törvénykönyv szerint a házastárs halála esetén az elhunyt szülei is jelentős összegeket örökölhetnek, nemcsak az életben maradt házastárs? Hallottatok már érdekes esetekről?

Figyelt kérdés

"Az új Ptk. öröklésre jogosult leszármazó

hiányában bevezeti a szülők és túlélő házastárs együttes öröklését akként, hogy kizárólag az özvegy örökli

az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat, míg az

ezen felüli vagyont a házastárs és a szülő(k) örököklik fele-fele részben."



2013. okt. 14. 15:41
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
50%

Én azt vettem le, hogy ha autót vesznek, és nincs utód, akkor csak fele a szülőké, és fele a feleségé marad. De tényleg nem életszerű.

A törvény nyilván azt a célt szolgálja, hogy a szülők ne maradjanak támogatás nélkül.


Az 1-es válaszolónak. Annyira fix dolognak tartod ezt a családi örökséget? A papádnak volt egy háza. Te, mint unoka ehhez szerintem nem sokat tettél hozzá. Az örökösödési szabályok szerint valóban te örökölted volna apukád helyett. Hogy ez nem így lett, a nagypapádon múlt.

Az ő szempontjából nem egy idegen nőre hagyta a házat, hanem a feleségére. Hogy miért, azt mi nem tudhatjuk.

Nem ismerem a családi hátteret, és nem is ítélkezni szeretnék, de nem mindegy, hogy az a nő az utolsó fél évben volt a papád felesége, vagy hosszú évekig, évtizedekig voltak boldogok együtt. Ebben ez esetben szerintem hiába vered az asztalt, hogy az a ház neked jár.

2013. okt. 14. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
76%

13. válaszolónak. A kitagadást érdemtelenségre hivatkozva tudod megtenni. Sajnos a magyar törvények az érdemtelenséget elég ritkán engedik kimondani.


7:6. § [Érdemtelenség]

(1) Érdemtelen az öröklésre,

a) aki az örökhagyó életére tört;

b) aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, a végakarat érvényesítését meghiúsította vagy ezek valamelyikét megkísérelte;

c) aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére tört.

(2) Az érdemtelenség nem vehető figyelembe, ha az érdemtelenségre vezető magatartást - bárki ellen irányult - az örökhagyó vagy az, aki ellen irányult, megbocsátotta.

(3) Az érdemtelenségre az hivatkozhat, aki az érdemtelen személy kiesése folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.

(4) Aki érdemtelenség miatt kiesik az öröklésből, nem jogosult törvényes képviselőként a helyébe lépő személy örökségének kezelésére. Az ilyen vagyon kezelésére a szülői vagyonkezelésből kivont vagyon kezelésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.



Tehát végrendelkezéssel csökkenteni tudod az örökrészét a szüleidnek, de a köteles részük akkor is megmarad (jelenleg az örökségük fele, jövőben 1/3-a)

2013. okt. 14. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
36%

9-es: nem igaz. Vannak a törvényben taxatíve felsorolt kitagadási okok. Ki lehet tagadni a szülőket, ilyenkor a kötelesrész SEM jár.


Értsd:


1. Ha a szülő normális volt, akkor úgysem fogja a meghalt gyermeke házastársát kisemmizni.


2. Ha pedig nem, akkor mindig van valós ok arra, hogy ki lehessen tagadni, és ez az ok BÁRMELY bíróság előtt megáll.


Nem kell félni. Ilyen aljas és embertelen szabályokkal SEM lehet egy embert arra kényszeríteni, hogy szüljön oda, ahol önmaga sem képes magát fenntartani, nemhogy a gyerekeit.

2013. okt. 14. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy melyik eszemínusz nullázott le, de kár volt. Jogvégzett vagyok, szakvizsgával, nagyon is tudom, hogy mit írok. Nagyon jellező, hogy ide olyan emberek jönnek, úgy látszik, akik az eszük helyett a zsigereikkel gondolkodnak.


15: Nem csak érdemtelenség létezik, olvasd el a jogszabályt.

2013. okt. 14. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez nem túl szimpi ötlet.

Engem apám kirakott otthonról 19 évesen, a ruháimat és a tankönyveimet vihettem el egyedül otthonról.

Azóta nekem családom van, a 0-ról indulva lakásunk, autónk. Ha uram bocsáss meg találnék halni, akkor rohadt pipa lennék, ha az a semmirekellő fél forintot is kapna utánam.

Van nekem két gyönyörű, okos gyerekem, én mindent rájuk hagyok! (párom ezek szerint nem is játszik a dologban, mert "csak" élettársak vagyunk)

2013. okt. 14. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
#15 - mivel van leszármazó (gyerekek), így a szülők nem játszanak a képletben. A szülők abban az esetben örökölnek, ha nincs gyerek.
2013. okt. 15. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
ha örökölsz a házastársad után, de azt akarod, hogy az a gyereketeké legyen, akkor lemondasz az örökségedről a gyerek javára, vége a történetnek. nem tudom min problémáztok...
2013. okt. 15. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
17-es. A gond ott van, ha én halok meg előbb, nem tudhatom, hogy a házastárs lemond-e a gyerekek javára.
2013. okt. 15. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
hát én pl olyan házastársat választottam akiről eszembe se jutna ilyet feltételezni hogy a közös gyerekeinket kiforgatná, dehát kinek mi
2013. okt. 16. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

19-es, igen, neked sem, neki sem, nekem sem.

De, ha meghalsz, a párod egyszer újra megnősül. Fele ház a gyereké lesz, fele ház a párodé. Mármint ha neked van saját tulajdonod.

Aztán meghal a párod is. Új asszonykáé lesz a párod tulajdonának a fele. Anélkül, hogy kiforgatná.

2013. okt. 16. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!