Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valakit megvádolnak (tehát...

Ha valakit megvádolnak (tehát bírósági per indul ellene és valami komoly dolog [emberölés, drog. Stb. ]) akkor a vádlott kérvényezheti hogy őt igazságvizsgálóval vallatják ki? Tehát hogy alkalmazzank igazságvizsgálót? Vagy igazságszérumot?

Figyelt kérdés
2017. febr. 12. 19:04
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Pl.: Engemet megvádolnak valamivel és én ezt tagadom, de nem tudom bizonyítani, akkor kérhetek igazságvizsgálót vagy igazságszírumot hogy tudjam igazolni az állításomat?
2017. febr. 12. 19:08
 2/13 anonim ***** válasza:
78%

"én ezt tagadom, de nem tudom bizonyítani"


Még jó, hogy az igazságszolgáltatás nem így működik.

A vádlónak kell bizonyítania a bűnösséged, nem neked az ártatlanságod.

2017. febr. 12. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A gyanúsított ( vagy az ügyvédje) indítványozhat hazugságvizsgalóval történő kihallgatást, de az nem teljes értékű bizonyíték, és csak a nyomozati szakban használható - bíróságon már csak az eredményt vehetik figyelembe. De nem "ér" annyit, mint a tárgyi- vagy személyi bizonyítékok. ( Tehát ha pld. ott a helyszínen az ujjlenyomat, akkor az a döntő, nem az, hogy a gyanúsított állítását, hogy nem volt ott, a hazugságvizsgáló nem cáfolja.)

Igazságszérumot nem alkalmaznak a magyar büntetőeljárásban.


Ha már lezárul a nyomozati szak, és vádemelésre kerül sor - vagyis a gyanúsítottból vádlott lesz, akkor már nem tehet ilyen indítványt.

2017. febr. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Pl.: drogot találnak nálam és én azt állítom hogy valaki belerakta a zsebembe (és a drogteszt is negatív) akkor csak az ügyvéd, vagy én magam is kérvényezhetem egyből hogy hazugságvizsgálóval hallgassanak ki ez ügyben? De hiba van ott az újjlenyomatom, ha a hazugságvizsgálónál jól teljesítek, lehet hogy figyelembe veszi a bíró. (mert azért csak valami az is.)
2017. febr. 12. 20:37
 5/13 A kérdező kommentje:
Tehát ha a hazugságbizsgáló az mondja hogy nem hazudok, tehát nagyvalószínű hogy igaz amit állítok, és + ott van mondjuk az újjlenyomatom is. Akkor lehet hogy a bíró máshogyan ítél, mintha nem lenne hazugságvizsgáló. Már bírósági tárgyaláson nem lehet hazugságvizsgálót alkalmazni. Pl.: a bíró kihív tanúvallomást tenni, vagy az ellen/mellettem tanúskodókat hazugságvizsgálóval együtt tanúvallomást tenni?
2017. febr. 12. 20:39
 6/13 anonim ***** válasza:

1. A hazugságvizsgálat nem megbízható, ezért nem nagyon alkalmazzák. Inkább csak egy irányt mutathat a nyomozást végző szervnek. ( Bizonyos esetekben kihallgatás-taktikai eszközként vetik be.)

Nem kötelező a gyanúsítottnak alávetnie magát - szemben pld. a DNS-minta adással, , vagy a vérminta adással. Az, ha a gyanúsított megtagadja a közreműködést, jelzés értékű lehet a nyomozók felé - mint ahogy az is, ha vállalja. De ez nem bizonyíték.


2.

Bírósági tárgyaláson nincs hazugságvizsgáló. Ott a nyomozati szakban beszerzett bizonyítékokat, és a bíróság előtti tanúvallomásokat értékelik. ( Egy egyszerű példa: közlekedési bűncselekmény tárgyalásán sem folytatnak le egy balesettel kapcsolatos közlekedés-rendészeti helyszínelést, hanem a már lefolytatott helyszínél alapján készült jegyzőkönyv megállapításait, adatait, a felkért szakértők szakvéleményét értékelik.)


3. A bíró szabad döntése, hogy figyelembe veszi-e. Teljes szabadsága van abban, hogy melyik bizonyítékot milyen súlyúnak találja. Az alap az, hogy a tárgyi bizonyíték ( ujjlenyomat, DNS-egyezés, videofelvétel, megtalált gyilkos fegyver/ ellopott tárgy...) mindig nagyobb súllyal esik latba, mint a személyi bizonyítékok ( vallomások).

A bíró mindent összegezve mérlegeli, hogy figyelmbe veszi-e, és ha igen, mennyire.

2017. febr. 12. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Lehet olyan ügy aminél sperma mintát kér a nyomozási szak? Mivel spermát biztos nem fog adni egy vallásos ember, vagy egy pap.
2017. febr. 12. 22:04
 8/13 anonim ***** válasza:

"Lehet olyan ügy aminél sperma mintát kér a nyomozási szak?"


Nem. Ezt megoldják DNS mintával.

2017. febr. 12. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Húh, megnyugodtam. Tehát gondolom, lehet akár hajhagymát vesznek, vagy akár a májból is lehet szövetmintát venni (van ilyen injekció).
2017. febr. 12. 22:26
 10/13 anonim ***** válasza:

"...vagy akár a májból is lehet szövetmintát venni (van ilyen injekció)."


Nem nézel túl sok amcsi sorozatot? :-)

2017. febr. 13. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!